پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

سرنگ های آلوده در همسایگی پل معلق آمل؛
خطر بیخ گوش آملی ها است
سرنگ های آلوده ای که این روزها در کنار پل معلق دیده می شود به شدت پرخطر است و ممکن است که هر آن درتماس با فیزیک بدن یک شهروند قرار گیرد و بیماری های خطرناکی همچون ایدز،هپاتیت و ... را شیوع دهد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

اعتیاد در اکثر جوامع امروزی امری نازیبا و منفی شمرده می شود و در جامعه ایران هم امر اعتیاد،امری پذیرفته نشده میان آحاد جمعیت مردم است و جمله معروف «اعتیاد،بیماری است»باعث شده است که مردم به امر اعتیاد از منظر یک بیماری نگاه کنند اما همچنان دیدن صحنه مصرف مواد مخدر در مناظر عمومی،عادی نیست و اگر در یک محیط عمومی،صحنه استعمال مواد مخدر دیده شود،از جلوه های منفی جامعه محسوب می شود.

این روزها،شاهد افرادی در خیابان انقلاب شهرستان آمل هستیم که در منظر عمومی مشغول استعمال مواد مخدر و تزریق هستند و سرنگ های رهاشده و آلوده ای را در جوار پل معلق آمل برجای می گذارند و سبب بروز نگرانی هایی در حوزه امنیت و بهداشت عمومی شهروندان آملی شده است.

گفتنیست،سرنگ های آلوده ای که این روزها در کنار پل معلق دیده می شود به شدت پرخطر است و ممکن است که هر آن درتماس با فیزیک بدن یک شهروند قرار گیرد و بیماری های خطرناکی همچون ایدز،هپاتیت و … را شیوع دهد،باید توجه کرد که اگر حتی یک نفر دچار بیماری از این طریق شود،بسیاری از مسئولین و متولیان امر باید خود را آماده پاسخگویی کنند که چرا اکنون توجه و پیگیری های لازم را به کار نگرفتند.

شایان ذکر است که سرنگ های آلوده هم نوعی زباله محسوب می شوند و جمع آوری زباله های سطح شهرستان آمل هم جز وظایف شهرداری است پس توجه ویژه این نهاد برای جمع آوری سرنگ های آلوده طلبیده می شود،البته شیوه‌ی اصولی جمع‌آوری ایمن سرنگ‌های معتادان تزریقی ضروریست وباید مورد توجه قرار گیرد.

حضور معتادان متجاهر در سطح شهر علاوه بر اینکه موجب ترویج و عادی سازی اعتیاد در نگاه عموم می شود،ناامنی روانی را برای شهروندان به ارمغان می آورد که چندان شایسته نیست،اینکه فردی بدون ترس،خجالت و واهمه ای در نگاه عموم به مصرف مواد مخدر بپردازد، افت فرهنگی و اجتماعی یک جامعه تلقی می شود زیرا ممکن است بسیاری از کودکان و نوجوانان تماشاچی صحنه های استعمال مواد مخدر باشند و نمی توان تاثیر منفی منتج از این امر را پیش بینی کرد.

امید است مسئولین و مدیران شهرستان آمل،خطرات رهایی سرنگ های آلوده در سطح شهر را جدی گیرند تا مشکلات بزرگ تری بروز نکند و با جمع آوری معتادان متجاهر در سطح شهر وانتقال آنها به کمپ های ترک اعتیاد،گامی در جهت بهبود شرایط حوزه اعتیاد در جامعه بردارند.

به قلم میثم یوسفی

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.