پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

روحانی در نشست مشترک اقتصادی بازرگانان ایران و پاکستان: ایران تأمین امنیت انرژی پاکستان را بر عهده می‌گیرد/ باید امنیت و تجارت در مرزهای رسمی و طولانی ۲ کشور افزایش یابد
رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه ایران تأمین امنیت انرژی پاکستان را بر عهده می‌گیرد، تاکید کرد باید امنیت و تجارت در مرزهای رسمی و طولانی ۲ کشور افزایش یابد و سیاست جمهوری اسلامی ایران، تعامل سازنده با جهان و همسایگان است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در ادامه سفر به پاکستان در نشست مشترک اقتصادی بازرگانان ایران و پاکستان، اظهار داشت: سیاست جمهوری اسلامی ایران، تعامل سازنده با جهان و همسایگان و از جمله پاکستان است.

روحانی در این نشست که روز شنبه با حضور نخست‌وزیر و مقام‌های ارشد کابینه پاکستان در اسلام‌آباد برگزار شد، گفت: ایران تأمین امنیت انرژی پاکستان را بر عهده می‌گیرد و مردم پاکستان مطمئن باشند که تهران به عنوان یک شریک راهبردی، همواره در زمینه نفت، گاز و برق از همه توان خود برای تأمین خواست آنان، استفاده خواهد کرد.

وی افزود: ما تاکنون به همه تعهداتمان برای انتقال برق و گاز به پاکستان عمل کرده‌ایم، خطوط لوله انتقال گاز را به مرزهای پاکستان رسانده‌ایم و برای گسترش و توسعه همکاری‌ها آماده‌ایم.

روحانی در ادامه یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران می‌تواند در بخش گاز، برق و نفت و همچنین با ارائه خدمات فنی و مهندسی و مشارکت در طرح‌های توسعه زیرساخت‌های اقتصادی از جمله راه‌آهن و سدسازی، شریکی مطمئن برای اسلام‌آباد باشد و به رشد اقتصادی پاکستان و رفاه مردم این کشور کمک کند.

ئیس شورای اقتصاد تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همچنین آماده است  تا حجم مبادلات تجاری با پاکستان را از یک میلیارد دلار به ۵ میلیارد دلار طی چند سال آینده افزایش دهد و البته نقش کارآفرینان و بخش‌های خصوصی و دولتی دو کشور در این راستا بسیار مهم است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ایران در دوره پسابرجام و پساتحریم‌ها نقش خود را به عنوان اقتصاد نوظهور در منطقه ایفا می‌کند و در کنار همکاری‌های خود با جهان، اهمیت ویژه‌ای را برای روابط با همسایگان خود و از جمله پاکستان قائل است، تصریح کرد: شرایط منطقه‌ای اقتضا می‌کند که روابط اقتصادی تهران – اسلام‌آباد بیش از پیش گسترش و توسعه یابد و در این زمینه باید بخش‌های خصوصی را برای سرمایه‌گذاری، انتقال سرمایه و دانش و فناوری و بخش‌های دفاعی و امنیتی را نیز برای امنیت بیشتر مرزهای مشترک و منطقه تشویق کنیم.

روحانی با اشاره به اینکه همانطور که مردم پاکستان به سعدی و حافظ افتخار می‌کنند ما نیز به اقبال لاهوری افتخار می‌کنیم، یادآور شد: دولت و ملت ایران، عظمت دولت و ملت پاکستان را عظمت خود و قدرت ارتش پاکستان در برابر تروریسم را قدرت خود تلقی می‌کنند.

رئیس‌جمهور با اشاره به مشترکات فراوان فرهنگی، تاریخی و دینی ایران و پاکستان، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران امنیت و توسعه اقتصادی پاکستان را امنیت و توسعه اقتصادی خود می‌ماند و از هیچ تلاشی در این راستا دریغ نمی‌کند.

وی با تأکید بر اینکه باید امنیت و تجارت در مرزهای رسمی و طولانی دو کشور افزایش یابد، گفت: ایران و پاکستان باید همکاری‌های تجاری و بانکی خود را گسترش دهند، تجارت ترجیحی را مدنظر قرار دهند و شرایط را برای تجارت آزاد میان دو کشور فراهم کنند.

رئیس شورایعالی امنیت ملی در ادامه به ارتباط دوسویه امنیت و توسعه و ضرورت نگاه منطقه‌ای و جهانی به مقوله توسعه پرداخت و تأکید کرد: ارتباط اقتصادی دو کشور ایران و پاکستان که اقتصادهای آنها می‌توانند مکمل یکدیگر باشند، زمینه گسترش واقعی روابط را فراهم می‌آورد.

رئیس‌جمهور توسعه زیرساخت‌ها، سرمایه‌گذاری‌ها، بهبود فضای کسب و کار و استفاده از ظرفیت‌های یکدیگر را از جمله عوامل رشد پایدار برای هر دو کشور برشمرد و با تأکید بر اینکه تنوع در منابع تولید، لازمه رشد پایدار است، گفت: تنوع منابع تولید به معنای بالابردن درجه مقاومت اقتصادی یک کشور است که ما به آن اقتصاد مقاومتی می‌گوییم و جمهوری اسلامی ایران به دلیل همین تنوع در منابع تولید موفق شد در برابر تحریم‌ها و کاهش شدید بهای نفت، مقاومت کند.

وی اضافه کرد: اگر برای اداره کشور، تنها به درآمدهای نفتی متکی بودیم، در ۲ سال اخیر و با کاهش درآمدهای نفتی ناچار می‌شدیم یا از ذخایر ارزی استفاده کنیم و یا اینکه ارزش پول ملی را کاهش دهیم.

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.