پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

ساخت ایران|سامانه جستجوگر الکترواپتیکی سپهر۱۴ + عکس
سامانه جستجوگر و ردیاب الکترواپتیکی سپهر ۱۴ در تلفیق با سامانه‌های پدافند هوایی نقش موثری در ردگیری و مقابله با انواع اهداف هوایی دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

سامانه‌های جستجوگر و ردیاب الکترواپتیکی از جمله سامانه‌هایی هستند که در تلفیق با سامانه‌های پدافند هوایی، توپخانه‌ای و موشکی، شناورهای دریایی و همچنین بکارگیری در پاسگاه‌های مرزبانی و انواع هواگردهای سرنشین‌دار و بی سرنشین، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این سامانه‌ها که نقش موثری در رصد و پایش منطقه نبرد دارند چرا که با استفاده از قابلیت‌های پردازش تصویر امکان ردگیری اهداف متحرک را نیز داشته و امکان ارسال داده‌های حرکتی هدف را به مراکز فرماندهی و سامانه‌های تسلیحاتی دارند.

صنایع دفاعی جمهوری اسلامی ایران در سال‌های پس از دفاع مقدس، با توجه به افزایش تهدیدات به خصوص در بخش هوایی به فکر طراحی و تولید این سامانه‌ها افتاد و موفق به طراحی و ساخت طیف متنوعی از این نوع سامانه‌های الکترو اپتیکی شده است.

سامانه جستجوگر و ردیاب سپهر ۱۴ یکی از این سامانه‌ها است. این سامانه امروزه در برخی سامانه‌های پدافندی هوایی مانند رعد -۲ که توسط نیروی هوافضای سپاه پاسداران ساخته شده، به عنوان سامانه ردیاب و جستجوگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سپهر ۱۴ از دوبخش جستجوگر و ردیاب تشکیل شده است. در بخش ردیاب این سامانه، دو دوربین حرارتی و دو دوربین دید در روز قرار دارد. سپهر ۱۴ در محور سمت (چرخش افقی) هیچ‌گونه محدودیتی برای چرخش ندارد و در محور برد (حرکت عمودی)‌ نیز از منفی ۵ درجه تا ۹۰ درجه امکان حرکت دارد. همچنین سرعت حرکت این سامانه در محور سمت، ۳۰ درجه بر ثانیه است.

در بخش جستجوگر، سپهر ۱۴ دارای ۴ دوربین حرارتی  بابرد ۴۰ کیلومتر هستند. این دوربین‌ها از سرعت چرخش ۱۸۰ درجه بر ثانیه برخوردار هستند.

در ادامه تصاویری از سامانه سپهر ۱۴ را می‌بینید.


نمای گرافیکی سامانه سپهر ۱۴


سامانه سپهر ۱۴


سامانه سپهر۱۴- نمایی از پشت سامانه


سامانه سپهر ۱۴ در کنار سامانه پدافندی رعد-۲


سامانه سپهر ۱۴

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.