پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

مخبر‌ دزفو‌لی اعلام کرد:
کسی باید پیدا شود که پای حذف کنکور بایستد
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: برای حذف کنکور باید افرادی‌ پیدا شوند تا پای این قضیه‌ بایستند‌ و جوانان کشور‌ را نجات دهند‌.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

“آزمون سراسری ۴ ساعته‌ که همه فکر و ذهن دانش‌آموزان را به خود مشغول کرده است، قابلیت‌ شناسایی و سنجش‌ استعداد و توانمندی‌های دانش‌آموزان را ندارد” این نظر محمدرضا‌ مخبر ذزفولی‌ دبیر شورای عالی انقلاب‌ فرهنگی درباره کنکور سراسری است.

کنکور سراسری سال‌هاست تبدیل به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های دانش‌آموزان و خانواده‌های آنها شده و بسیاری از خانواده های این دانش‌آموزان حداقل یک سال همه برنامه‌های خود اعم از مسافرت و مهمانی را به این امید که فرزندشان بعدا جایگاه مناسب شغلی پیدا می‌کند، قطع می‌کنند.

حال این سوال وجود دارد که آیا در شرایطی که در طول ۴ سال تحصیل  قابلیت‌های دانش‌آموزان ارزیابی می‌شود، یک کنکور ۴ ساعته‌ می‌تواند به درستی استعدادها و توانمندی‌های دانش‌آموزان را شناسایی کند؟ برای پاسخ به این سوال به سراغ  این موضوع به سراغ محمدرضا مخبر‌ دزفو‌لی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی رفتیم تا زوایای بیشتری از دلایل و چگونگی حذف کنکور را بررسی کنیم.

کلاس های تست‌زنی آفت‌ جدی آموزش و پرورش‌

محمدرضا مخبر‌ دزفو‌لی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در گفت‌وگو یی با اشاره به اینکه عوامل گوناگونی‌ در موضوع حذف کنکور‌ مداخله دارند‌ اظهار کرد: مجلس‌ این قانون را در سال ۹۲ به تصویب رسانده است که سهم کنکور از ۸۰ درصد به ۱۵ درصد‌ کاهش پیدا کند.

مخبر‌ دزفو‌لی خاطرنشان کرد: با اینکه مجلس‌ قانون حذف کنکور را به تصویب رسانده است اما برخی از دستگاه‌ها توجه لازم را به این مسئله‌ نمی‌کنند، این در حالی است که ما باید به سمت حذف کنکور برویم‌ و راهی جز این‌ نداریم.

وی با بیان اینکه کنکور چند ساعته سراسری ذهن‌، خلاقیت‌ و همچنین توانمندی‌ دانش‌آموزان را به سمت خود کشانده است، اظهار کرد: متأسفانه امروزه به جای آن که ذهن و قوه تفکر‌ دانش‌آموزان تقویت‌ و پرورش شود، با این روند برنامه‌ریزی‌ها برای تست‌زنی، در راستای موفقیت‌ در این آزمون چند ساعته انجام می‌شود که این مسئله آفت‌ جدی آموزش و پرورش‌ است.

 استرس و هزینه های گزاف نتیجه کنکور برای دانش آموزان و خانواده ها

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه با تست زدن در آزمون چند ساعته کنکور بهترین‌های کشور در هر رشته انتخاب نمی‌شود، عنوان کرد‌: قابلیت‌های دانش‌آموزان در چند سال تحصیلی مورد ارزیابی‌ قرار‌ می‌گیرد‌ اما آزمون سراسری‌ چند ساعته دانش‌آموزان و حتی خانواده‌هایشان‌ را دچار استرس و اضطراب شدیدی کرده که هزینه‌های گزافی را هم به آنها تحمیل‌ می‌کند.

وی با اشاره به اینکه برخی از خانواده‌ها توانایی پرداخت هزینه‌های کلاس‌های کنکور را ندارند‌ اظهار داشت: این مسئله باعث‌ ایجاد یک شکاف‌ طبقاتی‌ و بروز مشکلاتی از این قبیل می‌شود.

مخبر‌ دزفولی با اشاره به اینکه ما راهی جز حذف کنکور نداریم اظهار کرد: البته باید روش‌های دیگری را برای سنجش توانمندی و استعداد دانش‌آموزان طراحی کنیم.

وی یادآور شد: برای حذف کنکور باید افرادی‌ پیدا شوند تا پای این قضیه‌ بایستند‌ و جوانان کشور‌ را نجات دهند‌.

گزارش از حمید جنیدی مقدم

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.