پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

“ساعت صفر” برای آزادسازی “داریا”+ نقشه و جزئیات
جاده "اثریا-خناصر" اخیرا آزاد شده و در جبهه جنوبی "داریا" در شرف پاکسازی است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

ارتش و نیروهای دفاع وطنی سوریه در حال پاکسازی گام به گام شمال و جنوب سوریه هستند و در این مسیر گام های مهمی را برداشته اند.

نیروهای ارتش سوریه مناطق جدیدی را در شرق “حلب” و اطراف “دیرالزور” آزاد کردند و ارتش سوریه و متحدانش پس از آزادسازی  “خناصر” و “رسم النشل” شماری از تپه های حومه شرقی  “حلب” را آزاد کردند.

جاده راهبردی  “اثریا-خناصر” در دوماه اخیر دوبار دست به دست شده و در این مسیر داعش و ارتش و نیروهای دفاع وطنی سوریه بر این جاده مسلط شدند که نهایتا نیروهای دولتی سوری این جاده را از دست داعش خارج کردند.

**جاده “اثریا- خناصر” کجاست؟
جاده ۹۵ کیلومتری  “اثریا- خناصر”  در جنوب شرقی  “حلب”  بوده که یک مسیر راهبردی به سمت استان “رقه” و مرکز این استان به حساب می‌آید. باز پس گیری جاده  “اثریا- خناصر” نقشی مهم و راهبردی در پیشروی های جنوب شرق “حلب” دارد ؛ چرا که پیشروی های اطراف نیروگاه حرارتی (در ریف شرقی) بسیار مهم است و داعش را هرچه بیشتر منزوی خواهد کرد.

سرلشکر “ثابت محمد” کارشناس مسائل دفاعی سوریه  در این زمینه اظهار داشت: در بعد نظامی، عملیات “خناصر” محاصره یگان‌های ارتش و مقاومت در ریف شرقی شهر “حلب” و بخصوص اطراف نیروگاه حرارتی را هدف گرفته بود و بعد سیاسی آن نیز متشنج کردن فضای انتخابات و ممانعت از مشارکت  “حلب” در روند آمادگی برای  “انتخابات پارلمانی”  بود .

این کارشناس نظامی سوریه تصریح کرد: گروهک داعش همچنین قصد محاصره اقتصادی شهر “حلب” و بیش‌تر کردن رنج و سختی مردم این شهر را داشت؛ علاوه بر این جاده “اثریا-خناصر” به دلیل ارتباط آن با دیگر استان‌ها شریان حیاتی شهر حلب محسوب می‌شود.

محمد گفت: عملیات خناصر ۲ روز قبل از اجرای آتش‌بس در سوریه صورت گرفت تا این پیام را به جهانیان بدهد که در پی شکست‌های متوالی داعش در ریف “حلب” این گروه  هنوز حضور دارد.
وی ادامه داد: اما بازپس‌گیری  “خناصر”  و آزادی  “جاده اثریا-خناصر” و “حلب به خناصر” و چندین روستای دیگر از اهمیت زیادی برخوردار بود و عملیات برای آزادی دیگر شهرک‌های ریف جنوب شرقی حلب ادامه دارد.

محمد درباره تاثیر نبرد در جبهه  “خناصر به اثریا”  بر عملیات به سوی  “رقه” اظهار داشت: از نیمه‌های ماه جاری میلادی یگان‌های ارتش سوریه با پشتیبانی متحدان خود در اطراف  “اثریا” عملیات‌هایی داشته‌اند تا برای حمله گسترده به شهر “الطبقه” از طریق “المنصوره” و آماده شوند و بدین طریق زمینه عملیات  “رقه”  فراهم شود.

البته ترکیه و عربستان سعودی به هر طریق تلاش می‌کنند تا مسیر پیشروی ارتش و نیروهای دفاع وطنی سوریه را در شرق سوریه مختل  کنند و البته ارتش اسرائیل هم در این پروسه به کمک نیروهای داعش آمده است.

ترکیه نگران است تا با پیشروی ارتش و نیروهای دفاع وطنی سوریه مسیر شرق (از شمال و جنوب) در کنترل نیروهای تایگر فورس ارتش قرار بگیرد و از این طریق حمله همه جانبه ای به “رقه” انجام شود و داعش در یک تنگناه راهبردی قرار بگیرد.

بیزنس اینسایدر گزارش داد:  دو جنگ اصلی علیه داعش (جنگ “حلب” و “موصل”) قابلیت تغییر توازن قدرت در غرب آسیا  را دارد. “حلب” بزرگترین شهر سوریه و “موصل” دومین شهر بزرگ عراق- در خطر جدی هستند. در این میان، ترکیه از آب گل آلود ماهی می‌گیرد و با به خطر انداختن ائتلاف آمریکایی ضد داعش، تنش‌های بیشتری را میان غرب و روسیه ایجاد می‌کند.

این سایت ادامه داد: از بهار سال ۲۰۱۳ بزرگترین شهر سوریه بین دولت این کشور و شورشیان سوری تقسیم شده است. بخش‌های شرقی به دست معارضان افتاده و بخش‌های غربی در اختیار دولت بوده و البته دولت سوریه به پشتیبانی روسیه سعی در بازپس‌گیری این شهر دارد.

پاکسازی جاده “اثریا-خناصر” راه را برای حمله به طبقه و ریف “رقه” آسان تر می کند و این جاده استراتژیک باعث حرکت‌های گسترده ارتش و نیروهای دفاع وطنی سوریه در آینده نزدیک برای پاکسازی استان  “رقه” خواهد شد.

**در ریف دمشق چه می گذرد؟

“ریف دمشق” جبهه دیگری است که ارتش و نیروهای دفاع وطنی سوریه پیشروی های بسیار خوبی داشتند و شهر “داریا” را به صورت جدی محاصره کرده اند و عناصر داعش و جبهه النصره  گام به گام در “ریف دمشق” عقب نشینی می کنند.

“داریا” و “معضمیه” و اطراف آن در “ریف دمشق” در محاصره کامل ارتش سوریه بوده ونیروهای سوری منتظر “ساعت صفر” برای حمله و آزاد سازی “داریا” هستند که جبهه النصره بر آن تسلط دارد و با آزاد سازی این شهر پایتخت سوریه هر چه بیشتر در امنیت قرار می گیرد.

گزارش از محمد زرچینی

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.