پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

در نبرد سایبری صفر و یک ها پیاده نظام هستند
با پیشرفت تکنولوژی هزاره جدید و رشد تجارت الکترونیک و جامعه اطلاعاتی، توسعه بازارهای صنعتی به صورت یکپارچه و جهانی شده است. حال این جامعه اطلاعاتی در معرض خطرات و تهدیدات سایبری است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

به نقل از وبسایت ندای یک بسیجی عاشق /

با پیشرفت تکنولوژی هزاره جدید و رشد تجارت الکترونیک و جامعه اطلاعاتی، توسعه بازارهای صنعتی به صورت یکپارچه و جهانی شده است. حال این جامعه اطلاعاتی در معرض خطرات و تهدیدات سایبری است. جنگ سایبری و به خطر افتادن اطلاعات در سیستم های زیرساخت بانکی و ارتباطات می تواند پیامد های ناگواری به همراه داشته باشد.

3(4)
اما از این تهدیدات هم مثل تهدیدات دنیای واقعی میتوان جلوگیری کرد. سجاد عابدی کارشناس فضای سایبری در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص تسلط و فضای سایبر اینطور پاسخ داد:
بر اساس گفته های”دانیل تی کوئل” می توان گفت که قدرت در فضای سایبر عبارت از توانمندی به کارگیری تجهیزات و ابزارهای گوناگون به منظور کسب امتیاز و تاثیر بر حوادث در سایر محیط های عملیاتی،است.
نکته مهم این است که در آستانه ورود به فضای سایبری دنیا امنیت تا حدی پایین است که بر خلاف سایر حوزه های کلاسیک( زمین، دریا، هوا، فضا) هر کشور، سازمان، گروه اجتماعی یا فردی می تواند به آن نفوذ کرد.
در حوزه کلاسیک، مناقشه اغلب با فرسایش  ذخایر یکی از طرفین پایان می یابد، در حالی که اغلب اقدامات خصمانه در فضای سایبر تقریبا بدون هزینه هستند و نتیجه آن می شود که به گفته “ژوزف اس نای جی آر” قدرت در فضای سایبر ذاتا گسترده است و بین بازیگران مختلف تقسیم می شود.

این کارشناس حوزه سایبر در ادامه از برخی روش های جلوگیری از حملات در این فضا گفت:
می توان از راهکارهای روش شناختی بازدارندگی در این حوزه، برای تعریف برخی از عناصر بازدارندگی سایبری بهره گرفت.

هنگامی که برای اجرای بازدارندگی سایبری پاسخ گویی متناسب برگزیده می شود، باید ترجیحا اعمال قدرت فیزیکی در برابر اقدامات بدخواهانه سایبری را کنار گذاشت.

این امر از اهمیت ویژه ای برخوردار است، به این دلیل که بازیگرانی که تدابیر انتقام گیری بر روی آنها اعمال می شود بسیار متنوع (از دولت ها گرفته تا افراد شخصی) هستند.

ممکن است در پاسخ به اقدامات فرد، گروه های جنایی یا سازمان های تروریستی بی تناسب و یا حتی در برخی موارد ناکافی باشند. با اتکا به این مسئله می توان از حمله ای جدید یا حملات تلافی جویانه ای که به سوی تصاعد پیش می روند اجتناب کرد.

عابدی ادامه داد: اگر فرض کنیم که توسعه اینترنت و تجهیزات دیجیتالی و ارتباطی در سطح جهان، به ویژه در قلب ادارات و شرکت های بخش خصوصی، با روند یکسانی در حال رشد است، به این نتیجه می رسیم که تقارن کامل تجهیزات به کار گرفته شده و تاثیرات مورد نظر از لحاظ مفهومی امکان پذیر است.

در برخی موارد ممکن است بازیگرانی حمله ای را صورت داده و بکوشند تا بازیگر ثالثی را متهم سازند. حتی ممکن است دولتی، برای افزایش موضع بازدارندگی خود، به دروغ مسئولیت حملات سایبری رقیبش را بر عهده گیرد.

عابدی در پایان خاطر نشان کرد: به نظر می رسد که در عصر حاضر نیاز به توسعه موضع بازدارندگی در فضای سایبر به درستی درک شده است. ظاهرا با توسعه فنون انفورماتیک و ارتباطات و با عمومی سازی به کارگیری اینترنت در کارهای روزمره بشری وقت آن رسیده که شاهد افزایش روزافزون مسئله دفاع در فضای سایبری و مواضع حمله و دفاع باشیم. اگر این مسئله را در نظر بگیریم که تدابیر مقابله جویانه می توانند نتایج مهم و خطرناکی را برای هدف مورد نظر، به همراه داشته باشند، مسئله آغاز پاسخ سایبری از لحاظ قانونی مطرح می شود.

گزارش از نوروزبیگی

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.