پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

آیت‌الله قرهی: حضرت فاطمه (س) خود را فدای ولایت کرد/ اصل ولایت برای خداست
مدیر حوزه علمیه امام مهدی (عج) تهران گفت: حضرت فاطمه (س) خود را فدای ولایت کرد و اصل ولایت برای خداست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

آیت‌الله روح‌الله قرهی صبح امروز در نشست بصیرتی بسیج مساجد و محلات علی ابن ابی‌طالب (ع) شاهرود که با حضور اقشار مختلف مردم و مسئولان در مسجد موسی بن جعفر (ع) شهرک فرهنگیان شاهرود برگزار شد، در سخنانی با گرامیداشت ایام فاطمیه و ابراز خرسندی از حضور در جمع مردم ولایتمدار و مذهبی شهرستان شاهرود، با بیان اینکه حضرت زهرا (س) شهید راه ولایت هستند، اظهار کرد: سئوالی مطرح می‌شود که چه کسی در راه ولایت به شهادت رسیده و ولایت چیست و البته با ده‌ها جلسه هم نمی‌شود بحث ولایت را تبیین کرد.

وی با بیان اینکه فرد برخی مواقع با انتساب به دیگری مقام و منزلت دارد، افزود: برخی نیز با انتساب به شخصی، دارای مقام و منزلت می‌شوند؛ مانند شهدا که خانواده آن‌ها منتسب به شهید شده و مقام و منزلت پیدا می‌کنند.

مدیر حوزه علمیه امام مهدی (عج) تهران خاطرنشان کرد: اکنون حضرت زهرا (س) مقام و منزلتی دارد که شجره خلقت و عصمت کبری است؛ این منزلت را چگونه یافته و آیا شرافتش به خاطر این است که دختر نبی اکرم (ص) بوده که شرافتی بسیار عالی است.

قرهی با اشاره به حدیثی قدسی بیان کرد: در این حدیث قدسی، پیامبر گرامی اسلام (ص) نقل می‌کند و اهل جماعت هم اول آن را نقل کرده‌اند؛ خداوند فرمود ما افلاک، آسمان و زمین و انسان را خلق نمی‌کردیم، اگر تو نبودی؛ چراکه خدا به این‌ها نیازی ندارد و او احد و صمد است و همه چیز را برای حبیبش، پیامبر اعظم (ص) خلق کرده است.

وی خاطرنشان کرد: پیامبر گرامی اسلام (ص) در حدیثی می‌فرماید «به تحقیق، ملائکه خدمتگزار مؤمنان هستند» و مؤمن کسی است که به جد به مقام یقین برسد و این آسمان و زمین برای فاطمه آفریده شده؛ اما شرافت فاطمه (س) به این نیست.

مدیر حوزه علمیه امام مهدی (عج) تهران با بیان اینکه بعضی به خودی خود موضوعیت دارند نه به‌واسطه چیز دیگری، تصریح کرد: حضرت فاطمه (س)، همسر امام علی (ع) بوده و این شرافت والایی است؛ فاطمه، مادر حسن و حسین (ع) بوده و این شرافت والایی است؛ اما بی‌بی دوعالم به خودی خود موضوعیت و شرافت دارد.

این استاد خارج فقه با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم (ص) ادامه داد: پیامبر روایت می‌کند که قبل از خلقت عرش نور فاطمه (س) خلق شد و امام صادق (ع) می‌فرماید که اگر خدا، امام علی (ع) را برای فاطمه (س) خلق نمی‌کرد، هیچ‌کس در آسمان و زمین در شأن ایشان نبود.

مدیر حوزه علمیه امام مهدی (عج) تهران با بیان اینکه عالم صدف و فاطمه گوهر او و گیتی ارض و فاطمه جوهر او است، عنوان کرد: اگر انبیا (ص) معرفت بی‌بی دو عالم را نداشتند، نبی نمی‌شدند و اگر بر باب معرفت او نمی‌چرخیدند، رسول و نبی نمی‌شدند.

وی گفت: حضرت فاطمه (س) شیعیانش را از آتش جهنم دور می‌کند و عقل‌ها نمی‌توانند معرفت بی‌بی دو عالم را درک کنند و از او جدا می‌شوند.

قرهی با بیان اینکه فاطمه (س) خود را فدای ولایت کرد، افزود: اصل ولایت برای خداست؛ پروردگار عالم اسما و صفاتش در ذاتش است، این‌ها را نازل می‌کند و تجلی‌گاه می‌خواهد که معصوم تجلی اسرار الله است و ولایت الله بوده و از طریق ولایت معصومین به‌خصوص مولی الموالی است.

وی بیان کرد: اگر انبیا، ولایت امیرالمؤمنین (ع) را نمی‌پذیرفتند، به مقام نبوت و رسالت نمی‌رسیدند و ولایت پروردگار عالم همین است؛ طاغوت نور واحد نیست اما ولایت واحد و اساس ولایت «الله» است.

وی با بیان اینکه بی‌بی دو عالم خود را فدای ولایت می‌کند و شهید می‌شود، عنوان کرد: امام راحل، ولایت فقیه را همان ولایت رسول‌الله می‌داند و نفرموده «مثل» بلکه فرمودند «همان»؛ ولایت باید استمرار داشته و اگر نداشته باشد، انقطاع بین خلق و خالق است و حقیقت دین معنا پیدا نمی‌کند و حقیقت عبادت معنا پیدا نمی‌کند.

این استاد خارج فقه با بیان اینکه احمق‌ترین انسان‌ها آخرت خود را برای دنیای دیگران می‌فروشند، ادامه داد: به یقین، ۱۰۰ درصد اگر کسی ولایت فقیه را قبول نداشته باشد، نمازش باطل است و عبادت او مورد قبول نیست.

قرهی با بیان اینکه نظام اسلامی به دست امام زمان (عج) به وجود آمده و هدایت و حراست می‌شود، گفت: اول انقلاب، کشور دچار هرج و مرج عجیبی بود و با محاسبه نمی‌توان گفت یک پیرمرد ۸۰ ساله می‌توانست انقلاب را پیروز کند و جلو ببرد و این امر نشان از صاحب‌دار بودن این نظام است.

مدیر حوزه علمیه امام مهدی (عج) تهران افزود: باید بدانیم چرا برای صدیقه طاهره (س) اشک می‌ریزیم؛ ایشان راست‌قامت ایستاد و در راه خودش صادق بود و ایستادگی کرد و در این راه شهید شد.

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.