پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

باکیفیت ترین گردوی کشور در روستای مجارشین تولید می شود
باوجود بحران آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه و خشک‌ شدن این دریاچه، شهرستان اسکو رتبه نخست گردو استان را به خود اختصاص داده است به‌گونه‌ای که گوشه و کنار این شهرستان مملو از باغ‌های گردو است و به‌خصوص اسکو و مجارشین به‌عنوان تولیدکنندگان باکیفیت گردو در سطح کشور ‌شناخته می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

به نقل از وبلاگ مونوگرافی روستای مجارشین /

فرماندار اسکو بیان کرد :

با کیفیت ترین گردوی کشور در روستای مجارشین تولید می شود

http://www.oskou.gov.ir/images/farmandar.jpg

اسکو – فرماندار اسکو نبود صنایع تبدیلی وخام فروشی را از مهمترین مشکلات باغداران گردو در این شهرستان عنوان کرد.

به گزارش خبرنگارمهر، شهرستان اسکو آذربایجان شرقی که در ۳۰ کیلومتری جنوب کلان‌شهر تبریز واقع‌شده، درزمینهٔٔ کشاورزی ازجمله شهرستان‌های پیشرو به شمار می‌رود و ۳۲ هزار هکتار اراضی کشاورزی دارد که نزدیک به ۲۸ هزار هکتار مربوط به اراضی زراعی و مابقی باغی است و علاوه بر این ۵۶ درصد این اراضی آبی و نیمه آبی و ۴۴ درصد دیمی است.
باوجود بحران آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه و خشک‌ شدن این دریاچه، شهرستان اسکو رتبه نخست گردو استان را به خود اختصاص داده است به‌گونه‌ای که گوشه و کنار این شهرستان مملو از باغ‌های گردو است و به‌خصوص اسکو و مجارشین به‌عنوان تولیدکنندگان باکیفیت گردو در سطح کشور ‌شناخته می‌شوند.

بر همین اساس جشن برداشت گردو صبح سه شنبه در شهرستان اسکو برگزار شد تا علاوه بر ترغیب باغداران تولید کننده این محصول ارزشمند به توسعه و تداوم فعالیت های خود، زمینه معرفی و شناساندن بیش از پیش طلای سبز آذربایجان شرقی به سایر نقاط کشور و در نتیجه افزایش درآمدزایی و اشتغال در اسکو نیز فراهم شود.

فروش گردوی اسکو بصورت خام در دیگر استان ها توسط دلالان

فرماندار شهرستان اسکو در این جشن با اشاره به جایگاه و رتبه گردوکاران در عرصه تولید این محصول باغی ارزشمند در سطح کشور اظهار داشت: نبود صنایع تبدیلی و خروج گردو به صورت خام به دیگر شهرستان ها مهمترین مشکلات باغداران این محصول در شهرستان اسکو بشمار می رود.

حیدر صادقی با تاکید بر لزوم ایجاد زیرساخت های لازم برای تولید و عرضه این محصول در اسکو بصورت مستقیم و بدون دخالت واسطه ها و دلالان گفت: متاسفانه به علت نبود مراکز فرآوری و صنایع تبدیلی اکثر محصولات باغی این شهرستان به صورت خام توسط واسطه ها خریداری و برای فروش به دیگر استان های کشور صادر می شود.

برگزاری جشن برداشت گردو در اسکو

مدیر جهاد کشاورزی اسکو نیز در حاشیه جشن برداشت گردو که در آن تعدادی از باغداران نمونه اسکویی تجلیل شدند، اظهار داشت: شهرستان اسکو در سطح استان هم از نظر سطح زیر کشت و هم ازنظر تولید رتبه اول را به خود اختصاص داده و بر این اساس برای اینکه این محصول را بیشتر بشناسانیم، جشن برداشت گردو  با حضور مسئولان استانی و شهرستانی و باغداران اسکویی برگزار شد.

آیت الله عبادپور با بیان اینکه که این جشن می تواند به‌عنوان یک حرکت تأثیرگذار در اقتصاد شهرستان و ارتقای کمیت و کیفیت گردوی اسکو محسوب شود، افزود: جشن در راستای معرفی توانمندی های بخش کشاورزی شهرستان و جذب توجهات ویژه مسئولان به توسعه ملی و کیفی محصولات باغی شهرستان به‌ویژه گردو است.

وی در بخش پایانی سخنان خود با تاکید دوباره بر لزوم معرفی هر چه بیشتر گردوی اسکو برای جلوگیری از سوءاستفاده واسطه ها و دلالان از نام این محصول تصریح کرد: برگزاری چنین مراسمی در شناساندن محصول گردو و سایر مشتقات آن و همچنین جاذبه‌های گردشگری و تاریخی شهرستان به دیگر نقاط کشور مثمر ثمر خواهد بود.

گفتنی است با وجود اینکه شهرستان اسکو رتبه نخست تولید و عرضه محصول گردو در آذربایجان شرقی را در اختیار دارد اما در چند سال گذشته بدلیل مشکلاتی چون کمبود منابع آبی، خشک شدن دریاچه ارومیه و نفوذ شوری در آب های منطقه و نیز شیوع آفت هایی چون کرم خراط که فعالیت این افت در شرایط کم آبی تشدید می شود، باغداران این محصول با ضرر و زیان های مالی بالایی مواجه شده اند و مجموع این عوامل آینده تولید طلای سبز اسکو را با اما و اگرهایی همراه ساخته است.

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.