پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

دولت از وزراء برنامه ۱۰۰ روزه خواست/ برنامه‌ای به دولت برای پست وزارت نداده‌ام/ بسته وزارت نیرو برای کاهش بدهی ۳۰ هزار میلیارد تومانی
سرپرست وزارت نیرو با بیان اینکه تمام وزرا به دولت برنامه داده‌اند اما بنده به دولت برنامه‌ای نداده‌ام، گفت: وزارت نیرو در حال تهیه پکیجی برای کاهش بدهی‌ها است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

ستار محمودی در پاسخ به این سؤال خبرنگار فارس که پرسید آیا به دولت برنامه‌ای ارائه کرده است و اگر وزیر شد اولویت برنامه‌های او چه خواهد بود و چه برنامه‌ای برای اقتصاد آب و برق دارد؟ گفت: بنده برنامه‌ای به دولت ندادم هر چند دولت از همه وزرا برنامه خواستند که وزارت نیرو نیز جزو آن است، بنابراین از تمام وزرا و وزارتخانه‌ها یک برنامه صد روزه خواسته‌‌اند.

محمودی در خصوص مطرح شدن افراد مختلف برای وزارت نیرو گفت:بر روی وظیفه خودمان متمرکز هستیم، گمانه زنیها را تعقیب نکرده و نمی‌کنم و هر چه دولت صلاح بداند همان است.

وی ادامه داد: وزارت نیرو در دولت دوازدهم ظرفیت و برنامه‌هایی دارد،درباره اینکه چه کسی وزیر نیرو شود باید گفت هر کسی مسئولیت وزارت نیرو را بپذیرد نمی‌تواند با این برنامه‌ها سلیقه‌ای برخورد کند.

محمودی ادامه داد: وزراء باید یکسری الزامات و چارچوب‌هایی را رعایت کنند که شرایط سازمانی و اجتماعی آن را می‌پذیرد، وزارت نیرو در دولت دوازدهم هم در زمینه آب، هم و هم اقتصاد آب و برق نیازمند این است که از تجربیات گذشته و نقطه‌نظرات استفاده و آنها را برای تصمیم به مراجع ذیربط ارائه کند.

سرپرست وزارت نیرو اضافه کرد: تجربه گذشته به ما نشان داده است در عرصه آب باید یک مقدار بیش از گذشته نگاهم‌ان را از مدیریت اجرایی به نگاه مدیریت منابع آب ببریم.

وی اضافه کرد: به عنوان مثال در وزارت نیرو شرکت‌های آب منطقه‌ای داریم که کار آنها اجرای طرح‌های عمرانی است اما ماهیت کار ما مدیریت منابع آب است، پس در کارهای اجرایی افرادی به انتظار نشسته‌اند و برخی مثل حریم رودخانه‌ها بعداً متقاضی خواهند شد پس نحوه مدیریت حوزه‌ای و رفع تعارض و کاهش تعارض‌ها باید در اولویت باشد.

محمودی تأکید کرد: نمی‌توان گفت که اگر آب و برق گران شد می‌توان به راحتی کار کرد، چرا که وزارت نیرو یک وزارتخانه فنی و اجتماعی است، پس باید علاوه بر توجه به اقتصاد آب و برق از فناوری‌های روز برای کاهش هزینه‌ها و در نهایت برای کسب درآمد استفاده کرد.

سرپرست وزارت نیرو خاطرنشان کرد: وزارت نیرو یک بسته و یک پکیج تهیه کرده تا میزان بدهی‌ها که در حال حاضر بالغ بر ۳۰ هزار میلیارد تومان است را کاهش دهد.

وی تأکید کرد: اگر برنامه تنها بر روی یک فرد متکی شود خطا افزایش می‌یابد، هر شخصی که به عنوان وزیر نیرو معرفی و رأی اعتماد بیاورد باید برنامه را اجرا کند. وزارت نیرو که یک وزارتخانه تخصصی است و نمی‌تواند بر اساس سلیقه‌ای تغییر کند، بنابراین راهکارها و راه‌حل‌ها باید به گونه‌ای باشد که چالش‌ها اضافه نشوند.

محمودی در پاسخ به این سؤال که وزارت نیرو در حال حاضر چه میزان بدهی دارد، گفت: وزارت نیرو به دلیل تعهداتی که داشته است بدهی‌های زیادی به بانک‌ها و بخش خصوصی، مشاوران و پیمانکاران دارد هر چند در بسیاری از موارد به صورت تعهدی و ادای دین عمل می‌کند،بنابراین برای اینکه این دِین ادا شود یا از بودجه عمرانی و یا از درآمد صنعت باید استفاده کنیم.

سرپرست وزارت نیرو خاطرنشان کرد: در صنعت برق به طور طبیعی متکی به درآمدهای صنعت هستیم و پیگیری‌های ما در دولت دوازدهم برای تنظیم یک معادله است تا این روند کاهشی را با یک پکیج و بسته خاص با همکاری ارگان‌ها ادامه دهیم.

وی ادامه داد: در زمینه بدهی به بانک‌ها کمک‌هایی را در جاهایی از دولت در گذشته دریافت کردیم و به پیمانکاران دادیم اما این میزان قادر به تسویه این بدهی‌ها بود.

قائم مقام وزارت نیرو ادامه داد: میزان بدهی به پیمانکاران و سازندگان تجهیزات و اشخاص تا ۵ هزار میلیارد تومان است که با احتساب میزان بدهی به بانک‌ها این بدهی‌ها به بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

محمودی ادامه داد: وزارت نیرو در حال تهیه بسته اقتصادی است تا مسیر حرکت و ظرفیت‌سازی‌ها توسعه یابد و هم نگهداری و هم بخشی از بدهی‌ها را کاهش دهیم.

سرپرست وزارت نیرو گفت: ما نمی‌توانیم بگوییم که صنعت آب و برق صرفاً با تعرفه و یا وجوه و خزانه دولت می‌چرخد بلکه باید با یک پکیج مشخص صنعت آب و برق به تعادل برسد که این موضوع مستلزم همکاری ظرفیت‌های اقتصادی کشور است.

به گفته وی، این پکیج اقتصادی به ما خواهد گفت در ۴ سال آینده وزارت نیرو چه نیازی دارد و چقدر می‌تواند از تعرفه‌های موجود استفاده کند.

محمودی با اشاره به اینکه وزارت نیرو در فصل تابستان به دلیل افزایش مصرف آب و برق و دمای هوا در معرض آزمون قرار می‌گیرد، گفت: خوشبختانه با کاهش دما استرس‌های آب و برق را سپری کردیم اما در حوزه برق هنوز تا پایان شهریور ماه به دلیل افزایش مصرف و گرما دوره آزمون سپری نشده است.

سرپرست وزارت نیرو  با اشاره به اینکه در اوج پیک مصرف امسال مصرف برق به ۵۵ هزار و ۴۰۰ مگاوات رسید و در حال حاضر به ۵۰ هزار تا ۵۲ هزار مگاوات کاهش یافته است، گفت: اگر به این شکل دمای هوا کاهش یابد و مردم همراهی کنند تا پایان شهریور نیز مشکل خاصی در مصرف برق نخواهیم داشت و بعد از دوره پیک تعمیرات سراسری و بازیابی تأسیسات را انجام خواهیم داد.

وی به ظرفیت‌سازی غیرسازه‌ای در حوزه آب، برق و آبفا اشاره کرد و گفت: در حوزه آب حدود ۳٫۲ میلیارد مترمکعب به ظرفیت تأمین آب کشور اضافه شد و در حوزه آبیاری زهکشی نیز ۱۹۰ هزار هکتار زیر پوشش شبکه‌های آبیاری و زهکشی قرار گرفت.

به گفته محمودی، در حوزه آبفا نیز ۸۱۲ میلیون مترمکعب آب جدید برای مصارف شهری تأمین شد و در عرصه فاضلاب حدود ۳۷۰ میلیون مترمکعب فاضلاب تصفیه شده در اختیار مشترکان قرار گرفت.

سرپرست وزارت نیرو با اشاره به اینکه در حوزه برق نیز ۷۹۰۰ مگاوات به ظرفیت تأمین برق اضافه شد، گفت: نزدیک به ۱۸۰ مگاوات به انرژی‌های تجدیدپذیر اضافه شد و در کاهش تلفات نیز حدود ۴ تا ۴٫۵ درصد کاهش تلفات برق داشتیم.

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.