پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران خبر داد;
پهپادهای سمپاش وارد مزارع کشاورزی مازندران می شود
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اعلام تعریف تسهیلات خرید پهپاد سمپاش در خط اعتباری مکانیزاسیون کشاورزی استان، گفت: اکنون برای نخستین بار ۲ فروند پهپاد سمپاش در مزارع بابلسر مورد استفاده قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

 عزیزالله شهیدی فر گفت: پهپادهای سمپاش متناسب با وضعیت کشاورزی و باغی مازندران با همکاری شرکت های دانش بنیان ساخته و به کار گرفته شده است.

وی با توضیح این نکته که ۸۰ درصد از قیمت ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومانی این پهپادها به صورت تسهیلات با سود ۱۵درصدی به متقاضیان پرداخت می شود، توضیح داد: این پهپادها در مدت ۲۰ دقیقه تا یک هکتار عرصه کشاورزی و باغی را به صورت منظم و دقیق سمپاشی می کنند.

شهیدی فر از متقاضیان خواست برای گرفتن تسیهلات خرید پهپاد سمپاش به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ها مراجعه کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاوزی مازندران همچنین گفت: مدیریت ترویج کشاورزی استان با هدف ترویج اهمیت بکاریگیری این تکنولوژی نوین، دوره های آموزشی را با هماهنگی کارشناسان شرکت های دانش بنیان به عنوان سازندگان این پهپادها برای کشاورزان مناطق مختلف استان برگزار می کند.

وی استفاده از فناوری‌های نوین برای کاشت، داشت و برداشت محصولات کشاورزی را از رویکردهای وزارت جهاد کشاورزی معرفی کرد و افزود: پهپاد سمپاش یکی از تکنولوژی‌های نوین است که با استفاده از آن می‌توان در مدت کوتاه، حجم زیادی از مزارع را سمپاشی کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران به وجود انواع آفات و اهمیت مبارزه شیمیایی با آن در مازندران اشاره کرد و گفت: پهپادهایی با قابلیت بذر و کودپاشی نیز وجود دارد که مورد توجه برای به‌کارگیری در کشاورزی مازندران است.

وی افزود: با توجه به اینکه هر ساله علاوه بر مبارزه بیولوژیک و غیرشیمیایی علیه آفات، بخش زیادی از زمین‌های زراعی و باغی به صورت محلول پاشی آفت زدایی می شود، استفاده از پهپادهای سمپاش می تواند مصرف سموم را بهینه تر کرده و کاهش دهد.

شهیدی فر همچنین از پرداخت ۴۰۶ میلیارد ریال تسهیلات مکانیزاسیون به کشاورزان استان در سال جاری خبر داد و گفت: ۶۲۰ کشاورز بهره بردار با این تسهیلات ماشین های مورد نیاز کشاورزی مانند تراکتور، کمباین و ادوات دیگر را تهیه کردند.

حوزه مکانیزاسیون کشاورزی یکی از بخش های مورد تاکید دولت تدبیر و امید است که از سال ۹۲ تا کنون به عنوان یکی از محورهای فعالیت در بخش کشاورزی مورد حمایت قرار گرفته است.

با این رویکرد سرمایه گذاری خوبی در ۶ سال گذشته در بخش کشاورزی کشور بویژه در مازندران اتفاق افتاده به طوری که امسال ۹۵ درصد برداشت شالی برنج به صورت مکانیزه انجام شد.

طبق آمار رسمی وزارت جهاد کشاورزی طی سال های خدمت دولت تدبیر و امید در مجموع ۷۵ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری در این بخش اتفاق افتاده که سالانه حدود ۱۲ هزار میلیارد ریال تسهیلات به کشاورزان ارایه شده است.

بنا بر آمار، پارسال ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال  تسهیلات به مکانیزاسیون بخش کشاورزی مازندران پرداخت شده و  اکنون تقاضا برای دریافت تسهیلات این بخش به روز شده است.

 استان مازندران بنابر آمارهای رسمی حدود ۴۶۰ هزار هکتار اراضی شالیزاری و باغی دارد که سالانه به طور متوسط ۷ میلیون تن محصول از آن برداشت می شود.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.