پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

سفیر پیشین ایران در عربستان: پرداخت هرینه موشک‌بازی آمریکا از سوی عربستان/ جامعه بین المللی که با آمریکا همراه شد تنها ۲ کشور بود!
دستمالچیان گفت: «گاو شیرده» اصطلاح بسیار به جایی درباره عربستان است که خود شخص ترامپ هم به کار برده است؛ در حمله اخیر هم ترامپ تمام هزینه های این موشک بازی را از جیب عربستان گرفت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

احمد دستمالچیان، سفیر پیشین ایران در عربستان در خصوص تجاوز آمریکا به همراه دو کشور دیگر به سوریه و اینکه آیا می توان این اقدام را یک اقدام نظامی دانست اظهار داشت: این اقدام در همه محافل سیاسی و نظامی در جامعه بین الملل حتی رژیم غاصب صهیونیستی در حد یک شو آف بوده است.

وی در ادامه با بیان اینکه این اقدام آمریکا در حد یک بازی کودکانه موشک بازی بود عنوان کرد: قبلاً آمریکا در حملات نظامی مختلف می توانست سازماندهی بزرگی انجام دهد و کشورهای زیادی را دور خود جمع کند تا جایی که در جنگ عراق و افغانستان غالب کشورهای اروپایی با آمریکا همراهی کردند اما این بار تنها دو کشور از آمریکا حمایت کرد.

سفیر پیشین ایران در عربستان همچنین افزود: انگلیس و فرانسه که در این حمله موشکی ۵۰ دقیقه ای با آمریکا همراه شدند اما این همراهی در حد اقدام نظامی نبوده و سهم اصلی مداخله از آن خود آمریکا بود که این به معنای تنها ماندن آمریکا در عرصه بین الملل در تلاش خود برای جنگ با سوریه است.

دستمالچیان با اشاره به نتایج پوچ و واهی آمریکا از حملات ۵۰ دقیقه ای به سوریه عنوان کرد: آمریکا در ابتدا در حد یک تهدید حمله به سوریه را مطرح کرد که در ادامه با تهدیدات محور مقاومت و روسیه رو به رو شد و از همین رو برای مقابله با تهدیدات روسیه و ومحور مقاومت مجبور به اجرای چنین شوی مزحکی شد.

وی با بیان اینکه این حمله نه تنها دستاوردی برای آمریکا نداشت بلکه هزینه های گزافی را به آنها تحمیل کرد، خاطر نشان کرد: در حال حاضر در کشورهای آمریکا، فرانسه و انگلیس اعتراضات گسترده مردم و برخی از شخصیت های سیاسی در قبال چنین اقدام خودسرانه این سه کشور بلند شده است؛ طبیعتاً این سه کشور بدون توجه به هیچ قانون بین المللی این اقدام را انجام دادند.

سفیر پیشین ایران در عربستان با بیان اینکه یک حمله نظامی باید به نتایجی منتج شود عنوان کرد: اگر این حملات موشکی ۵۰ دقیقه ای و بیهوده نتیجه ای برای آمریکا یا هم پیمانان آنها داشت، رژیم صهیونیستی بلافاصله صدای اعتراض خود را در قبال این اقدام بلند نمی کرد و اعلام نمی کرد این حمله دستاوردی نداشته است.

این کارشناس مسائل منطقه در پاسخ به سوالی مبنی بر نقش عربستان در این حملات عنوان کرد: امروز عربستان تبدیل به یک پادوی بی مزد و منت برای آمریکا و رژیم غاصب صهیونیستی شده است؛ تمام هزینه‌هایی که قبلا آمریکا خودش پرداخت می کرد امروز از جیب مردم عربستان پرداخت می شود و این در حالی است که عربستان هیچ نقش و جایگاهی در تحولات منطقه نداشته و جایگاه قبلی خود را نیز از دست داده است.

دستمالچیان با بیان اینکه عربستان یک عروسک خیمه شب بازی در منطقه است عنوان کرد: «گاو شیرده» اصطلاح بسیار به جایی درباره عربستان است که خود شخص ترامپ هم به کار برده است؛ در سفر اول ترامپ به عربستان حدود ۴۰۰ الی ۵۰۰ میلیارد دلار از خاندان سعودی به سمت آمریکا رفت؛ در سفر بن سلمان نیز حدود ۱۲۰۰ میلیارد دلار از سوی عربستانی ها هزینه شد؛ در حمله اخیر هم ترامپ تمام هزینه های این موشک بازی را از جیب مردم عربستان گرفت.

وی با بیان اینکه فاکتور مشوک های ارسالی بر سر مردم سوریه از سوی ترامپ برای بن سلمان ارسال شده بود تصریح کرد: اصطلاح گاو شیرده برای عربستان یعنی اینکه اینقدر عربستان را می دوشند و در نهایت آن را به گوشه ای می اندازند و عاقبت این گاو شیرده منزوی شدن در همه مجامع خواهد بود.

سفیر پیشین ایران در عربستان در خصوص احتمال ادامه این حملات توسط آمریکا اظهار داشت: از آنجایی که ابتکارات نظامی در سوریه در دست محور مقاومت به همراه سوریه، روسیه و ایران است، همانگونه که در خصوص پرورش نیروهای تکفیری مثلث عربی عبری آمریکایی غربی شکست خورد، آمریکا به خوبی می داند هرگونه حمله احتمالی به سوریه نیز مانند قبل محکوم به شکست خواهد بود.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.