پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

رئیس شبکه راشا تودی روسیه:
پرس‌تی‌وی و راشا تودی دو قطب مبارزه با امپریالیسم‌ هستند
نیکولوف گفت: پرس تی وی و راشاتودی دو قطب مهم مبارزه با امپریالیسم هستند و می‌توانند در رساندن صدای متفاوت موثر باشند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

به نقل از روابط عمومی رسانه ملی؛ الکسی نیکولوف، مدیر شبکه راشاتودی روسیه ضمن بازدید از شبکه‌های پرس تی وی و هیسپان تی وی، سند راهکار‌های اجرایی تفاهم نامه همکاری میان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران و شبکه راشاتودی (RT) را برای تقویت همکاری‌های رسانه‌ای امضا کرد.

وی پس از امضای این تفاهم نامه همکاری گفت: پرس تی وی و راشاتودی دو قطب مهم مبارزه با امپریالیسم اند و می‌توانند در رساندن صدای متفاوت با صدا‌هایی که این روز‌ها از رسانه‌های غربی شنیده می‌شود، بسیار موثر باشند.

دکتر جبلی، معاون برون مرزی سازمان صدا و سینمای جمهوری اسلامی ایران نیز با اشاره به روابط مثبت و موثر میان شبکه‌های پرس تی وی و راشا تودی در طی سال‌های اخیر عنوان کرد: ارتباط میان شبکه‌های پرس تی وی و راشا تودی به طور قابل توجهی افزایش یافته که این همکاری را می‌توان یکی از نتایج افزایش همکاری‌های میان کشور‌های ایران و روسیه در طی سال‌های اخیر دانست.

به گفته جبلی، راشا تودی با ظهور خود در فضای رسانه‌ای جهان توانست نقش خود را به عنوان شبکه‌ای که در خلاف جهت رسانه‌های غربی گام برمی دارد، به خوبی ایفا کند و بر مخاطبان تاثیر داشته باشد. وی گفت: اکنون راشا تودی به رسانه‌ای غالب تبدیل شده و توانسته گفتمان موفقی را ایجاد کند.

معاون برون مرزی صداوسیما و رئیس شبکه پرس تی وی، با اشاره به فشار‌هایی که در طی ۴۰ سال پس از پیروزی انقلاب بر ایران و رسانه‌های ایرانی تحمیل شده، عنوان کرد: ما در ایران سعی کردیم تا صدایمان را به مردم منطقه و کشور‌های جهان برسانیم، اما ایران در طی این چهل سال، با محدودیت‌ها و تحریم‌های متعددی رو به رو بوده است. اما به اعتقاد من، تحریم اصلی این بود که به ما این اجازه داده نشد تا صدای خود را به مردم جهان برسانیم که این تحریم، بسیار بزرگ‌تر است.

وی افزود: با پیروزی انقلاب، آمریکا یکی از بزرگ‌ترین هم پیمانان خود را از دست داد و از این رو، تلاش کرد تا فشار‌ها را بر ایران بیشتر و آن را به عنوان مشکلی برای منطقه معرفی کند. اما علی رغم تمامی این اقدامات، ما سعی کردیم تا صدای خود را به کشور‌های منطقه و همچنین جهانیان برسانیم که در این زمینه نیز موفق عمل کردیم چرا که به گفته خود غربی‌ها اکنون ایران به یکی از تاثیرگذارترین کشور‌ها در منطقه تبدیل شده است. روسیه نیز در چنین مسیری گام برداشته و می‌توان راشا تودی را از دیگر بازیگران اصلی در فضای رسانه‌ای منطقه دانست.

جبلی در ادامه ضمن اشاره به اهداف و نقاط مشترک متعدد میان کشور‌های ایران و روسیه خاطرنشان کرد: همکاری شبکه‌های پرس تی وی و راشا تودی می‌تواند در رساندن صدای متفاوت با صدا‌هایی که این روز‌ها از رسانه‌های غربی شنیده می‌شود، بسیار موثر باشد.

معاون برون مرزی رسانه ملی تصریح کرد: در حال حاضر، رسانه‌های غربی در مقابل شبکه‌هایی همانند پرس تی وی، راشا تودی و دیگر رسانه‌های همسو با اهداف ما ایستاده اند تا صدایمان شنیده نشود. از این رو، می‌توان با تشکیل یک اتحادیه رسانه ای، گام مثبتی را در جهت مقابله با رسانه‌های غربی برداشت. در واقع، اتحادیه رسانه‌ای متشکل از شبکه‌ها و رسانه‌هایی خواهد بود که دیدگاه‌های مشترکی را با ما در قبال کشور‌های غربی دارند و به بیانی دیگر مخالف امپریالیسم و جریان رسانه‌ای غرب هستند. امیدوارم به زودی بتوانیم چنین اتحادیه‌ای را با همکاری یکدیگر ایجاد کنیم.

الکسی نیکولوف، رئیس شبکه راشا تودی روسیه نیز در بخش دیگری از مراسم به وجوه مشترک میان شبکه‌های پرس تی وی و راشا تودی اشاره و خاطرنشان کرد: این دو شبکه، از زوایه‌ای متفاوت نسبت به رسانه‌های غربی به رویداد‌هایی که در منطقه و همچنین جهان اتفاق می‌افتند، می‌نگرند. در واقع، تا قبل از ظهور شبکه‌هایی همچون راشا تودی و پرس تی وی، شما تنها یک جنبه از اخبار را که از طریق رسانه‌های غربی ارائه می‌شدند، می‌دیدید. این رسانه‌ها تظاهر می‌کردند که تمامی اطلاعات را در اختیارتان قرار دادند و تا زمانی که شبکه‌های پرس تی وی و راشا تودی به طور جدی وارد عرصه نشده بودند، نادرستی این ادعا قابل تشخیص نبود.

وی ادامه داد: زمانی که راشا تودی در سال ۲۰۰۵ کار خود را به عنوان یک رسانه نوپا آغاز کرد، چندان مورد توجه رسانه‌های غربی نبود، اما هرچه این شبکه گسترده‌تر شد و مخاطبان بیشتری را به خود جذب کرد، فشار‌ها بیشتر شد و بیش از پیش زیر ذره‌بین رسانه‌های غربی قرار گرفت که این مسئله در خصوص شبکه پرس تی وی نیز صدق می‌کند.

رئیس شبکه راشا تودی، از مشکلات و همچنین سنگ‌اندازی‌هایی که از سوی غربی‌ها در مسیر فعالیت این شبکه و شبکه‌هایی همچون پرس تی وی انجام می‌شود گفت و افزود: زمانی که شاهد چنین رفتار‌هایی از سوی رسانه‌های غربی هستیم، مطمئن می‌شویم که راه خود را درست رفته ایم و علی رغم محدودیت‌هایی که در این مسیر با آن موجه بوده ایم، توانستیم متفاوت باشیم و صدایی متفاوت را به گوش جهانیان برسانیم.

نیکولوف با اشاره به پخش برنامه‌های راشا تودی به زبان‌های انگلیسی، عربی، اسپانیایی و فرانسه تصریح کرد: این تنها بخشی از فعالیت‌های ماست و اخیرا به حوزه رسانه‌های جدید نیز ورود کرده ایم که اگرچه هزینه‌های ما در مقابل میلیون‌ها دلاری که رسانه‌های رقیب ما خرج کرده اند، قابل مقایسه نیست، اما توانستیم موفق عمل کنیم و تلاش خواهیم کرد تا به موفقیت‌های بیشتری در این زمینه دست یابیم.

او در خصوص تجهیزات و امکانات موجود در شبکه پرس تی وی عنوان کرد: اگرچه تجهیزات شبکه پرس تی وی در مقایسه با میلیون‌ها دلاری که رسانه‌هایی همچون بی‌بی‌سی در این زمینه خرج کرده اند قابل مقایسه نیست، اما پرس تی وی و راشا تودی از امکانات تقریبا یکسان و مشابهی برخوردارند و توانسته اند علی رغم تمامی محدودیت‌های مالی، به رقیبی جدی و نگران‌کننده برای رسانه‌های غربی تبدیل شوند.

در پایان این نشست، تفاهم نامه‌ای در جهت افزایش همکاری‌های رسانه‌ای و اهداف مشترک بین شبکه پرس تی وی و راشاتودی به امضا رسید تا زمینه مساعدی برای هرچه بهتر شدن روابط میان دو شبکه فراهم شود.

در دیدار رئیس شبکه RT با معاون برون مرزی صداوسیما و رئیس شبکه پرس تی وی، از شبکه راشا تودی؛ آناستاسیا گرنکو مدیر ارتباط با رسانه‌های خارجی، مایا مانا مدیر بخش عربی، کارین ملیکیان مدیر بخش همکاری‌های بین المللی، بنیامین دیاب مدیر بخش توسعه روابط خاورمیانه و الکسی سولوتین تهیه کننده ارشد و از مقامات معاونت برون مرزی رسانه ملی؛ مهدی مجتهد قائم مقام معاونت برون مرزی و مدیر شبکه آی فیلم، علی اجاره دار مدیر شبکه هیسپان تی وی، علی صالحی مدیر شبکه العالم و جمعی از مدیران مجموعه سعادت آباد معاونت برون مرزی صدا و سیما به همراه اصحاب رسانه حضور داشتند.

نیکولوف و میهمانان همراه، در پایان این نشست، از نیوزروم و وب سایت پرس تی وی و هیسپان تی وی بازدید کرده و از نزدیک با فرآیند تولید خبر و پخش آن در دو شبکه مهم معاونت برون مرزی صداوسیما آشنا شدند.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.