پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

گردشگری روستایی؛ صنعت خفته‌ای که نیاز به شکوفایی دارد/گنجینه روستاها را در مازندران بیابید
شهرستان تنکابن در باختر استان مازندران و همسایگی شهرستان زیبای رامسر قرار گرفته و از جاذبه‌های مختلف گردشگری برخوردار هست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

شهرستان تنکابن در باختر استان مازندران و همسایگی شهرستان زیبای رامسر قرارگرفته و از جاذبه‌های مختلف گردشگری برخوردار هست.

کشاورزی و باغ‌داری اساس اقتصاد شهرستان تنکابن را به‌وجود می‌آورد.

آب کشاورزی شهرستان تنکابن، از رودها و چشمه تأمین می‌شود و محصولات کشاورزی آن برنج، گندم، جو، سبزیجات، تره‌بار، گل‌گاوزبان، گیاهان زینتی، چای، مرکبات، کیوی، فندق، گردو، گلابی، سیب، آلو، آلوچه و انجیر است.

باغ‌های متعدد مرکبات در سراسر تنکابن پراکنده بوده و انواع مرکبات، برنج، چای و کیوی مهم‌ترین صادرات این شهرستان است.

شهرستان تنکابن، واقع در غرب مازندران، با ترکیبی متنوع از جاذبه‌هایی مانند دریا، دشت، جنگل و کوهستان برای انواع تورهای گردشگری مناسب است.

شهرستان باصفا و زیبای تنکابن، با جنگل‌های معروف دوهزار و سه‌هزار و ده‌ها اثر طبیعی چون رودخانه‌ها، آبشارها، چشمه‌ها، دهکده‌های زیبای توریستی و … منطقه شناخته‌شده‌ای است.

زیبایی‌های طبیعی و رؤیایی دوهزار و سه‌هزار، آب‌وهوای مطبوع ییلاقی و چشم‌اندازهای بسیار جذاب ساحلی، این شهرستان را به مرکز جذب گردشگر مبدل کرده است، برای نمونه:

* آب گرم معدنی فلک‌ده

این مکان در لیره‌سر واقع است، آب گرم با درجه حرارت متوسط در کنار رودخانه لیره‌سر و یک چشمه آب سرد به همراه جنگل‌های انبوه و کوه‌های پوشیده از درخت برای اجرای تور و گروه‌های مختلف گردشگری بسیار جالب و دیدنی است.

* منطقه ییلاقی سه‌هزار تنکابن

دره سه‌هزار منطقه‌ای بکر، زیبا با چشم‌اندازهای بدیع، چمن‌زارها، جنگل‌های مرتفع و جلگه‌ای، رودخانه پرآب سه‌هزار یک مجموعه گردشگری و طبیعی کم‌نظیر و زیبا در ایران بوده و در آن آثاری از زندگی انسان‌ها، در گذشته‌های دور باقی‌مانده است.

آب‌وهوای بسیار مطبوع و خوش به همراه آبشارها و چشمه‌های آب گوارا که برای درمان بیماری‌های مختلف مانند امراض کلیوی، سوءهاضمه و نقرس، امراض پوستی و درد رماتیسم مفید بوده و آرامش رؤیایی این منطقه، برای گروه‌های گردشگری بسیار جذاب است.

گذشته از جاذبه‌های این‌چنینی، طبیعت بکر و زیبای برخی روستاهای استان مازندران، آداب‌ورسوم خاص این روستاها نیز از دیگر ظرفیت‌های گردشگری روستایی در این استان است.

گردشگری روستایی و فراهم کردن زیرساخت آن، از شاخصه‌های صنعت گردشگری امروز است که متأسفانه در استان ما باوجود مفاخر و مشاهیر برخواسته از روستا و تنوع فرهنگی روستاها، این مهم مورد غفلت قرارگرفته است.

بی‌توجهی به صنعت گردشگری و مغفول ماندن گردشگری روستایی در طی سال‌های اخیر باعث شده تا همواره سهم استان مازندران در جذب گردشگران در این بخش علی‌رغم موقعیت جغرافیایی خاص، کمتر باشد.

* روستاهایی که قابلیت جذب گردشگر را دارند شناسایی شوند

فرماندار ویژه تنکابن درباره گردشگری روستایی اظهار کرد: در جامعه امروز، فضاهای روستایی با بافت قدیمی، موردتوجه گردشگران قرار می‌گیرد ولی اگر بافت روستا تغییر پیدا کند، جاذبه خود را از دست می‌دهد.

سیدامیر حسینی‌جو در ادامه با ابراز تأسف از تبدیل‌شدن روستاها به شهرک‌هایی پر از واحدهای مسکونی، گفت: دیگر با ورود گردشگر به این مناطق، جاذبه‌ای حس نمی‌شود، اگر در روستاها سعی شود با ساخت و سازه جدید، نمای خشت و گل بافت‌شان حفظ شود، می‌تواند در جذب گردشگر مؤثر باشد.

وی با اشاره به نشستی که با رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان داشت، بیان کرد: تصمیم بر این شد، روستاهایی که قابلیت جذب گردشگر را دارند شناسایی شوند و به اهالی روستا آموزش داده شود که با شرایط موجود و بدون تغییرات و تنها با اصلاح شبکه‌های زیرساختی، بتوانند جذب گردشگر داشته باشند.

حسینی‌جو تنها نگرانی مهم این بخش را انتقال سبک زندگی شهرنشینی به روستا دانست و اضافه کرد: جنس روستا باید روستایی باقی بماند، ما باید بیشترین محور برنامه‌ریزی‌ها را در تقویت حوزه‌های روستایی قرار دهیم، زیرا حیف است شهرستانی مثل تنکابن با این قابلیت‌ها نتواند در بخش گردشگری، جذب مناسبی داشته باشد.

وی تأکید کرد: نگاه صحیح این است که نباید جامعه را طوری پرورش داد که منتظر اتفاق جدیدی باشد بلکه جامعه خودش باید اتفاقات خوب و جدید را رقم بزند و جامعه باید مردمی اداره شود، نه دولتی.

فرماندار ویژه تنکابن یادآور شد: ما در این راستا و در جهت تبدیل گفتار به عمل، کارگروه توسعه‌ی پایدار در حوزه شهرستان تنکابن را تشکیل دادیم تا در سال ۹۵ با تعیین فضایی مناسب بتوانیم تحولی در مناطق روستایی و ساکنین آن ایجاد کنیم.

این مسئول در پایان گفت: یکی از محورهای عمده ما در سال ۹۵، بخش صنایع‌دستی روستاها است؛ زیرا صنایع‌دستی یک‌چیز ماندگار است و بعضی از کالاهای تولیدی روستاییان ما حتی در دنیا نادر هستند که از همین طریق می‌توان اقتصادی پویا برای منطقه ایجاد کرد.

* روستاها می‌توانند به‌طور رسمی پروانه تهیه کنند

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تنکابن نیز اظهار کرد: ما در بخش گردشگری روستایی، روستاهای هدف داریم، روستاهایی که قابلیت معماری ارزشمند دارند و به سبک قدیمی و دست‌نخورده باقی ماندند.

نادر سحرخیز با اشاره به شناسایی روستاهایی که از تغییرات حفظ‌شده‌اند، بیان کرد: ما این روستاها را شناسایی کردیم مثل روستای سیامشته نشتارود که روستایی بکر با آبشار و عوارض طبیعی و زیباست و روستای مران سه‌هزار که از روستاهای تاریخی و در شرف ثبت است.

وی تصریح کرد: روستاها می‌توانند به‌طور رسمی پروانه تهیه کرده و لیدر داشته باشند تا توریست را در منطقه نگه‌دارند.

سحرخیز یادآور شد: بخش دیگری که می‌تواند موجب جذب گردشگر روستایی شود، صنایع‌دستی اهالی آن است که با توانمندسازی روستائیان به این امر کمک می‌شود، برای مثال: روستای شانه‌سرا که دارای موزه مردم‌شناسی است و گردشگران در این روستا اقامت می‌کنند و روستای سیاهگلچال سلیمان‌آباد که خانواده آقای محبی مجموعه سفال‌گری دارند و اولین واحد برون‌گردی ما است و همچنین خانه کاه‌گلی آقای ملکی در همین روستا.

وی در پایان گفت: امیدواریم با بسته‌های تشویقی و تسهیلات بتوانیم در این بخش گردشگری روستایی موفق باشیم.

* آیین‌ها و رسوم ارزشمند ملی و مذهبی در آستانه تضعیف، فراموشی و نابودی هستند

موزه‌های محلی بیانگر فرهنگ یک شهر و یا یک منطقه بوده و می­‌توانند برای ثبت و حفاظت عناصر و پدیده‌های ارزشمند آن شهر یا منطقه به‌کار گرفته شوند، پیشینه ارزشمند تاریخی همچون آیین‌ها و رسوم ارزشمند ملی و مذهبی که در اغلب شهرهای کشورمان در آستانه تضعیف، فراموشی و نابودی هستند.

تهدید تحولات عصر حاضر بر ماندگاری ویژگی‌های بومی زندگی شهری و روستایی، رشته اتصال جوامع امروزی با گذشتگان را به خطر گسستگی مواجه ساخته است، لذا با علم بر اهمیت موضوع گردشگری در ارتقای پایداری شهرها، می­‌توان گفت که موزه‌های محلی می‌تواند در این راستا مفید بوده و بستر مناسبی برای به‌کارگیری و تحقق این شیوه باشد.

موزه بوم‌شناسی روستای سیاورز واقع در بخش خرم‌آباد از روستاهایی با پیشینه تاریخی کهن باهدف حفظ آداب و سنن مردمان غرب مازندران و به‌ویژه شهرستان تنکابن، از سال گذشته توجه فرهنگ دوستان و علاقه‌مندان به فرهنگ گذشتگان این دیار را به خود جلب کرده است.

* بسیاری از ناهنجاری‌های فرهنگی را می‌توان پیامد این گسست تاریخی دانست

مصطفی مدنی مؤسس و مدیر موزه بوم‌شناسی، هدف از این اقدام خود را علاقه و احساس وظیفه نسبت به حفظ فرهنگ اصیل و آداب‌ و رسوم رایج در جوامع روستایی منطقه خرم‌آباد و شهرستان تنکابن عنوان کرد.

وی افزود: در این مجموعه ابزار و لوازم کشاورزی و دامداری متعلق به روستائیان این منطقه با هدف آشنایی نسل امروز با شیوه زندگی پیشینیان، جمع‌آوری‌ شده است.

مدنی بیان کرد: بسیاری از کودکان و نوجوانان و حتی جوانان امروز، از شیوه زندگی اجداد و نیاکان خود در این دیار هیچ اطلاعی ندارند که متأسفانه بسیاری از ناهنجاری‌های فرهنگی را می‌توان پیامد این گسست تاریخی دانست.

وی با اشاره به اینکه بازدید از موزه بوم‌شناسی روستای سیاورز برای عموم بازدیدکنندگان رایگان است، افزود: روستای سیاورز، از پیشینه کهن تاریخی و با قدمتی بیش از ۸۰۰ سال برخوردار است.

مدنی با بیان اینکه روستای سیاورز مهد علمای بزرگی چون سیدعبدالعلی مدنی و اطباء چون حاج سید موسی مدنی است ادامه داد: در روایات آمده است که در دوره حکومت امیر اسعد، هنگامی‌که وی جهت سرکشی بر بلاد تحت امر خود به منطقه سیاورز می‌رسید، به احترام بزرگان این دیار از اسب پیاده می‌شود.

وی بیان کرد: شهرت پرتقال شهرستان تنکابن، به‌دلیل طعم و مزه منحصربه‌فرد آن، آوازه‌ای جهانی دارد درحالی‌که خواستگاه و محل اصلی پرورش و تولید پرتقال شهرستان تنکابن، در روستای سیاورز است.

مدنی در پایان گفت: روستای سیاورز به‌عنوان خواستگاه مرغوب‌ترین مرکبات کشور و با توجه به وجود موزه بوم‌شناسی و زادگاه علما بزرگ علمی و مذهبی می‌تواند به یکی از قطب‌های گردشگری غرب مازندران و به‌ویژه شهرستان تنکابن تبدیل شود.

* گردشگری روستایی صنعت پاکی در مسیر توسعه هر منطقه است

استان مازندران، گنجینه‌ای از روستاهای دارای ظرفیت گردشگری را در دل خود جای‌داده که در صورت کمی توجه و حمایت، می‌توان ضمن ایجاد بسترهای گردشگری روستایی در استان، منبع درآمد خوبی برای مردم این مناطق ایجاد کرد.

توسعه گردشگری روستایی اگرچه یکی از طرح‌های جامع برای رونق روستاهای استان است اما اجرای این طرح بدون فراهم کردن زیرساخت‌های لازم امکان‌پذیر نیست.

شناساندن روستاها به گردشگران، یکی از مهم‌ترین ارکان ترویج گردشگری روستایی است و همچنین تأمین اقامتگاه در مناطق روستایی که ظرفیت گردشگری را دارند، یکی از ضروری‌ترین اقدامات در راستای توسعه گردشگری روستایی است و باید با ایجاد این زیرساخت‌ها زمینه حضور گردشگران در منطقه را فراهم کرد و کنار آن باید سرویس‌های بهداشتی، محل نشستن و استراحت و مواردی از این قبیل در این روستاها ایجاد شود.

بخش قابل‌توجهی از مشکلات پیش‌روی روستاهای استان را می‌توان با کمی سرمایه‌گذاری در توسعه گردشگری روستایی مرتفع کرد.

گردشگری روستایی صنعت پاکی در مسیر توسعه هر منطقه است که می‌تواند ضمن ایجاد بسترهای شغلی مناسب برای روستاییان، از حداقل ظرفیت‌های روستایی برای مردم منطقه درآمدزایی ایجاد کند.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.