پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

برنامه های «هفته تهران در قلب طهران» اعلام شد
شهردار منطقه ۱۲ شهرداری تهران برنامه های گرامیداشت هفته تهران را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

علی محمد سعادتی شهردار منطقه ۱۲ پیش از ظهر امروز در نشستی خبری به مناسبت هفته تهران و آغاز برنامه های شهرداری برای هرچه بهتر برگزار شدن این هفته گفت: در این سیزده ماه گذشته خبرنگاران همراهی بسیاری خوبی با شهرداری منطقه ۱۲ داشته اند و ما را کمک کار بوده اند.

سعادتی افزود: یکی از دلایلی که در این مدت نتوانستیم با خبرنگاران نشستی داشته باشیم این بوده است که در خلال این یک سال از طریق شبکه های مجازی شما خبرنگاران را در جریان امور گذاشته ام.

وی ادامه داد: هفته تهران از روز جمعه ۱۲ مهر آغاز می شود و تا ۱۸ مهر ادامه می یابد که یک بخشی از برنامه های ما در کلان شهرداری تهران اشتراک دارد و هماهنگی کاملی با شهرداری تهران برای اجرای آن داشته ایم.

شهردار منطقه ۱۲ خاطرنشان کرد: بخشی دیگر از برنامه های ما برنامه های منطقه ای محسوب می شود که به واسطه پتانسیل این منطقه آنها را ترتیب داده ایم.

سعادتی گفت: در این هفته قرار است همچون یک سال گذشته که تورهای گردشگری منطقه ای برپا شده است تمرکز خوبی بر اجرای تورهای منطقه ای داشته باشیم.

وی افزود: ساعت ۸ شب در خیابان سی تر برنامه ای در خیابان سی تیر داریم به نام روایت فتح تهران که توسط یکی از اساتید روایت خوانی برگزار می شود.

شهردار منطقه ۱۲ ادامه داد: در روز شنبه هم مراسم تعزیه شهادت قایم مقام فراهانی را در باغ نگارستان خواهیم داشت که این برنامه هم برنامه غنی و پر محتوایی خواهد بود.

سعادتی گفت: همه شب‌های این هفته در عمارت کاظمی پخش فیلمهای مستند در رابطه با تهران را خواهیم داشت و تلاش میکنیم تا با نمایش این مستندها نقشی در شناسایی تهران به شهروندان داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: باید صاحب نظران در حوزه های مختلف از جمله کالبد شهر و رسوم و عادات دست به کار شده و به تولید مستندات مختلف بپردازند.

سعادتی گفت: همچنین در روز شنبه یک نشستی در منطقه دوازده شهر تهران برگزار خواهد شد که با موضوع سهم دفاتر خدمات نوسازی خواهد بود و ذکر این نکته حائز اهمیت است که دفاتر خدمات نوسازی ما در هر ناحیه از این منطقه ویژگی های خودش را خواهد داشت.

شهردار منطقه ۱۲ گفت: برای مثال نوسازی در بازار تهران متفاوت با بازسازی و نوسازی در منطقه هرندی خواهد بود زیرا ویژگی های هر نقطه از این منطقه با نقطه دیگر متفاوت است.

وی خاطرنشان کرد: روز یکشنبه همایشی برگزار می شود که مربوط به تحلیل از فعالان فرهنگی و اجتماعی است زیرا ما تعداد زیادی از فعالان و اعضای سازمان های مردم نهاد را داریم که در حوزه اجتماعی فعالیتهای خوبی در این منطقه داشته اند.

سعادتی ادامه داد در روز دوشنبه برنامه مفصلی در کاخ گلستان با حضور شهردار تهران برگزار می شود که با حضور مقامات دیپلماتیک و سفرا خواهد بود که روز تهران گرامی داشته خواهد شد.

شهردار منطقه ۱۲ تهران گفت: با توجه به اینکه روز ۱۶ مهر روز کودک است در سه روز دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه در پارک شهر برگزار خواهیم کرد که پارک شهر در این سه روز پارک کودکان می شود.

وی ادامه داد منطقه ۱۲ یکی از مناطقی است که از تمام ادیان الهی در آن ساکن هستند و به همین دلیل در روز سه شنبه و در خیابان سی تیر که خیابان ادیان محسوب می شود یک برنامه مفصلی خواهیم داشت.

سعادتی گفت: در روز سه شنبه همچنین با علمای اسلامی و مفاخر دینی قلب تهران دیدار خواهیم داشت زیرا همه مراجع و علمای دینی در این منطقه دفاتر داشته و سهم زیادی در گسترش مفاهیم دینی داشته اند.

شهردار منطقه ۱۲ به تجلیل از حافظان خانه های تاریخی اشاره کرد و گفت: با همکاری معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تهران در خانه شهید مدرس مراسمی با همین عنوان برگزار خواهد شد.

وی به فعالیت مرکز رویش در منطقه هرندی هم اشاره کرد و گفت: در آن مرکز بخش های پزشکی و فرهنگی اش آغاز به کار کرده است که امیدواریم در خلال این هفته بتوانیم از عزیزانی که آنجا خدمت رسانی میکنند تقدیر کنیم.

سعادتی گفت: در خیابان سی تیر در همه گرامیداشت هفته تهران ۲۵ درصد تخفیف استفاده از همه غرفه در نظر گرفته ایم و این در حالی است که بازدید از همه موزه های قلب تهران و شرکت در تورهای گردشگری این منطقه رایگان خواهد بود.

وی در پاسخ به این سوال که چرا هفته تهران در منطقه ۱۲ به صورت ویژه گرامی داشته می شود گفت: اولا یک مزاح بکنم که ما خودمان فکر میکنیم تهران منطقه ۱۲ است و بقیه اش حومه تهران!

سعادتی افزود: قلب تهران یک سری پتانسیل هایی مثل وجود میدان مشق و بافت تاریخی خاص دارد که باعث شده است تا این منطقه برای برگزاری چنین گرامیداشتی بیشتر مناسب باشد.

شهردار منطقه ۱۲ تصریح کرد: البته این به معنای اینکه در سایر مناطق برنامه ای برگزار نمی شود نیست و حتما در سایر مناطق هم برنامه هایی وجود خواهد داشت.

وی همچنین به حضور دو نماینده از قلب تهران در دوی ماراتن روسیه اشاره کرد و گفت این حضور در راستای اشاعه کمپین مهربان باشیم بود.

سعادتی گفت: در این ماراتن پیراهنی با نماد قلب تهران به امضای شرکت کنندگان ماراتن رسید که از این پیراهن هم در هفته تهران رونمایی می شود.

وی در پاسخ به این سوال که یکی از مشکلات این منطقه بحث جمعیت گریزی است گفت:فرایند جمعیت گریزی از منطقه مرکزی تهران یک فرایند کهنه است و در چند سرشماری پیشین این روند را مشاهده کردیم.

سعادتی گفت: اولا باید بپذیریم این فرایند همانطور که در چندین سال پیش آمده معکوس کردنش هم باید یک زمانی صرف شود.

شهردار منطقه ۱۲ افزود: دوما باید تلاش میکردیم تا جمعیت حاضر شرایط زندگی شأن بهبود پیدا کند و ما در مرحله اول نگاهمان بازگرداندن نبود.

وی گفت: ما دنبال این بودیم که فعلا روند رفتن را کاهش دهیم و باعث شویم که سکونت اینها بهتر شود تا اصلا به فکر رفتن نباشد.

سعادتی گفت: چند عامل در این مرحله وجود داشت اولا حضور بازار که مخل زندگی مردم است یعنی حجم انبوهی از کارگاه های ناایمن و انبارهای ناایمن.

وی ادامه داد :کنترل مسیله طرح ترافیک هم یکی دیگر از برنامه های ما بود ما از یک سو مخالف طرح ترافیک نیستیم اما نباید فراموش کنیم که طرح ترافیک باعث شده میل مردم برای حضور در این منطقه به دلیل عدم امکان استفاده از خودرو.

شهردار منطقه ۱۲ گفت: آمدیم زمان خروج از محدوده را افزایش دادیم تا حداقل افراد بابت این موضوع گلایه نکنند و از سوی دیگر تلاش کردیم افراد مستقر در این منطقه از سوبسید ۵۰ درصدی در نرخ طرح ترافیک برخوردار شوند.

وی افزود: ما قریب به ۵۶۰ هکتار بافت فرسوده در منطقه ۱۲ داریم که اینها به صورت رایگان برایشان پروانه ساختمانی صادر می شود و این کار را برای آنهایی که قصد سکونت و نوسازی محل سکونت شأن دارد را فراهم میکند.

سعادتی ادامه داد: تقریبا سعی کردیم که در هیچ یکی از بافتهای مسکونی اجازه تثبیت کارگاه ها و انبارها را ندهیم تا زندگی و کیفیت سکونت مردم به خطر نیافتد و از ساخت مگا پروژه ها خودداری میکنیم تا مخل آرامش مردم نشود.

شهردار منطقه ۱۲ تصریح کرد: به نظرم امروز روند جمعیت گریزی یا کم شده یا از بین رفته است و این جای امیدواری برای ما دارد.

سعادتی در خصوص تجلیل از حافظان خانه های تاریخی گفت: تعدادی از خانه ها در همین یک سال گذشته بازسازی شدند که حدود بیست نفر هستند.

وی ادامه داد قرار است یک مدال و نشان با عنوان قلب تهران به این افراد داده شود البته چند هتل و اقامتگاه تاریخی هم مورد بازسازی قرار گرفته اند که از مالکین این ها هم تجلیل می شود.

وی در پاسخ به پرسشی به موضوع میدان مشق و اینکه گفته می شود ۲۰۰ میلیارد تومان در آن هزینه شده است گفت: تفاهمات مختلفی در سالهای گذشته با وزارت امور خارجه شده است.

شهردار منطقه ۱۲ گفت: ما در حوزه مسایل مرتبط همکاری مشترک زیادی داریم و تفاهم اخیر هم در رابطه با کلان همکاری های مشترک بوده است البته بخشی از آن به منطقه ۱۲ و میدان مشق ربط دارد.

سعادتی گفت: ترجیح این است که ادارات کارمندی از ساختمانهای واجد ارزش تاریخی از میدان مشق خارج شود و قرار شد یک بخشی از سایت وزارت امور خارجه که ارزش تاریخی ندارد ساخت مجدد شود و بشود ساختمان جدیدی در آنجا مستقر کرد.

وی افزود: در یک برنامه زمانبندی مشخص ساختمانهای تاریخی که امروز کارکرد اداری دارد در ادامه مسیر به ساختمان های تاریخی بازدیدی تبدیل می‌شود.

سعادتی درخصوص بازگشایی درهای میدان مشق به روی مردم گفت: در آنجا یک سری ملاحظات امنیتی داریم که امیدواریم با رعایت این الزامات امنیتی درها به زودی به سمت مردم باز شود.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.