پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

نرخ رشد جمعیت سالمندی حدود ۲٫۵ درصد است
رئیس انجمن علمی فیزیوتراپی ایران گفت: در حال حاضر نرخ رشد کلی جمعیت کشور سالیانه ۱/۶ درصد بوده اما نرخ رشد جمعیت سالمند حدود ۲/۵ درصد است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

احمد موذن زاده، رئیس انجمن علمی فیزیوتراپی ایران،با عنوان این مطلب که در حال حاضر جمعیت سالمند ایران بیش از هفت میلیون نفر؛ یعنی حدود هشت درصد جمعیت کشور است، بیان داشت: بر اساس برآوردهای صورت گرفته این نسبت در سال ۱۴۱۰ به ۱۵ درصد و در سال ۱۴۲۰ به ۲۰ درصد می‌رسد؛ به عبارت دیگر، در ۲۰ سال آینده از هر پنج ایرانی یک نفر سالمند خواهند بود.

وی اظهار داشت: بنا به تعریف سازمان بهداشت جهانی، سالمندی عبور از مرز ۶۰ سالگی است. در حال حاضر نرخ رشد کلی جمعیت کشور سالیانه ۱/۶ درصد بوده ولی نرخ رشد جمعیت سالمند حدود ۲/۵ درصد است و با توجه به کاهش میزان موالید و افزایش امید به زندگی ناشی از افزایش متوسط طول عمر، جمعیت کشور ما به تدریج سالمندتر می‌شود.

رئیس انجمن علمی فیزیوتراپی ایران افزود: اگر چه افزایش طول عمر به علت بهبود شاخصه‌های سلامت فردی و بهداشت و درمان مطلوب تر شده است، اما بحث کیفیت زندگی و اثربخشی سالمند در عرصه‌های مختلف فردی، خانوادگی و اجتماعی، بحث دیگری است.

این فیزیوتراپیست ادامه داد: در دوران سالمندی به علت تغییرات فیزیولوژیک و استهلاک فیزیکی، روحی و روانی، کاهش قدرت عضلات، محدودیت‌های حرکتی و بیماری‌های ناتوان کننده، سالمند قادر به ادامه مطلوب فعالیت‌های قبلی خود نیست، از همین رو فیزیوتراپیست‌ها به عنوان متخصصین درمان مشکلات اسکلتی عضلانی و مهندسین حرکت، نقش آفرینی می‌کنند.

موذن زاده فیزیوتراپی سالمندان را یکی از شاخه‌های تخصصی فیزیوتراپی عنوان کرد و گفت: فیزیوتراپی سالمندان طی سالیان اخیر مورد توجه ویژه‌ای قرار گرفته و ارائه درمان‌های نوین و تخصصی فیزیوتراپی، کیفیت زندگی، میزان تحرک، قدرت عضلات، دامنه حرکتی مفاصل و استقلال فردی سالمند را ارتقا می‌دهد.

وی ادامه داد: از این حیث می‌تواند کماکان فرد را در عرصه‌های مختلف اجتماعی، فردی و خانوادگی فعال نگه داشته و نه تنها میزان فعالیت فیزیکی و تحرک و پویایی فرد را افزایش دهد، بلکه از بروز مشکلات دوران سالمندی مانند گوشه گیری، انزوا و افسردگی نیز در میان سالمندان جلوگیری کند.

رئیس انجمن علمی فیزیوتراپی ایران، سالمندی را بخش مهمی از زندگی و دوره‌ای طبیعی از حیات انسانی دانست و افزود: اگر به نحو مناسبی برای این بخش برنامه ریزی شود، می‌توان تا آخرین لحظه ضمن حفظ فعالیت و سرزندگی از حیات نیز لذت برد.

موذن زاده خاطرنشان کرد: همکاران فیزیوتراپیست در اقصی نقاط کشور در خدمت سالمندان بوده و با کاهش درد و آلام فیزیکی این عزیزان و بهبود توانایی‌های فردی، حفظ قدرت عضلات و قابلیت انجام فعالیت های روزمره به این عزیزان یاری رسانی می‌کنند.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.