پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

۸۰۰ قاضی زن در دادگاه‌ها فعالیت می‌کنند/ سفر هیأت ایرانی به فنلاند برای گرفتن الگوی سالم خانواده از این کشور بوده است؟
وزیر سابق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به این که بیش از ۸۰۰ قاضی زن در دادگاه‌ها داریم، گفت: امروزه زنان علاوه بر رسیدگی به مسئله خانه و خانواده، مسئولیت اجتماعی بزرگی نیز به دوش دارند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

مرضیه وحید دستجردی وزیر سابق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و شهیندخت ملاوردی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری دیشب به بررسی نقش و جایگاه زنان در جامعه پرداختند.

وزیر اسبق بهداشت در ابتدا در پاسخ به سوال اول مجری برنامه مبنی بر این که مهم ترین مشکل زنان در جامعه کنونی چیست گفت: زنان نیمی از جامعه را تشکیل می‌دهند به طوری که مسئله خانه و خانواده بر دوش زنان است.

وی با اشاره به این که بار اصلی مسئولیت بر دوش زنان است خاطر نشان کرد: زمانی احساس کردیم که در دادگاه‌ها لازم است قاضی زن داشته باشیم لذا در دوره پنجم مجلس شورای اسلامی با کمک زنان و آقایان مجلس تصویب کردیم که قاضی مشاور زن در دادگاه‌ها داشته باشیم.

وزیر اسبق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به این که بیش از ۸۰۰ قاضی زن در دادگاه‌ها داریم، بیان کرد: زنان علاوه بر مسئولیت اجتماعی بر مسئله خانه و خانواده رسیدگی می‌کنند.

وحید دستجردی با اشاره به مسئله مرخصی ۹ ماه زنان افزود: برخی مشکلات بر سر اجرای این قانون وجود داشت به طوری که ممکن است برخی دستگاه‌ها بگویند تامین اعتبار نداشته‌اند.

وی با اشاره به این که سنگ بنای جامعه از خانواده تشکیل می‌شود، گفت: مسئله آسیب‌های اجتماعی در همه جای دنیا ناشی از این امر است که به خانه و خانواده بهای لازم داده نمی‌شود.

۳۰ درصد کارکنان دولت خانم‌ها هستند

وزیر اسبق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به این که خانم‌های شاغل کارمندانی موفق هستند، گفت: ۳۰ درصد کارکنان دولت خانم‌ها هستند.

در رابطه با نوع مشکلات جامعه زنان نمی‌توان یک حکم کلی را صادر کرد

شهیندخت ملاوردی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده نیز در رابطه با مهم ترین مشکلات زنان در جامعه امروز بیان داشت: به نظر می‌رسد که ما یک حکم کلی را در رابطه با نوع مشکلات جامعه زنان نمی‌توانیم صادر کنیم و گروه‌های مختلف زنان هر یک بنا به وضعیتی که در آن قرار دارند مشکلات و مسائل خاص خود را دارند که باید متناسب با آن مشکلات برنامه‌ریزی‌های لازم را داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در مجموع از نظر مشکلات فرهنگی و قانونی به نظر می‌رسد که همه گروه زنان مشترکاتی را داشته باشند تصریح کرد: زنان روستایی، زنان خانه دار، زنان شاغل و دختران تحصیل کرده ما هر کدام مشکلات خاص خود را دارند و زنان شاغل به دلیل وضعیتی که در آن قرار دارند و عدم توازنی که بین کار و زندگی آن‌ها وجود دارد با مشکلات خاصی دست و پنجه نرم می‌کنند لذا برای حل مشکلات زنان می‌طلبد که تمامی قوا با یکدیگر بتوانند به صورت منسجم برای حل مشکلات زنان تلاش و حرکت کنند.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در ادامه در تشریح تعریف از نهاد خانواده بیان داشت: طبق تعریفی که در جامعه ما وجود دارد یک خانواده متشکل از زن، مرد و فرزندانی است که اعضای یک خانواده را تشکیل می‌دهند البته باید تاکید کنم که ما شاهد یک تحول ساختاری در نهاد خانواده در دهه‌های اخیر هستیم که بر اساس این تغییرات به سمت خانواده هسته‌ای حرکت می‌کنیم.

تدوین اطلس وضعیت زنان و نقشه آسیب‌های اجتماعی در کشور

ملاوردی در بخش دیگری ازگفت‌وگو در پاسخ به این سوال که آیا تهدیدات اجتماعی آسیب شناسی شده است یا خیر گفت: در دو سال اندی که از دولت یازدهم می‌گذرد یکی از اولویت‌های ما شناسایی متن موضوع و شناسایی آسیب‌هایی است که بنیان خانواده و زنان را تهدید می‌کند.

وی اضافه کرد: اولین اقدامی که در این رابطه شروع کردیم تدوین اطلس وضعیت زنان و نقشه آسیب‌های اجتماعی در کشور است که بر اساس آن حرکت کردیم و در احکام پیشنهادی خود در برنامه ششم وضعیت زنان را مورد توجه قرار دادیم و بر اساس آن نیز برنامه ریزی‌های لازم را مورد توجه قرار دادیم.

در ادامه این گفتگو دستجردی وزیر اسبق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در تعریف علمی از نهاد خانواده گفت: امروز نهاد سنتی خانواده تغییر کرده و ما انواع و اقسام خانواده‌ها را داریم و آن چه که مهم است این است که بتوانیم در این خانواده‌ها برنامه ریزی صحیحی داشته باشیم.

وحید دستجردی با بیان این که یکی از انواع خانواده ،خانواده تک محوری است که در آن زنان سرپرست خانوار هستند گفت: آن چه که باید برای آن تلاش کنیم این است که به زنان سرپرست خانوار کمک و از آن‌ها حمایت داشته باشیم.

سفر به فنلاند صرفاً یک سفر مطالعاتی بوده است

در ادامه این برنامه ملاوردی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در خصوص سفر هیئتی از کشورمان به کشور فنلاند و این که آیا این سفر برای گرفتن یک الگوی سالم خانواده از این کشور بوده است گفت: ما طبق یک قرارداد و برنامه کاری مشترکی که با یکی از آژانس‌های سازمان ملل داشتیم و با استفاده از منابع این قرارداد یک گروه مطالعاتی را متشکلی از مشاوران دستگاه‌های اجرایی و مدیران سازمان‌های مردم نهاد عازم کشور فنلاند کردیم.

وی با بیان این که یکی از اهداف ما تدوین بسته جامع حمایتی از زنان شاغل در پروسه اجرای سیاست‌های کلی جمعیتی است گفت: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته کشور فنلاند جز کشورهایی است که بیشترین امتیازات و تسهیلات را برای زنان شاغل قائل شده و توانسته سیاست‌های خوبی را در این راستا اجرایی کند لذا ما نیز برای مطالعه از چگونگی اجرای این سیاست‌ها گروه مطالعاتی را به این کشور اعزام کردیم.

به زودی لایحه اصلاح پار‌ه‌ای از مواد قانونی مربوط به حوزه زنان و خانواده را ارائه می‌دهیم

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره خلاء‌های قانونی در حوزه حقوق زنان و خانواده گفت:  مشکلات قانونی در حوزه زنان مطرح است کما این که ما در سیاست‌های کلی برنامه ششم که ابلاغ شده استیفای حقوق شرعی و قانونی زنان در همه زمینه‌ها را داریم که می‌تواند برای ما راهگشا باشد.

وی اضافه کرد: در حوزه قانون حقوق زنان و خانواده ما خلاء‌هایی را در برخی از قوانین مانند قانون مدنی، قانون تعزیرات اسلامی، قانون مجازات اسلامی و حتی لایحه حمایت از خانواده داریم که بر این اساس ما اقدامات جدی را برای رفع این خلاء‌ها شروع کردیم و به زودی لایحه اصلاح پاره‌ای از مواد قانونی مربوط به حوزه زنان و خانواده را ارائه خواهیم داد.

ملاوردی خاطر نشان ساخت: قطعاً اصلاح، بازنگری و وضع قوانین جدید در حوزه زنان و خانواده نیازمند تعامل حوزه‌های علمیه و قوه مجریه و مقننه است.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در رابطه با مرخصی ۹ ماهه زایمان نیز بیان داشت: با توجه به پیگیری‌های مکرری که معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری داشته ما تمام تلاش خودمان را برای اجرای قانون مرخصی ۹ ماهه زایمان به کار بستیم و نهایتاً به این نتیجه رسیدیم که آموزش و پرورش نیز این قانون را از سال گذشته به اجرا گذاشته است.

وی با تاکید بر این که با اجرای این قانون ما باید موضوع امنیت شغلی زنان را نیز تامین کنیم تا آن‌ها نگران به خطر افتادن امنیت شغلی شان نباشند گفت: آخرین اقدامی که انجام دادیم این است که با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی در حال تدوین بسته جامع حمایتی هستیم و قرار است یک سری مشوق‌ها را برای کارفرمایان به ویژه کارفرمایان بخش خصوصی در نظر بگیریم.

در پایان این گفتگو دستجردی و ملاوردی درباره میزان تاثیرگذاری حضور بیشتر زنان در مجلس برای حل مشکلات زنان بیان داشتند قطعاً حضور نمایندگان زن در مجلس بسیار موثر و کمک کننده خواهد بود و امیدوار هستیم که حضور پررنگ تر زنان در مجلس دهم به بهبود وضعیت جامعه و نه تنها جامعه زنان کمک کند.

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.