اختصاصی : مازندرانه / آئین کلنگ زنی مجموعه گردشگری الیمالات با حضور احمد حسین زادگان استاندار مازندران ،فرزانه نماینده مردم نور و محمود آباد در مجلس شورای اسلامی و شادمان فرماندار شهرستان نور،سیف الله فرزانه مدیرکل گردشگری استان،یخکشی مدیر عامل آب منطقه‌ای مازندران و دیگر مدیران و مسئولان با سرمایه گذاری هلدینگ برادران جوانمرد و اعتباری بالغ بر ۵۴ میلیارد تومان در۲۲ فروردین ۱۴۰۰ بر زمین زده شد.

استاندار مازندران در حاشیه این مراسم اظهار کرد :مازندران یکی از مهمترین مقصدهای گردشگری کشور است و هر چه تعداد مراکز تفریحی و گردشگری افزایش پیدا کند، خدمات بهتری ارائه و اشتغالزایی می‌شود.

احمد حسین زادگان در حاشیه مراسم کلنگ زنی پروژه گردشگری سد الیمالات گفت:چند کار را همزمان در بحث گردشگری دنبال می‌کنیم، بحث اسکله، گردشگری آبی، طبیعت، جنگل و دریاچه‌ها که در بیشترشهرستان‌ها این ظرفیت وجود دارد.

وی تصریح کرد:ظرفیت‌هایی مانند این سد که زیرساخت‌ها را دولت آماده کرده بود سالها وجود داشت اما کمتر به پیوست گردشگری توجه شد بنابراین کاری که انجام دادیم استفاده از ظرفیت داشته‌ها و زیر ساخت‌ها که توانسته به توسعه گردشگری کمک کند.

وی خاطر نشان کرد:در کشور سرمایه‌های زیادی داریم که کمتر به آن‌ها توجه می‌شود مثل همین سد که تنها برای یک مصرف با میلیاردها تومان هزینه استفاده می‌شد اما لازم است از آن در چند زمینه استفاده شود.

استاندار مازندران اظهار کرد :در مازندران دریا داریم ولی به دلیل نداشتن اسکله بهره‌برداری مناسب نمی شود و در اختیار مردم قرار نمی‌گیرد باید به مردم گفت، مازندران برای تفکیک و جداسازی و ساخت و ساز نیست باید زمینه گردشگری فراهم تا مردم استفاده کنند.

وی با اشاره به دریافت مجوز اسکله‌های بدون نام، بیان کرد:در آینده نزدیک اسکله‌ها با نام به ترتیب فعال می‌شود،۴۰۰ کیلومتر ساحل که کمتر دیده شده اسکله‌ها کمک می‌کند تا بیشتر شناخته و استفاده کنیم.

حسین زادگان با اشاره به اینکه بوم گردی با تلاش‌های شبانه‌روزی در حوزه‌های مختلف به نقاط خوبی رسید، گفت:چندین فعالیت اقتصادی در مزارع کوچک که به زودی مجوزها صادر و فعالیت‌های سازگار مثل پرورش ماهی، زنبورداری، گلخانه که نیاز به مجوز ندارد در یک مجموعه فعالیت می‌کنند.

مدیرکل کل میراث فرهنگی گردشگری صنایع دستی استان مازندران در آئین کلنگ زنی پروژه گردشگری سد الیمالات این پروژه را یکی از مهمترین پروژه های ملی دانست و گفت:۲۰ هزار اشتغالزایی با اتمام ۲۲۰ پروژه در حوزه گردشگری استان ایجاد خواهد شد.

سیف الله فرزانه بیان کرد: پروژه سد الیمالات با امضا تفاهم نامه دو وزیر گردشگری و وزیر نیرو و با همکاری شرکت آب منطقه ای و معرفی سرمایه گذار احداث میشود که مهمترین پروژه های کشور است.
وی گفت:در استان مازندران ما به دنبال اعتبارات دولتی نیستیم و ظرفیت های بخش خصوصی در اولویت قرار دارد که خوشبختانه در شرایط فعلی استان ۲۲۰ پروژه بالای ۷۰٪ دارای پیشرفت فیزیکی هستند که تمام تلاشمان این است تا گردشگری آبی هم به آن اضافه شود و در حوزه های مختلف،گردشگری کشاورزی،سلامت و آبی به آن اضافه شوند تا ترکیب این موارد آینده خوبی برای بخش خصوصی رقم بزند.

مدیر عامل آب منطقه‌ای مازندران هم در این مراسم گفت :با توجه به اینکه ظرفیت‌ سدها و رودخانه‌ها تا کنون مغفول مانده است لذا باید با تغییر در نگرش قدمی مهم برای توسعه گردشگری استان برداریم.

وی افزود:با پیگیری استاندار موضوع استفاده از سدها در گردشگری به عنوان اقتصاد مقاومتی قرار گرفت و طی قرارداد ۵۴ میلیارد تومانی توسط سرمایه گذار بخش خصوصی در حوزه گردشگری امروز اجرای عملیات کلنگ زنی آن هستیم.

یخکشی یادآور شد :با اعتقاد به اینکه با نگرش جدید توسعه رقم می‌خورد از سرمایه گذاران خواستیم در این سد متفاوت کار کنند تا شاهد توسعه اقتصادی در این منطقه باشیم.

فرماندار شهرستان نور در این مراسم با تاکید بر حمایت از سرمایه گذاران در این شهرستان گفت:این شهرستان با داشتن جاذبه های طبیعی بکر و زیبایی که دارد یک برند گردشگری برای سرمایه گذاری در استان مازندران و کشور بحساب می آید و فرصتی مناسب برای بخش خصوصی است.

علی شادمان افزود: خوشبختانه برادران جوانمرد با انگیزه بالایی پیگیر سرمایه گذاری در این منطقه هستند و ما هم تا جایی که بتوانیم از سرمایه گذارانی که به این منطقه می آیند حمایت میکنیم تا با ورود سرمایه گذاران به این منطقه شاهد توسعه عمرانی،اقتصادی و اشتغالزایی مردم منطقه باشیم.