پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

آقا کریم قهرمان پرش ارتفاع در ورزشگاه دورتموند!
مربی حال حاضر تیم ملی ایران بیست و دو سال پیش در چنین روزی نمایشی فوق العاده در ورزشگاه وستفالن داشت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

آن زمان که کریم باقری و علی دایی به بوندس لیگا رفتند فقط بازیکنان ایرانی بودند که سبیل می گذاشتند. بیست و اندی سال پیش و بعد از بازی های درخشان در تیم ملی، کریم و دایی به عنوان اولین نسل از  لژیونرهای ایرانی به فوتبال آلمان رفتند.

*در ٢۵ اسفند سال ٧٧ دو بازیکن ایرانی تیم آرمینیا بیله‌فلد در بازی برابر دورتموند روی نیمکت نشسته اند. تا دقیقه ۶٩ دورتموند با گل های استفن چاپیوسات و رنه اشنایدر از بیله‌فلد پیش می افتد و ارنست میدن دروپ دست به تعویض می زند و علی دایی را به جای جوزپه رینا به زمین می فرستد. تیم راه به جایی نمی برد و در دقیقه ٨١ میدن دروپ آخرین تعویضش را انجام داد و توماس استراتوس مدافع وسطش را از زمین خارج و کریم باقری را به میدان فرستاد.

 

۵ دقیقه بعد اما  اشنایدر گل سوم دورتموند را می زند تا کار برای بیله‌فلد تمام شده به نظر برسد. اما شوت های کریم باقری همیشه کلید حل مشکلات است. او در تیم ملی و پرسپولیس بارها این کار را کرده و این بار هم یکی از آن شوت ها را با امضای آقا کریم روانه دروازه دورتموند می کند.

 

 

علی دایی از چپ فرار کرد و یک پاس در عرض را به سمت هجده قدم سانتر می کند اما یورگن کولر با سر روی توپ اثر می گذارد  و توپ پشت هجده قدم  مقابل پای کریم می افتد، بهترین نقطه ممکن و باقری با همان استایل خونسردش با پای چپ یک شوت زمینی را به زاویه مخالف می زند ، ضربه آرام او به مانفرد بینز مدافع دورتموند برخورد می کند و تغییر جهت داده و آرام و با چند بخورد به زمین به سمت دیگر می رود. اشتفان کلوتز دروازه بان دورتموند هر چه تلاش می کند به توپ نمی رسد. چهره کریم باقری بعد از گل ، اینکه او بعد از زدن سومین گلش در بوندسلیگا خوشحالی نمی کند کاملا نشان می دهد که  خودش را شایسته بیشتر بازی کردن می داند. البته که هم او و هم دایی واقعا شایسته حضور بیشتری در ترکیب اصلی تیمشان بودند اما شرایط فوتبال آن زمان ، غریبگی بازیکنان ایرانی با فوتبال حرفه ای ،مشکلات زبان  و…مانع از این اتفاق می شد.

 

 

بیله‌فلد دو دقیقه قبل از آن هم توسط استفان کونتز مشهور، گل اول را زده بود و گل کریم شرایط وست فالن را کاملا تغییر داد.

اتفاق جالبتر اما چند دقیقه بعد رخ داد زمانی که باقری بعد از این گل با یک عملیات محیرالعقول توانست بازی را کاملا برگرداند. در حالی که نود دقیقه به پایان رسیده بود ، یک سانتر بلند و سراسیمه از سمت چپ روی خط هجده قدم با پرش استثنایی کریم و ضربه سر او همراه می شود. او در حالی که حدود یک متر  بیشتر از ژولیو سزار پریده توپ را محکم و قوس دار به سمت دروازه می زند.توپ در آستانه ورود به دروازه است که کلوتز آن را به کرنر می فرستد.این پرش دیدنی و بلند آنقدر تماشایی است که می شود بارها آن را نگاه کرد و به کیفیت انجام آن و نبودش در روزهای ۲۰ سال بعد غبطه خورد.

 

*آرمینیا بیله‌فلد در فصلی که می توانست از ستاره های ایرانی اش استفاده بیشتری بکند به بوندسلیگای ٢ سقوط کرد. کریم یک نیم فصل در بیلفلد ماند اما پس از آن به پرسپولیس بازگشت هرچند  همانطور که خودش بعدها گفت بازگشتش از بوندس لیگا و بعد از آن لیگ جزیره اشتباهات دوران حرفه ای اش حساب می شوند. بی تردید کریم باقری بازیکنی تراز اول و با سطح استاندارد بین المللی بود و توانایی سال ها بازی در سطح اول فوتبال جهان را داشت.

 

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.