پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر مطرح کرد؛
بیماری های غیرواگیر عامل اصلی مرگ‌های زودهنگام در جهان
لاریجانی بیماری های غیرواگیر را به عنوان اصلی‌ترین عامل مرگ‌های زودهنگام در جهان معرفی کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

اجلاس ۳ روزه تامین منابع پایدار برای پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر در شهر کپنهاگ دانمارک با حضور مسئولین و صاحبنظران از تمام نقاط جهان از جمله نماینده سازمان بهداشت جهانی، وزیر دارایی دانمکارک، وزیر بهداشت اروگوئه و روسای چند انجمن جهانی با هدف گفتگو درخصوص اهمیت و لزوم تامین منابع پایدار و نیز راههای تامین منابع در آوریل ۲۰۱۸ برگزار شد.
باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت و نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر و افشین استوار مدیر کل دفتر بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت از طرف جمهوری اسلامی ایران در این اجلاس شرکت داشتند.

افزایش شیوع بیماری‌های غیرواگیر در جهان

باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت و نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر با اشاره به افزایش روز افزون شیوع بیماری های غیرواگیر در جهان گفت: این بیماری های مهمترین عامل خطر بروز مرگ های زودرس و ناتوانی در جوامع هستند و اگر بخواهیم از منظر کلان به آن بنگریم اثرات این بیماری های موجبات کاهش تولید کشورها و ضررهای جدی اقتصادی خواهد شد.

نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر با تاکید بر اهمیت روز افزون بیماری های غیرواگیر به عنوان اصلی ترین عامل مرگ های زودهنگام در جهان گفت:تغییر سبک زندگی و افزایش شهرنشینی یکی از عوامل افزایش شیوع بیماری های غیرواگیر است و طی چند دهه احیر این بیماری ها عامل مرگ و میرها در کشورهای مختلف جهان است.

لاریجانی با تاکید بر اثر متقابل بیماری های غیرواگیر و توسعه گفت: اهداف توسعه پایدار با هدف کاهش یک سوم مرگ‌های زودهنگام ناشی از بیماری های غیرواگیر ارتباط دارد که در این اجلاس نیز این موضوع مورد بررسی قرار گرفت.

بیماری‌های غیر واگیر چالش نظام سلامت

وی افزود: در کشور ایران نیز همانند سایر نقاط جهان بیماری های غیرواگیر یکی از چالش های نظام سلامت است، بطوری که در دو دهه اخیر بیماری های غیرواگیر منجر به بروز ۲۸۷ هزار مرگ در ایران شده است.

وی با بیان اینکه ۸۲ درصد مرگ های ناشی از بیماری های غیرواگیر در اثر چهار دسته بیماری های قلبی – عروقی، سرطان ها، بیماری های مزمن ریوی و دیابت است گفت: در همین راستا سازمان جهانی بهداشت، برنامه عملکردی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۰ را تدوین نمود و هدف کلان ۲۵درصد کاهش میزان مرگ و میر زودرس ناشی از بیماری های غیرواگیر تا سال ۲۰۲۵ را مطرح نمودند.

لاریجانی ادامه داد: براساس برنامه های سازمان بهداشت جهانی و همچنین شرایط ویژه سلامت کشور، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کمیته پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر ایران را به منظور سیاستگذاری در سطح ملی، برنامه ریزی، جلب مشارکت ذی نفعان و همکاری های درون بخشی و بین بخشی و هدایت مداخلات مبتنی بر اولویت تشکیل داد.

نائب رئیس کمیته ملی بیماریهای غیرواگیر اظهار داشت: در ابتدای فعالیت این کمیته سند ملی کنترل و پیشگیری بیماری های غیر واگیربه عنوان برنامه جامع کشور برای پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر و عوامل خطر آن از سال ۱۳۹۴ تا ۱۴۰۴ تدوین شد.

وی اضافه کرد: این سند دارای ۱۳ هدف ملی که بر عوامل خطر اصلی شامل مصرف دخانیات، رژیم غذایی ناسالم، عدم فعالیت فیزیکی و مصرف الکل، چهار دسته بیماری که عبارتند از بیماری های قلبی – عروقی، سرطان ها، بیماری های مزمن ریوی، دیابت و اولویت های دیگر کشور مانند حوادث ترافیکی متمرکز است. اهدافی نیز ویژه کشور ما می باشند که از آن جمله می توان به کنترل حوادث ترافیکی و کاهش مصرف اسید چرب ترانس اشاره کرد.

لاریجانی خاطرنشان کرد: خوشبختانه تعهدی ملی در جمهوری اسلامی ایران برای مبارزه با بیماری های غیرواگیر وجود دارد و این موضوعی است که مورد تاکید مسئولین ارشد کشور نیز قرار دارد.

نائب رئیس کمیته ملی بیماریهای غیرواگیر گفت: کشور ایران جزو کشورهای پیشرو در برنامه ریزی برای پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر است و از طریق ساز و کارهای همکاری بین بخشی و در قالب سند ملی کنترل بیماری های غیرواگیر تلاش می شود تمامی مردم و مسئولین برای اجرای این برنامه ها و کاهش مرگ و میر ناشی از این بیماری ها در کشور مشارکت کنند.

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.