پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

کیفیت خدمات« رادیولوژی» در ایران منطبق با استانداردهای جهانی است
دبیر انجمن رادیولوژی ایران گفت: کیفیت خدمات رادیولوژی ایران منطبق با استانداردهای جهانی است؛‌ به طوری که بیماران نیازی به رفتن به خارج از کشور ندارند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

وحید کریمی، دبیر انجمن رادیولوژی ایران درباره  «مشکلات حوزه رادیولوژی و ضرورت رفع این مشکلات»، اظهار داشت: رشته تخصصی رادیولوژی (پرتو شناسی تشخیصی) مهم‌ترین شاخه پزشکی تشخیصی با کاربردهای روز افزون در مداخلات درمانی غیر تهاجمی است و سونوگرافی یکی از شایع‌ترین خدمات ارائه شده توسط متخصصان رادیولوژی به شمار می‌رود که سونوگرافی دوران بارداری از مهمترین آنها محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در صورت توزیع مناسب نیروهای متخصص رادیولوژی، کشور کمبودی از نظر متخصص رادیولوژیست ندارد، گفت: در حال حاضر حدود ۲۹۰۰ نفر رادیولوژیست در کشور مشغول به فعالیت و نزدیک به ۱۰۰۰ نفر دستیار رادیولوژی در حال تحصیل هستند که تا ۴ سال آینده تعداد رادیولوژیست‌های فعال کشور نزدیک به ۳۹۰۰ نفر خواهد بود.

دبیر انجمن رادیولوژی ایران تاکید کرد: اگر توزیع این نیروها به درستی انجام شود، کشور از نظر نیروی تخصصی رادیولوژی کمبودی در حال حاضر ندارد.

کریمی درباره تعداد رادیولوژیست‌های خانم، بیان داشت: طبق آمار موجود، تعداد دستیاران خانم رادیولوژی در حال تحصیل ۱۶ درصد بیشتر از مردان است؛لذا طی سال‌های آتی درصد رادیولوژیست‌های خانم از ۳۰ درصد فعلی به بیش از ۴۰ درصد از کل رادیولوژیست‌ها افزایش خواهد یافت.

وی در ارتباط با کیفیت خدمات رادیولوژی، اظهارداشت: کیفیت منطبق با استانداردهای جهانی و پاسخگوی نیازهای پزشکی کشور است؛‌ به طوری که بیماران نیازی به رفتن به خارج از کشور ندارند و بلکه شاهد توانایی جامعه رادیولوژی کشور برای پذیرش بیماران خارجی با توجه به کیفیت بالا و داشتن مزیت اقتصادی هستیم.البته بالا نگه داشتن سطح کیفی خدمات  نیازمند توجه و تلاش بیشتر است تا مشکلات اقتصادی باعث کاهش کیفیت خدمات نشود.

دبیر انجمن رادیولوژی ایران با اشاره به افزایش شدید قیمت تجهیزات رادیولوژی به علت تحریم و نوسانات ارزی، گفت: رشد تعرفه خدمات رادیولوژی بسیار کمتر از افزایش نرخ تورم کشور است.

کریمی عنوان کرد: رشته رادیولوژی به خاطر وابستگی کامل به تجهیزات به روز وارداتی در طول سال‌های گذشته به‌ دنبال افزایش چند برابری قیمت ارز و مشکلات مربوط به تحریم‌های تحمیلی، ۲ بار دچار شوک شدید شده و قیمت تمام شده تجهیزات رادیولوژی در طول ۱۰ سال گذشته با افزایش ۸ تا ۹ برابری مواجه شده است که قابل جبران با تعرفه‌های تکلیفی نیست.

وی یادآور شد: در سال ۱۳۸۹ دستگاه MRI با دلار حدود ۱۰۰۰ تومان وارد می‌شد و قیمت هر کلیشه MRI حدود ۱۲۲ هزار تومان بود، اما الان که دستگاه MRI با دلار نیمایی وارد می‌شود، قیمت هر کلیشه MRI ۲۲۰ هزار تومان است؛ یعنی در طول ۱۰ سال گذشته قیمت دلار که برای خرید MRI لازم است، حدود ۱۰ برابر افزایش داشته؛ در حالی که قیمت خدمت MRI حدود ۲ برابر شده است و این عدم توازن در هزینه و تعرفه در سایر خدمت‌های رادیولوژی نیز صادق است.

دبیر انجمن رادیولوژی ایران تصریح کرد: اگر این عدم توازن‌ها در هزینه‌ها و تعرفه‌ها اصلاح نشود نه تنها تاسیس مراکز جدید رادیولوژی غیرممکن است، بلکه ادامه حیات موسسات رادیولوژی موجود هم با خطرات جدی مواجه است.

کریمی خاطرنشان کرد: در تعیین تعرفه خدمات پزشکی باید هزینه تمام شده و تورم موجود در اقتصاد کشور لحاظ شود و اگر نیازی به پرداخت سوبسید به بیماران باشد باید دولت پرداخت کننده سوبسید خدمات سلامت باشد  نه جامعه پزشکان.

وی گفت: همچنین در ویرایش چهارم کتاب ارزش نسبی طبق قولی که سازمان نظام پزشکی داده بود علاوه بر حفظ نسبت بین خدمات پزشکی باید طبق کتاب اصل CPT، کای متفاوت برای خدمات تعیین نگردد و طبق اصل کتاب CPT برای خاتمه دادن به بی عدالتی‌ها، ارزش کای خدمات پزشکی باید یکسان باشد.

 دبیر انجمن رادیولوژی ایران متذکر شد: برخلاف برخی از احضارنظرها تعداد دستگاه MRI در ایران از خیلی از کشور‌ها بیشتر نیست و با سیاست‌های جدید وزارت بهداشت این تعداد در حال نزدیک شدن به آمار کشورهای همسایه است که البته گاهی اوقات اطلاعات غلطی در خصوص میزان دستگاه‌های رادیولوژی موجود در کشور داده می‌شود که با واقعیت همخوانی ندارد.

کریمی بیان کرد: ادامه اثرات تحریم ها با محدویتهایی که در انتقال ارز و جایگزینی قطعات و  افزایش قیمت تجهیزات پزشکی داشته ، بر روند تشخیص دقیق بیماریها  تاثیرات منفی دارد و  تهدید کننده جان بیماران است.

وی به روز جهانی رادیولوژی و کنفرانس علمی مرتبط با روز جهانی رادیولوژی اشاره کرد و گفت: ۸ نوامبر هر سال به عنوان روز جهانی رادیولوژی ثبت شده است و هرساله به این مناسبت انجمن رادیولوژی ایران متناسب با موضوعی که برای روز جهانی رادیولوژی انتخاب شده کنفرانس علمی برگزار می‌کند.

دبیر انجمن رادیولوژی ایران اعلام کرد: امسال نیز با توجه به اینکه موضوع روز جهانی رادیولوژی تصویربرداری ورزشی است در۱۷ آبانماه  در محل هتل ارم تهران کنفرانس علمی با محوریت سونوگرافی در آسیب‌های ورزشی با حضور اساتید و متخصصان رادیولوژی کشور برگزار خواهد شد.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.