پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

مسابقات وزنه‌برداری قهرمانی جهان _ آمریکا؛ تیم ملی وزنه برداری برای اولین بار قهرمان جهان شد/ تاریخ‌سازی پولادمردان ایران در خاک آمریکا +عکس و فیلم و جدول
تیم ملی وزنه برداری کشورمان عنوان قهرمانی رقابت های جهانی را برای نخستین بار به خود اختصاص داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

در ادامه مسابقات وزنه‌برداری قهرمانی جهان که از دوشنبه هفته گذشته در آناهایم آمریکا آغاز شده است و در روز هشتم پایانی این رقابت ها، بامداد امروز (چهارشنبه) بهداد سلیمی و سعید علی حسینی، نمایندگان کشورمان در دسته ۱۰۵+ کیلوگرم به مصاف ۸ وزنه‌بردار دیگر از کشورهای چک، استونی، مجارستان، ترکمنستان، الجزایر، ازبکستان، برزیل و گرجستان رفتند که به ۵ مدال نقره و برنز دست یافتند.

حرکت یک‌ضرب:

بهداد سلیمی، در نخستین حرکت یک ضرب وزنه ۲۰۵ کیلویی را مهار کرد. وی در دومین حرکت نیز وزنه ۲۱۱ کیلوگرمی را بالای سر برد، اما در حرکت سوم در مهار وزنه ۲۱۶ کیلویی ناکام بود، اما مدال نقره این حرکت را از آن خود کرد. (فیلم)

سعید علی حسینی دیگر نماینده کشورمان در این دسته که بعد از ۸ سال دوری به عرصه رقابت ها بازگشته بود، در نخستین حرکت یک‌ضرب موفق به مهار وزنه ۲۰۳ کیلویی نشد. وی در دومین حرکت نیز در مهار این وزنه ناکام بود تا در آستانه حذف از مسابقات قرار بگیرد، اما علی حسینی در حرکت سوم این وزنه بالای سر بُرد تا در جدول رقابت ها باقی بماند. علی حسینی با این وزنه به مدال برنز دست یافت. (فیلم)

لاشا تالاخادزه قهرمان جهان و المپیک از گرجستان با مهار وزنه ۲۲۰ کیلوگرمی در سومین حرکت یک ضرب ضمن کسب مدال طلا، رکورد جهان را به میزان ۳ کیلوگرم ارتقا داد. (فیلم)

حرکت دوضرب:

به گزارش مشرق، سلیمی برای نخستین حرکت دوضرب وزنه ۲۴۱ کیلویی را درخواست کرد که موفق به مهار آن هم شد، اما بعد از تایید داوران، هیات ژوری وارد شور شد و این حرکت را قبول نکردند تا اتفاقی که برای این وزنه بردار در المپیک رخ داد تکرار شود. وی در دومین حرکت وزنه را یک کیلوگرم افزایش داد و موفق به مهار وزنه ۲۴۲ کیلویی شد. سلیمی در سومین تلاش نیز وزنه ۲۵۲ کیلوگرمی را ثبت کرد و در حالی که ۳ چراغ سفید از داوران گرفته بود بار دیگر هیأت ژوری این وزنه را قبول نکرد تا از کسب مدال دوضرب بازماند و به عنوانی بهتر از پنجمی نرسد. سلیمی با ۴۵۳ کیلوگرم به مدال برنز مجموع نیز دست یافت. (فیلم)

* سلیمی در هنگامی که این وزنه را بالای سر برد با کنایه به داوران و هیات ژوری به میله وزنه ای که بالای سر بُرده بود نگاه کرد به منزله اینکه آیا این بار دیگر این وزنه مورد تأیید است یا نه؟

* وی که از ثبت این وزنه و مسجل شدن مدال های نقره اش خوشحال بود و در سالن گرم با هم تیمی هایش خوش و بش می کرد وقتی متوجه رد شدن وزنه اش توسط ژوری شد بسیار ناراحت شد.

* زمانی که تاماش آیان، رئیس فدراسیون جهانی مدال های سلیمی را اهدا کرد وی بلافاصله مدال ها را از گردنش بیرون آورد و در جیبش گذاشت تا بدین وسیله اعتراضش را به ناداوری نشان دهد.

علی حسینی نیز در نخستین حرکت دوضرب وزنه ۲۳۶ کیلویی را مهار کرد. وی در حرکت دوم موفق نیز به مهار وزنه ۲۴۳ کیلوگرمی شد. علی حسینی برای سومین حرکت وزنه ۲۵۱ کیلوگرمی را درخواست کرد که در مهار آن موفق بود تا به مدال برنز این حرکت برسد. علی حسنی در مجموع نیز با ۴۵۴ کیلوگرم و کسب مدال نقره به کارش پایان داد. (فیلم)

تالاخادزه با ثبت رکورد ۴۷۷ کیلوگرم، رکورد مجموع جهان را که با ۴۷۳ کیلوگرم در اختیار خودش بود، چهار کیلوگرم ارتقا داد. این وزنه‌بردار اهل گرجستان در یک ضرب ۲۲۰ و در دوضرب ۲۵۷ کیلوگرم را ثبت کرد.

رده بندی حرکت یک ضرب:

۱- لاشا تالاخادزه (گرجستان): ۲۲۰ کیلوگرم (طلا)

۲- بهداد سلیمی (ایران): ۲۱۶ کیلوگرم (نقره)

۳- سعید علی حسینی (ایران): ۲۰۳ کیلوگرم (برنز)

۴- فرناندو سارایوا (برزیل): ۲۰۰ کیلوگرم

۵- رستم دجانگابائف (ازبکستان): ۲۰۰ کیلوگرم

رده بندی حرکت دوضرب:

۱- لاشا تالاخادزه (گرجستان): ۲۵۷ کیلوگرم (طلا)

۲- مارت سیم (استونی): ۲۵۳ کیلوگرم (نقره)

۳- سعید علی حسینی (ایران): ۲۵۱ کیلوگرم (برنز)

۴- رستم دجانگابائف (ازبکستان): ۲۴۷ کیلوگرم

۵- بهداد سلیمی (ایران): ۲۴۲ کیلوگرم

۶- فرناندو سارایوا (برزیل): ۲۴۰ کیلوگرم

رده بندی مجموع:

۱- لاشا تالاخادزه (گرجستان): ۴۷۷ کیلوگرم (طلا)

۲- سعید علی حسینی (ایران): ۴۵۴ کیلوگرم (نقره)

۳- بهداد سلیمی (ایران): ۴۵۳ کیلوگرم (برنز)

۴- رستم دجانگابائف (ازبکستان): ۴۴۷ کیلوگرم

به گزارش مشرق، تیم ایران روزهای گذشته ۵ مدال طلا توسط سهراب مرادی (در دسته ۹۴ کیلو) و علی هاشمی (در دسته ۱۰۵ کیلو) و یک نقره توسط کیانوش رستمی در حرکت یک ضرب دسته ۸۵ کیلوگرم بدست آورده بود. ۳ برنز ایران هم توسط ایوب موسوی (۲ مدال در دسته ۹۴ کیلو) و علی هاشمی کسب شده بود. بدین ترتیب و با توجه ۲ مدال نقره و ۳ مدال برنز سلیمی و علی حسینی در دسته فوق سنگین تیم کشورمان موفق به کسب ۵ مدال طلا، ۳ نقره و ۶ برنز شد و برای نخستین بار در تاریخ قهرمان جهان شد.

مدال های ایران در پایان مسابقات:

طلا: سهراب مرادی (۳ مدال در دسته ۹۴ کیلوگرم) و علی هاشمی (۲ طلا)

نقره: کیانوش رستمی (نقره یک ضرب ۸۵ کیلو)، بهداد سلیمی (نقره یک ضرب فوق سنگین) و علی حسینی (نقره مجموع فوق سنکین)

برنز: ایوب موسوی (۲ مدال دسته ۹۴ کیلو)، علی هاشمی (برنز دو ضرب ۱۰۵ کیلو)، سعید علی حسینی (۲ مدال) و بهداد سلیمی (برنز مجموع)

تیم ملی وزنه برداری ایران در رقابتهای جهانی که تا پیش از برگزاری رقابت ۷ وزن و حضور ۶ وزنه بردار از کشورمان در مسابقات توانسته بود ۳۶۹ امتیاز تیمی را بدست آورد، با موفقیت سلیمی و علی حسینی عنوان قهرمانی در این مسابقات را از آن خود کرد.

تیم وزنه برداری بزرگسالان ایران، دو بار در مسابقات قهرمانی جهان موفق به کسب بهترین نتیجه تیمی شده است، ابتدا در سال ۲۰۱۱ فرانسه با ۴۹۵ امتیاز به مقام سومی دست پیدا کرد و دومین مرتبه نیز در سال۲۰۱۳ لهستان با ۴۴۲ امتیاز به مقام سومی رسید. حالا در مسابقات جهانی آمریکا برای نخستین بار موفق به کسب عنوان قهرمانی جهان شد تا در خاک آمریکا تاریخ سازی کند.

تیم کره جنوبی که مانند ایران با ۸ وزنه بردار در این دوره از مسابقات شرکت کرده با ۴۲۴ امتیاز نایب قهرمان شد.

در بخش مردان ۷ تیم ( ایران، آمریکا، ازبکستان، تایلند، کره جنوبی، آلمان و کلمبیا) با ترکیب کامل (۸ وزنه بردار) در این مسابقات حضور پیدا کرده اند.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.