پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

۳۱۵۰ قلم دارو در نظام درمانی کشور ثبت شده است
دبیر شورای بررسی و تدوین داروهای ایران از بررسی و تدوین بیش از ۳۰۰۰ قلم دارو در نظام درمانی کشور خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

دکتر شکوفه نیکفر، به فعالیت شورای بررسی فهرست رسمی داروهای ایران از سال ۱۳۵۹ در کشور اشاره کرد و گفت: تا امروز بیش از ۳۱۵۰ قلم دارو در این شورا فهرست شده است.

وی با بیان اینکه شورای تدوین فهرست رسمی داروهای ایران متشکل از اعضای حقیقی و حقوقی است، افزود: افراد حقوقی بالطبع افرادی هستند که تصمیمات شورا را برای اضافه شدن دارو به فهرست با توجه به لحاظ شرایط ثبت بیمه، تجویز و الحاق به پروتکل های درمانی دنبال می کنند و افراد حقیقی نیز افراد فرهیخته گروه های پزشکی و درمانی هستند که بنا بر تجربه و تخصص در این شورا حضور دارند.

نیکفر ادامه عنوان داد: تعداد زیادی مولکول دارویی در جهان وجود دارد که عنوان داروی حیاتی به خود گرفته اند اما هیچ کشوری عملاً نمی تواند ادعا کند که تمام داروهای موجود دنیا را در لیست خود قرار داده است.

وی اضافه کرد: فهرست موجود بنا بر فاکتورهای کیفیت، دسترسی، قیمت مناسب و پوشش بیمه ای تهیه می شود و از آنجا که شورا با انتخاب های خود تمام مسئولیت های داروهای انتخابی را به عهده می گیرد تمام سعی خود را می کند تا بهترین انتخاب را داشته باشد.

نیکفر اظهار کرد: گزینه جدیدی که به مصداق های انتخاب شورا اضافه شده موضوع هزینه اثر بخشی داروهاست که در بسیاری از کشورهای توسعه یافته بر اساس همین موضوع در خصوص فهرست دارویی تصمیم گیری می شود.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.