پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

پشت پرده بده بستان دولت با مدیران جدید شهرداری تهران/ چرا بدهی های دولت به شهرداری پرداخت نمی شود؟ +جدول
در حالی که شهرداری در دوره های گذشته پیگیر مطالبات مردم از دولت بوده و اعلام کرد دولت در قبال شهرداری 14 میلیارد بدهکار است، شهردار جدید تهران نسبت به پیگیری این موضوع از موضع انفعال وارد شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

بدهی های دولت به شهرداری موضوعی است که از سال‌های گذشته یکی از مهم ترین مسائل و مشکلات شهرداری بوده است؛ شهرداری طی سال های گذشته ارقام زیادی را با عنوان بدهی عنوان کرده است اما دولت زیر بار این مبالغ نرفته است.

قالیباف، شهردار سابق تهران پیش از این گفته بود دولت ۱۴ هزار میلیارد تومان به شهرداری تهران بدهکار است، اما دولت نه‌تنها این موضوع را قبول نکرد بلکه بارها عنوان کرده بود که شهرداری به دلیل وام‌هایی که در مقاطع زمانی مختلف دریافت کرده سه هزار میلیارد تومان به دولت بدهکار است.

با تغییر شهردار تهران و انتقال مدیریت از یک چهره اصول گرا به چهره اعتدالی، انتقادات به شهرداری یک باره فروکش کرده و حتی خبری از بدهی های دولت به شهردار نشد.

نجفی در ابتدا اعلام کرد که شهرداری ورشکسته تحویل گرفته است و شهرداری بدهی های زیادی دارد.

وی همچنین در شهریور ماه سال جاری اعلام کرد: اصلاً معلوم نیست که دولت به شهرداری بدهکار است و شاید اصلاً طلبی وجود نداشته باشد. به این ترتیب پرونده بدهی های دولت به شهرداری یکباره بسته شد.

اما هنگامی که نجفی با موج اعتراضات مبنی بر عدول از حقوق شهروندان مواجه شد، در تغییری ۱۸۰ درجه ای گفت: من اینطور نگفته ام و دولت ۱۰ هزار میلیارد تومان به شهرداری بدهی دارد ولی در سال ۹۶ به دلیل مشکلات مالی نمی تواند پولی پرداخت کند.

در ادامه شهرداری تهران در ۱۷ مرداد ماه ۹۶ گزارش عملکرد ۱۲ ساله‌ای را به شورای شهر ارائه کرد و حتی نسخه‌ای از این گزارش مالی به دست نجفی شهردار فعلی تهران هم رسید. در گزارش تهیه شده به تمامی موضوعات مالی پرداخته شده است.

با انتشار جدولی از مطالبات شهرداری از دولت مشخص شد که آنچه که دولت در دوره های گذشته منکر شده شده است کذب بوده و در یک بازه ۹ ساله دولت هیچگاه وصول نشده است.

 

خلاصه گزارش ریالی مطالبات شهرداری تهران از دولت از ۸۵/۱/۱ لغایت ۹۴/۶/۳۱

ردیف  شرح مبالغ به ریال
۱ عوارض مستمر در مناطق ۲۲‌گانه ۳/۲۰۳/۴۱۸/۰۰۰/۰۰۰
۲ عوارض مستمر در مالیات بر ارزش افزوده ۵/۳۷۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰
۳ عوارض ویژه ساختمان استانداری تهران ۶۵۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰
۴ آراء کمیسیون ماده ۱۰۰، ماده ۷۷ و سایر دعاوی حقوقی ۱۲/۷۲۸/۲۵۶/۰۰۰/۰۰۰
۵ ۵۰% سهم دولت در تخفیفات بافت فرسوده ۵/۶۲۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰
۶ ۵۰% سهم دولت در تملک و ساخت ایستگا‌ه‌های مترو ۳۱/۲۸۰/۱۱۶/۰۰۰/۰۰۰
۷ سهم دولت در یارانه بلیط شرکت اتوبوسرانی تهران و حومه (۱/۳ بهای تمام شده) ۱۳/۸۰۹/۷۵۴/۰۰۰/۰۰۰
۸ سهم دولت در یارانه بلیط شرکت بهره‌برداری راه‌آهن تهران و حومه (۱/۳ بهای تمام شده) ۷/۱۴۱/۹۲۶/۰۰۰/۰۰۰
۹ ۶۰% سهم شهرداری از محل تخلفات رانندگی وصول شده شهر تهران ۶/۸۶۷/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰
۱۰ ۵۰% سهم دولت در شرکت راه‌آهن تهران و حومه (مترو) – مخارج طراحی و تجهیز ۱۴۳/۷۶۷/۰۰۸/۰۰۰/۰۰۰

محمد علیخانی، عضو فعلی شورای شهرداری تهران خبر داد که در جلسه اخیر شهردار تهران و اعضای شورای شهر با رئیس‌جمهور مقرر شده دولت پرداخت بدهی خود به شهرداری را شروع کند. بر همین اساس تا پایان امسال دولت ۳۰۰ میلیارد تومان برای یارانه بلیت اتوبوس و مترو به شهرداری پرداخت می‌کند و سایر مطالبات شهرداری هم از سایر بخش‌ها تامین خواهد شد.

در شرایطی دولت به راحتی پرداخت بدهی های خود را به شهرداری تقبل کرده است که در دوره قبلی حاضر به پذیرش این مساله نبود اما اکنون که بودجه دولت به آخر رسیده است به نظر می رسد این موضوع به فراموشی سپرده شده است.

در شرایطی شهرداری با دولت راه مماشات را طی می کند که این مبلغ حق همه شهروندان تهرانی بوده و به ازای هر روز دیرتر پرداخت شدن آن مردم تهران از حقوق خود باز می مانند.

بر اساس این گزارش خبرنگار دانا پیگیر میزان بدهی ها و زمان پرداخت آنها از سوی دولت شد اما متاسفانه هیچ یک از اعضای شورای شهر حاضر به پاسخگویی به این سوال خبرنگار دانا نشدند؛ به نظر می رسد بدهی های دولت به شهرداری جزء مناطق ممنوعه برای شورای شهر پنجم باشد و این شورا قصد مطالبه حقوق مردم را ندارد.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.