پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

ظریف وارد برونئی شد
وزیر خارجه ایران در سومین مقصد سفرش به چند کشور آسیایی وارد برونئی شد تا با مقامات این کشور راه های گسترش مناسبات را بررسی کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

محمدجواد ظریف رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در سومین مقصد سفر آسیایی اش و پس از ترک سنگاپور دقایقی قبل وارد بندر سری بگاوان پایتخت برونئی در جنوب شرق آسیا شد.

ظریف قبل از سفر به سنگاپور به اندونزی سفر و ضمن شرکت در پنجمین نشست فوق العاده سازمان همکاری های اسلامی با برخی مقامات شرکت کننده در نشست و همچنین وزیر خارجه و رئیس جمهور اندونزی نیز دیدار و گفت وگو کرد.

وی در سفر یک روزه اش به برونئی با مقامات این کشور از جمله سلطان، ولیعهد، وزیر تجارت و امور خارجه و وزیر انرژی و صنایع دیدار و گفت وگو خواهد کرد.

برونئی که اکثریت جمعیت آن را مسلمانان تشکیل می دهند، بیشتر به دلیل نام پادشاهش و ثروت افسانه‌ای او شناخته شده‌ است. زبان رسمی مردم این کشور مالایی است. این کشور که تا سال ۱۹۸۴ تحت الحمایه انگلستان بود بعد از این سال مستقل شد و به دلیل داشتن منابع فراوان نفت و گاز، یکی از بالاترین استانداردهای زندگی در جهان را داراست.

نوع حکومت برونئی پادشاهی و موروثی است و پادشاه با کمک شورای وزیرانی که خود منصوب می‌کند با صدور فرمان حکومت می‌کند و هیچ حزب سیاسی در این کشور وجود ندارد. در حال حاضر حاجی حسن البلقیه سلطان برونئی که گفته می‌شود ثروتمندترین مرد جهان است پس از استعفای پدرش در ۵ اکتبر ۱۹۶۷ جانشین او شد.

به گزارش فارس، «پهین داتو لیم» وزیر امور خارجه برونئی اردیبهشت سال گذشته (۱۳۹۳) به تهران سفر و با محمدجواد ظریف دیدار و گفت وگو کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با ابراز خرسندی از روابط خوب سیاسی بین دو کشور، ابراز امیدواری کرد با تداوم سفرهای متقابل مقامات عالیرتبه و برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی شاهد توسعه و گسترش بیش از پیش روابط اقتصادی دوجانبه و همچنین همکاری های دو کشور در سازمانهای منطقه ای و بین المللی باشیم.

وی خاطرنشان کرد: ظرفیت های گسترده و متعددی برای همکاری و توسعه روابط بین جمهوری اسلامی ایران و برونئی در حوزه های متنوع اقتصادی، تجاری، بازرگانی و انرژی در ابعاد دوجانبه و منطقه ای در دو منطقه مهم خلیج فارس و جنوب شرق آسیا وجود دارد که نیازمند برنامه ریزی و اجرایی کردن توافقات فیمابین است.

وزیر امور خارجه برونئی نیز ضمن اعلام آمادگی کشورش برای توسعه و گسترش روابط همه جانبه با ایران به خصوص در زمینه‌های اقتصادی، تجاری و بازرگانی، اظهار داشت: امیدواریم در سایه پیگیری‌ها و سفر مقامات عالیرتبه دو کشور شاهد جهشی در سطح روابط باشیم.

به گزارش خبرنگار فارس، چهارمین مقصد سفر آسیایی و اقیانوسیه ظریف پس از اجرای برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) هم تایلند است و وزیر خارجه پس از شرکت در چهاردهمین نشست وزرای خارجه مجمع گفت وگوی همکاری آسیایی و دیدار و گفت وگو با مقامات تایلند، راهی نیوزیلند شده و از آنجا هم به استرالیا سفر خواهد کرد.

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.