پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

«ارینا بوکوا» شاید به عنوان اولین دبیر کل زن سازمان ملل انتخاب شود/انتخاب دبیر کل پروسه‌ای غیرشفاف دارد
یک اندیشکده آمریکایی در گزارشی به احتمال انتخاب یک زن بلغاری به عنوان دبیرکل آینده سازمان ملل متحد و وجود معیارهای غیر رسمی، نوشته است که انتخاب دبیر کل آتی طی رویه‌ای غیرشفاف صورت می‌گیرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

اندیشکده آمریکایی «شورای روابط خارجی» در مطلبی در زمینه «آینده تصدی سمت دبیرکلی سازمان ملل متحد» که اینک در دست «بان کی‌مون» از کره جنوبی قرار دارد، نوشت: «ارینا بوکوا» دبیرکل بلغاری فعلی یونسکو (سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد) که دو نوبت در این سمت انتخاب شده است، از سوی بسیاری به عنوان جانشین بان کی مون در نظر گرفته شده است.

در حالی که از سال ۱۹۴۵ دبیرکل سازمان ملل متحد مرد بوده است، کارشناسان پیش بینی می‌کنند رقابت فعلی که قرار است به طور رسمی در دسامبر سال جاری برگزار شود، می‌تواند منجر به تصدی اولین زن در تاریخ به سمت دبیرکلی سازمان ملل شود.

بر این اساس، در حالی که چشم‌ها به رقابت‌های انتخاباتی آمریکا دوخته شده است، اما رقابت دیگری نیز در سطح جهانی مورد توجه دیپلمات‌ها قرار گرفته و آن رقابت برای سمت دبیرکلی سازمان ملل متحد است و ارینا بوکاوا، اهل بلغارستان و دانش آموخته دانشگاه «هاروارد کندی» که اینک دبیرکل یونسکو است به عنوان جانشین رییس فعلی سازمان ملل در نظر گرفته شده است.

در این گزارش، به نام‌های «کریستینا جورجیوا» از سیاستمداران معروف بلغارستان، «وسنا پوسیچ»  وزیر خارجه کرواسی، «کریستینا فیگویررز» دیپلمات کاستاریکایی، «ربکا گرین اسپن» معاون سابق رییس جمهوری کاستاریکا، «آلیسیا بارسنا ایبارا» اهل مکزیک و نیز «هلن کلارک» نخست وزیر سابق نیوزیلند به عنوان دیگر بانوان شایسته تصدی سمت دبیرکل سازمان ملل متحد اشاره شده است.

این اندیشکده با اشاره به فرآیند انتخاب دبیرکل سازمان ملل متحد نوشت: پروسه انتخابات در این مجمع جهانی که مشخصه‌اش عدم شفافیت همراه با وجود معیارهای غیر رسمی است، بی‌شک تاکنون مانع از نامزد شدن زنان برای رسیدن به این سمت در گذشته شده است. انتظار می‌رود مقام‌های سازمان ملل متحد فهرستی از نامزدهای متصدی سمت دبیرکلی سازمان ملل را تا قبل ماه مارس آماده کنند و سپس اعضای شورای امنیت بعد از ماه‌ها رایزنی با نامزدها، در پشت درهای بسته شخص پیشنهادی اعضا را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد معرفی نماید.

در این گزارش همچنین به نام برخی سران جهانی چون «آلن جانسون سرلیف» رییس جمهور لیبریا، «میشل باچلت» رییس جمهور شیلی، «ماری رابینسون» رییس جمهور پیشین ایرلند و حتی «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان به عنوان دیگر نفرات احتمالی  که به این فراخوان توجه می‌نمایند، اشاره  شده است.

بان کی مون دبیرکل فعلی این نهاد بین‌المللی در خاتمه سال ۲۰۱۶ از سمت خود کناره گیری می‌کند.

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.