پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

معلم سینمای انقلاب درگذشت/بازخوانی واکنشها به رحلت مرحوم سلحشور/مراسم تشییع پیکر مرحوم «سلحشور» فردا برگزار می‌شود
حاج فرج با کلی کار ناتمام رفت و مخاطبان ایرانی و مسلمان خود را در سراسر خاورمیانه از بازروایی راستین قصص قرآنی‌اش مسرور می‌شدند ناکام گذاشت، زهر این ناکامی، همچون تیغه دو سویه است، نیمی از آن او و نیمی از آن ما.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

تلخی خبر وفات حاج فرج سلحشور چون زهر هلاهل است، گویی جوانی بیست و اندی ساله و ناکام از جهان زندگان رخت بر بربسته است. والله این واژه ناکام در فرهنگ ما کاربرد درستی ندارد که برای هر جوانی که در ایام سبز زندگی با دارفانی وداع می کند به کار برده می شود.

برای هر هنرمندی چون حاج فرج که کوله ساخت سریال موسی (ع) را بر زمین گذاشت و رفت، هر سن و سالی مصداق جوانی است. جوانی هر هنرمندی زمانیست که کوله و توشه اش برای به ثمر رسیدن فراهم است اما به مقصد و ثمر نمی رسد، مثل علی حاتمی که پروژه فیلم محمد (ص) به ثمر نرسید پهلوانش تختی اش به ثمر نرسید.

انخاب

حاج فرج  ناکام با کلی کار ناتمام رفت و مخاطبان ایرانی و مسلمان خود را در سراسر خاورمیانه  از بازروایی راستین قصص قرآنی اش مسرور می شدند را ناکام گذاشت، زهر این ناکامی، همچون تیغه دو سویه است، نیمی از آن او و نیمی از آن ما.

حاج فرج ماموریت تعریف شده ای برای خودش در حوزه سینما داشت. قصد و مقصدش مشخص بود می خواست با کشف و شهود صداقت قرآنی اش سریال و فیلم بسازد. اما من از قبل از هر برخوردی با او گارد داشتم. از سریال یوسف پیامبر لذت برده بودم ، کارهایش را دوست داشتم اما سئوالی در دل داشتم که در یک بزنگاه درست و دقیق تاریخی از او پرسیدم. برای این مرد بزرگ در جشنواره فیلم کیش بزرگذاشتی برگزار کرده بودند و او را که اهل این حرفها هم نبود به جزیزه کیش آورده بودند.

انخاب

در لابی هتل تنها نشسته بود و من با هزاران سئوال نپرسیده سراغش رفتم.

روبرویش نشستم و به رسم ادب مطلب و موضوعم را با ایشان به صراحت در میان گذاشتم. من این سئوال را زمانی می پرسیدم که آن مردی که رفته و ما هزاران ساعت و روز برایش هزینه داده بودیم در خانه نشسته بود و قلب ما را زخمی کرده بود. از حاج فرج سلحشور پرسیدم “حاجی جان چرا بچه مسلمان های سینما گیر داده اند به ساختن قصص قوم یهود و عیسی؟!” چرا همه پروژه های جاه طلبانه شما بچه مسلمان در مورد قوم موسای نبی و عیسای نبی است؟چرا یک سریال تاریخی حسابی در مورد دانشمند تشیع حضرت صادق(ع) نمی سازید. نگاهی به من کرد که زخمی در آن بود. من نفهمیدم… برای اولین و آخرین بار اقرار می کنم از کم سوادی کم فهمی من بود، بعدا از او حلالیت گرفتم . گفت: اگر نسازم چنان می سازنند که و چنان به مردم القا می کنند که پیامبران را نعوذبالله خدا نفرستاده و آنان گلادیاتور هایی بودند که خودسرانه تصمیم گرفتند بشوند منجی بشر.

انخاب

پسرم! می دانی که در شرایطی زندگی می کنیم که مثل قوم موسی نبی گرفتار فتنه های مختلفی خواهیم بود فرقی نمی کند که این فتنه اصغر باشد یا فتنه اکبر. فکر نکن که همه چیز تمام شده، سال ۸۸ سرآغاز حرکت گوساله های سامری است که باطل بودن آنان برای ما هنوز محرز نشده است، من می خواهم قصه موسی نبی را بسازم تا  در همین کشور برخی متوجه شوند که جهل سیاسی و سقوط چگونه رخ می دهد، موسی زمان کیست و فرعون زمان.

همین جهل خانه نشینی آن بنده خدا، به تبعیت مردان انحرافی، حاصل تبعیت از گوساله سامری است که در قامت رجل سیاسی درآمده است و حالا مرد خانه نشین سیاست، فرق موسی و فرعون را نمی داند، ضمن اینکه رفتار شناسی قومی دارد شبیه بنی اسرائیل می شود… وای بر ما…. وای بر ما…

هر زمان که دیگر رفتار و کردارمان بنی اسرائیلی نبود و قوت قلب یافتم که سلوک قومی ما همانند آنان نخواهد شد آستین بالا می زنم و در مورد بزرگان شیعی فیلم و سریال بسازم.

حالا هر کلمه و سطرش را با اشک و گریه می نویسم. خیلی احساس خفگی و شرمندگی و بی سوادی در مقابل حاج فرج سلحشور می‌کردم و این احساس به من دست دادم که بصیرت و سواد چندانی در خورجین من نیست. خدایش قرین رحمتش دار این مرد بزرگ را که جز خدمت به قرآن و شریعت، کار دیگر نکرد و آموخت که ایمان فقط کافی نیست، بصیرت است که موجب ارزش ایمان می شود.

———————————————————————————————————————————-

بعضی‌ها وقتی از دنیا می‌روند یک ملت و حتی مردمان سرزمین‌های آن سوی کره خاکی هم ناراحت می‌شوند و سینه‌شان لبریز غصه می‌شود. نمونه‌اش هم رحلت امام بود که همه را از خود بیخود کرده بود و ناراحتی آن اتفاق بذر غم در دل همه کاشته بود.
بعضی دیگر هم هستند که بعد از رفتنشان دوستان و خانواده ناراحت می‌شوند. بعضی دیگر اما وقتی از دنیا می‌روند کسی خیر و شرشان را نمی‌گوید. کسی هم بخواهد اعتراض کنند بقیه در می‌آیند که..دستش از دنیا کوتاه است و پشت سر مرده حرف نزنید…اما کسی برایش ناراحت نمی‌شود.
اما پرکشیدن بعضی دیگر غریب است. وقتی می‌روند همه شوکه می‌شوند. حتی مجال گریه کردن هم نمی‌ماند. اصلا ذات پرشور و با تحرک بعضی‌ها با مرگ نسبت ندارد انگار. بعضی‌ها مثل مرحوم فردی و مثل دوست صمیمی او که امروز به رحمت خدا رفت” فرج الله سلحشور”
روی همین حساب هم حرف‌ها و پیام‌ها بیش از آنکه سوز و اشک داشته باشد افسوس دارد و بهت.حاج مهدی سلحشور

حاج مهدی سلحشور در اینستاگرامش به مناسبت درگذشت برادرش نوشت:

إِنَّا للّه وإِنّا إِلَیهِ رَاجِعُونَ

با نهایت تاسف و تاثر به اطلاع میرساند، کارگردان متعهد و انقلابی کشور جناب آقای حاج فرج الله سلحشور پس از تحمل دوره سخت بیماری صبح امروز (۸ اسفند ماه ۹۴) دعوت حق را لبیک گفت.

حاج فرج الله، سلحشور سینمای ایران بود

ضمن عرض تسلیت به جامعه هنری و علاقمندان، مراسم تشییع و خاکسپاری متعاقبا اعلام خواهد شد .

رییس سازمان صداوسیما

محمد سرافراز در پیامی به مناسبت درگذشت فرج الله سلحشور از وی به عنوان هنرمندی متعهد یاد و وی را خادم به هنر اصیل و ارزشی توصیف کرد.

حاج فرج الله، سلحشور سینمای ایران بود

متن این پیام به شرح زیر است:

انالله و انا الیه راجعون

خبر درگذشت کارگردان متعهد و انقلابی، مرحوم فرج الله سلحشور باعث تاثر عمیق جامعه هنری به ویژه رسانه ملی شد.

مرحوم سلحشور عمری را در راه خدمت به هنر ارزشی در سینما و تلویزیون جمهوری اسلامی صرف کرد و حاصل این تلاش ها، خلق آثاری ارزشمند و ماندگار است که همواره به نام او شناخته خواهند شد.

بی شک تلاش مرحوم سلحشور برای مصور کردن زندگی انبیاء و اولیاء الهی و دغدغه های او برای تبیین معارف آن بزرگان، موجب رضای خداوند خواهد بود و امید است روح آن هنرمند متعهد با پیامبران الهی محشور باشد.

فقدان این هنرمند توانا و  انقلابی را به جامعه هنری کشور و خانواده آن مرحوم تسلیت می گویم و از درگاه خداوند منان برای آن عزیز از دست رفته علو درجات و برای بازماندگان، صبر جمیل و اجر جزیل مسئلت دارم.

رییس سازمان سینمایی

در پی درگذشت فرج الله سلحشور کارگردان پیشکسوت سینما و تلویزیون ایران، حجت الله ایوبی رییس سازمان سینمایی متن پیامی را برای درگذشت وی صادر کرد.

حاج فرج الله، سلحشور سینمای ایران بود

«درگذشت استاد فرج الله سلحشور را به همه اهالی فرهنگ تسلیت می گویم. هنرمندی که یک عمر کوشید تا جلوه هایی از زیبایی دین را به زبان تصویر نشان دهد. جهان اسلام و مسلمانان از شرق تا غرب جهان نام حاج فرج را می شناسند و هرگز فرامرش نخواهند کرد. این مصیبت را به خانواده معظمش و همه مردم ایران تسلیت گفته و علو درجاتش را از خدای بزرگ مسئلت دارم.»

انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس

انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس نیز به‌دنبال این اتفاق تلخ پیام تسلیتی صادر کرد.

در این پیام آمده است: «فرج‌­الله سلحشور از جمله هنرمندان انقلابی و کارگردانان متعهد به آرمان­ها و ارزش­های دینی و مذهبی بود که همواره در آثارش باورش را به  تصویر می­ کشید.

حاج فرج الله، سلحشور سینمای ایران بود

سلحشور هنرمند توانمندی بود که با تولید اثر فاخر «یوسف پیامبر(ص)» نام و آوازه ­اش از مرزهای جغرافیایی کشور فراتر رفت و به عنوان فیلمسازی ارزشی به جهان اسلام معرفی شد.

نام و یاد فرج‌­الله سلحشور همواره در تارک فرهنگ و هنر این مرز و بوم جاودان خواهد ماند.

انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس

انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس این مصیبت را به خانواده معظم ایشان و جامعه فرهنگی و هنری کشور تسلیت گفته و از خداوند متعال علو درجات را برای این فقید سعید مسئلت دارد».

مهدی عظیمی میرآبادی

مهدی عظیمی میرآبادی از مدیران ارشد سینمایی گذشته و از دوستان مرحوم سلحشور با انتشار یادداشتی نوشت:
حاج فرج الله، سلحشور سینمای ایران بود!

حاج فرج الله، سلحشور سینمای ایران بود

با دریافت این حکم الهی که “همه از خداییم، همه؛ و به سوی او بازگشت می کنیم” گاهی اوقات بازخوانی پرونده زندگی بعضی افراد چشمه هایی از معرفت را در برابر دیدگان انسان های حق بین می گشاید. برخورد مهربان و مؤدب حاج فرج الله سلحشور در مقابل زبان محکم و کوبنده او چیزی کم نداشت. هر انسان عاقلی این را می فهمد که ادبیات و قول لین تأثیرگذار است و همان انسان عاقل این را نیز می فهمد که صبوری، مدارا، و برخورد مهربانانه مرحله ای از نهی از منکر است و در صورت نیاز چاره ای جز فریاد معترضانه نیست. او در سی ‌و چند سال عمر هنری خود در پس از انقلاب اسلامی غیر از محبت با دیگران برخورد نکرد اما وقتی دید مدارا و برخورد مهربانانه نه تنها در میان گروهی اندک از سینماگران مؤثر کشور طرفی نمی بندد، بلکه بر رفتار ناشایست اجتماعی خود تأکید می کنند، فریاد برآورد و با این فریاد! بسیاری را به واکنش واداشت. بی تردید، سینماگران مدنظر حاج فرج الله سلحشور همان گروه اندکی هستند که با فضاسازی های عجیب و غریب، خود را به عنوان تمام سینماگران ایران جا زده اند و هر تصمیمی می گیرند ضمن انحصارگرایی مزمن و بیمارگونه، آن را به عنوان خواسته و تصمیم جامعه سینماگران ایران منعکس می کنند. درد بی درمان بی دردی برخی افراد، اگر شخصی باشد به خودشان مربوط است، اما اگر بازخورد بیرونی آن تغییرات ظالمانه و ناعادلانه را به همراه داشته باشد، بی شک باید کاری کرد تا مردم حقیقت را بفهمند! و حاج فرج الله این را فهمید و سلحشورانه زخم های متعفن و چرکین نهفته در گوشه ای از بدن پاک و مظلوم سینمای ایران را برملا کرد، به امید آن که این تنبه، سینما را پاکتر سازد و به طور کامل در مسیر صلح و سداد جامعه قرار دهد… آری! یادش به خیر و روحش شاد مرحوم حاج فرج الله که سلحشور سینمای ایران بود.

مدیر عامل خانه هنرمندان

«مجید رجبی معمار» مدیرعامل خانه‌ی هنرمندان ایران و مشاور فرهنگی و هنری شهردار تهران نیز درگذشت «فرج‌الله سلحشور» کارگردان پیشکسوت کشورمان را تسلیت گفت.

متن این پیام به شرح زیر است:

«درگذشت فرج‌الله سلحشور هنرمند نام‌آشنا و متدین کشورمان که با ساخت سریال‌های تاریخی-مذهبی هم‌چون ایوب پیامبر، مردان آنجلس و یوسف پیامبر برای همیشه در اذهان جامعه‌ی هنری و به ویژه مردم ایران باقی خواهد ماند را تسلیت می‌گویم. از خداوند متعال برای آن هنرمند فقید رحمت و مغفرت و برای خانواده‌ی محترم ایشان صبر و شکیبایی آرزومندم.»

جمال شورجه

جمال شورجه تهیه کننده و کارگردان سینما نیز در پی درگذشت زنده یاد فرج الله سلحشور کارگردان ارزشی و متعهد سینما و تلویزیون گفت: این هنرمند تمامی عمر خود را در جهت اعتلای قرآن و ترویج ارزش های دینی خرج کرد و در این راه ناهمواری های زیادی را پشت سر گذاشت.

کارگردان فیلم سینمایی «عملیات کرکوک» افزود: من فرج الله سلحشور را از حدود ۳۰ سال قبل و از زمان کار در حوزه هنری می شناختم و از همان دوران نشانه های یک هنرمند متعهد و ولایی که دلسوز نظام، انقلاب و حفظ ارزش های انسانی و اسلامی و قرآنی بود را در ایشان دیده بودم و همین امر مرا به شدت به ایشان جذب و نزدیک کرده بود.

وی ادامه داد: زنده یاد سلحشور هنرمندی بود که به دلیل اینکه پای اهداف و آرمان های خود ایستادگی می کرد زخم های زیادی را از نااهلان خورده بود؛ اما با این حال هیچ گاه حتی یک قدم از اهداف و آرمان های خود دور نشد و همواره در تمامی عرصه های هنری به ترویج ارزش های دینی می پرداخت.

رئیس هیآت اسلامی هنرمندان با بیان اینکه این هنرمند فقید با قلبی مطمئن به دیدار معبود خود شتافت اظهار داشت: تمامی لحظات زندگی زنده یاد فرج الله سلحشور با قرآن می گذشت و او تا آخرین لحظه ای که روی پای خود ایستاده بود قدم و قلم خود را در خدمت ترویج ارزش های قرآنی قرار داد و سریال ۷۲ قسمتی «حضرت موسی (ع)» را به رشته تحریر درآورد که متأسفانه اجل یارای ساخت این سریال را به وی نداد.

حاج فرج الله، سلحشور سینمای ایران بود

شورجه خاطرنشان کرد: فقدان زنده یاد فرج الله سلحشور برای سینما، تلویزیون و هنر انقلاب اسلامی یک ضایعه بزرگ محسوب می شود و خیلی سخت است که ما بتوانیم جایگزینی برای چنین هنرمند متعهد و ارزشمندی پیدا کنیم. من شخصاً درگذشت ایشان را به رهبر عظیم الشأن انقلاب اسلامی، امام زمان (عج) و تمامی اهالی سینما تسلیت عرض می کنم و امیدوارم که بتوانیم همچنان خط مشی های این هنرمند ارزشمند را در سینما و تلویزیون کشور دنبال کرده و پرچم علمدار هنر اسلامی را هیچ گاه زمین نگذاریم.

کارگردان فیلم سینمایی «۳۳ روز» در خاتمه این گفتگو افزود: امید است تمامی هنرمندان متعهد، اصیل و دغدغه مند نسبت به حفظ ارزش ها و آرمان های انقلاب اسلامی همچنان زنده یاد فرج الله سلحشور بتوانند تا آخرین لحظات زندگی شان بر روی عقاید خود محکم و استوار باشند و تمامی لحظات زندگی شان را برای ترویج این آرمان ها و ارزش ها صرف نمایند.

هیات اسلامی هنرمندان

هیات اسلامی هنرمندان نیز در پی درگذشت «فرج الله سلحشور» که از موسسین این تشکل فرهنگی بود طی پیامی تصریح کرد: «سلحشور» در داخل کشور از سوی برخی که ادامه حیات خود را تنها در فضاسازی های مسموم، غیر صادقانه و منافقانه جستجو می کنند، بسیار مظلوم واقع شد.

هیآت اسلامی هنرمندان در متن پیام تسلیت خود آورده است:

«فرج اله سلحشور هنرمندی انقلابی و ولایی بود که فحوای فعالیت هنری خویش را با مفاهیم قرآنی پیوند زد و با خلق آثار ارزشمندی همچون ایوب پیامبر، مردان آنجلس و یوسف پیامبر تأثیر هنر قرآنی خویش را از مرزهای ایران اسلامی گذراند و چنان مؤثر گشت که یوسفش را از شرق تا غرب دیدند و فراتر از آن، تأثیر پذیرفتند، چنانکه فطرت های خفته بسیاری از ملت های مظلوم جهان را بیدار کرد و به اعتقاد برخی، شد کمکی به بیداری اسلامی.

سلحشور از طرفی در داخل کشور از سوی برخی که ادامه حیات خود را تنها در فضاسازی های مسموم، غیر صادقانه و منافقانه جستجو می کنند، بسیار مظلوم واقع شد.

کاش «موسی(ع)» نیز به دست سلحشور ساخته می شد تا در میان بی مهری ها و بی اعتمادی هایی که برای هنرمندان جبهه انقلاب اسلامی امری درک شده است و در طول این مدت تنها بر او واقع نشده بود، امروز عصای موسای او بر پرده پوشالی جریان صهیونیسم فرود می آمد. امید که عزم جدی برای راه انداختن سریال موسی به عنوان “یادگار حاج فرج الله”  شکل گیرد و این پروژه به جریان افتد.

هیأت اسلامی هنرمندان که افتخار دارد فرج الله سلحشور از مؤسسین و اعضای اصلی این تشکل فرهنگی و ولایی است، این ضایعه اسفناک را خدمت مقام معظم رهبری و تمامی مردم به ویژه هنرمندان ایران اسلامی و خانواده آن مرحوم تسلیت عرض کرده و از درگاه خداوند منان برای این هنرمند برجسته و متعهد، علو درجات مسالمت دارد.»

اندوه خاطره سازان “یوسف”

کتایون ریاحی و لیلا بلوکات از هنرمندان زن سریال یوسف به درگذشت زنده یاد فرج الله سلحشور واکنش نشان دادند.

کتایون ریاحی

کتایون ریاحی بازیگر سینما و تلویزیون که در سریال «یوسف پیامبر» نقش «زلیخا» را بازی می‌کرد در پی درگذشت این کارگردان با انتشار
تصویری از خودش و مرحوم سلحشور که در پشت صحنه فیلم یوسف پیامبر(ص) گرفته شده، در صفحه شخصی اینستاگرامش نوشت:

حاج فرج الله، سلحشور سینمای ایران بود

«خوشا به حال یوسف که معبودی چون تو دارد/ خوشا به حال تو که بنده ای چون یوسف داری
هرکه بنده خداست بگه یا خدا»

لیلا بلوکات

لیلا بلوکات دیگر بازیگر سریال یوسف پیامبر(ص) نیز با انتشار تصویری از فرج الله سلحشور  نوشت:

حاج فرج الله، سلحشور سینمای ایران بود

«انا لله و انا الیه راجعون

فرج الله سلحشور کارگردان سریال پر مخاطب یوسف پیامبر امروز صبح زود فوت شدن ….

تسلیت میگم به عنوان بازیگر سریال یوسف پیامبر به خانواده ایشون ….روحشون شاد»

امیرمهدی ژوله نیز با انتشار عکسی در اینستاگرامش درگذشت «فرج الله سلحشور» را تسلیت گفت.

مصطفی زمانی

حاج فرج الله، سلحشور سینمای ایران بود

مصطفی زمانی بازیگری که «فرج الله سلحشور» او را برای سریال «یوسف پیامبر» انتخاب کرد و از این طریق به شهرت رسید با انتشار این عکس در اینستاگرامش نوشت: «امروزم به اعتماد دیروز تو رقم خورد. روحت شاد حاج فرج عزیز.»

جعفر دهقان
جعفر دهقان بازیگر سینما و تلویزیون ضمن عرض تسلیت به مناسبت درگذشت فرج الله سحلشور کارگردان «یوسف پیامبر» گفت: فرج الله سحلشور به واقع حیف شد و من از شنیدن این خبر ناراحت شدم او مرد بزرگی بود و همیشه در زمینه سینمای دینی ،سالم و سینمایی که عاری از هرگونه مسائل حاشیه ای باشد،بسیار تلاش می کرد.

حاج فرج الله، سلحشور سینمای ایران بود

وی افزود: او صداقت خود را ثابت کرده بود و در هر فیلمی که به کارگردانی می پرداخت در واقع هم کارگردان هم نویسنده و هم تهیه کننده بود اما در حد نیازش حقوق می گرفت این حقوق در حد دستمزد یک بازیگر درجه سوم می شد و می گفت من بیشتر از این نیاز ندارم.
دهقان خاطر نشان کرد: سحلشور خیلی ها را صاحب خانه و ماشین کرد و مسائل بسیاری که در پشت پرده باقی ماند و هیچ کس از آن خبر ندارد.

جهانبخش سلطانی
جهانبخش سلطانی بازیگر سینما و تلویزیون در خصوص فوت فرج‌الله سلحشور و خصوصیات اخلاقی و هنری آن مرحوم ؛ گفت: سلحشور تکلیفش با خودش مشخص بود و با دست پر از دنیا رفت و در مورد تکالیف شرعی خود چیزی کم نگذاشت.

 

حاج فرج الله، سلحشور سینمای ایران بود


ما نیز باید فکری به حال خودمان کنیم.
وی افزود: با سلحشور همسفر کربلا بودیم و طی این مدت بسیار با هم نزدیک‌تر شدیم. او قلبی بسیار رئوف به اندازه گنجشک داشت. خاطره به یاد ماندنی من با او به زمانی برمی‌گردد که وقت دیدن حرم امام حسین (ع) به خاطر حال و هوای معنوی که داشت، از هوش رفت. سلحشور برای ماندگاری و تعالی هنر اسلامی – هنری که بنیادش بر اساس معرفت، پژوهش و دانش است- بسیار زحمت کشید.

——————————————————————————————————————————

مراسم تشییع پیکر فرج الله سلحشور فردا یکشنبه ۹ اسفندماه ساعت ۱۰ صبح از بزرگراه اشرفی اصفهانی خروجی باغ فیض آغاز می‌شود.

بنا بر این گزارش، پیکر مرحوم سلحشور در صحن امامزاده سید جعفر و حمیده خاتون واقع در باغ فیض به خاک سپرده خواهد شد.

 

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.