پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

مرادی در کسب مدال طلا هت تریک کرد
نماینده وزنه برداری ایران در دسته 94 کیلوگرم توانست 3 مدال طلای جهان را کسب کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

بعد از حذف ناباورانه کیانوش  رستمی در اولین ساعات بامداد، تمام نگاه مردمی که تا صبح پای گیرنده های خود نشسته بودند، به سهراب مرادی و هم تیمی جوانش در دسته ۹۴ کیلوگرم بود. ایوب موسوی در کنار قهرمان المپیک ۲۰۱۶ روی تخته رفت تا هر ۲ به عنوان نماینده ایران با ۹ وزنه بردار دیگر مبارزه کنند.

جدول مسابقات را که نگاه می کردیم، تا حدودی خیالمان از مدال طلای سهراب راحت بود؛ اما اتفاقات مسابقه کیانوش رستمی باعث می شد بار دیگر نگران شویم.

ابتدا نوبت به پسر جوان آبادانی رسید که اولین تجربه جهانی خود را پشت سر می گذاشت. او در حرکت یکضرب از پس وزنه ۱۶۶ کیلوگرمی برنیامد. کادرفنی که از نتایج علی میری و کیانوش رستمی در یک دسته پایین تر شوکه بود، می ترسید در یک شب تمام رویاهای خود را بر باد رفته ببیند. دقایقی بعد اما ایوب روی تخته آمد و با قدرت و در میان تشویق پرشور تماشاگران ایرانی حاضر در سالن وزنه ۱۶۶ کیلوگرمی را بالای سر برد. بازهم بعد از چند حرکت نوبت به ایوب رسید؛ او با بالا بردن ۱۷۱ کیلوگرم به کار خود در یکضرب پایان داد و می دانست که شانسی هم برای کسب مدال در این حرکت ندارد.

سهراب مرادی در شرایطی روی تخته آمد که “فرخود سوبیروف” از ازبکستان تنها رقیب او محسوب می شود. این وزنه بردار ازبک پا به پای سهراب در یکضرب پیش آمد. ۱۷۶ و ۱۸۲ وزنه هایی بود که سهراب مرادی بالای سر خود برد و کسی فکر نمی کرد سوبیروف ۱۸۳ کیلوگرم را بالای سر ببرد اما این اتفاق هم رخ داد. مرادی برای گرفتن اولین طلای ایران در مسابقات جهانی آمریکا راهی نداشت جز بالا بردن ۱۸۴ کیلوگرم که این کار را هم خیلی راحت انجام داد. وزنه بردار قدرتمند ایران در شرایطی به کار خود در یکضرب پایان داد که اگر برای حرکت رقیب نداشت، احتمالا به رکورد جهان هم حمله می کرد.

ایوب موسوی نیز در حرکت یکضرب پنجم شد تا برای دوضرب دارای انگیزه های بیشتری باشد.

استارت دوضرب با توجه به رکوردهای پایین وزنه بردار ازبکستانی در این حرکت با آرامش بیشتری برای سهراب همراه بود. البته “سوبیروف” با ۳ تلاش ناموفق در برابر وزنه های ۲۰۳ و ۲۰۵ کیلوگرمی به شکل ناباورانه ای اوت کرد تا شانس ایوب موسوی هم بالا برود. با توجه به رکوردهای روی تابلو مشخص بود که سهراب مرادی خیلی به خودش اطمینان دارد و قصد دارد با فاصله از سایر وزنه برداران روی تخته بیاید.

ایوب موسوی هم در دوضرب با رکورد ۲۰۸ کیلوگرم آغاز کرد و موفق بود. او سپس در رقابت تنگاتنگ با وزنه بردار لیتوانیایی که برنز یکضرب را کسب کرده بود و در مجموع هم مدعی بود، توانست موفق عمل کند و با بالا بردن ۲۱۴ کیلوگرم کارنامه خوبی برای خودش ثبت کرد. البته ایوب در حرکت سوم برای ۲۱۸ کیلوگرم ناموفق بود تا وزنه بردار جوان قطری با رکورد ۲۲۰ کیلوگرم به مدال نقره دوضرب برسد. با این حال وزنه بردار ملی پوش و جوان ایران در این دسته برنز دوضرب و مجموع را به گردن آویخت تا کارنامه خوبی از خود در اولین حضورش ثبت کرده باشد.

وقتی کار تمامی وزنه برداران به اتمام رسید؛ تازه نوبت سهراب مرادی بود که سالن وزنه برداری آناهیم آمریکا را به وجد بیاورد. قهرمان المپیک در ماههای اخیر به رکوردهای خارق العاده ای دست پیدا کرده بود و با ۲۲۰ کیلوگرم آغاز کرد تا با بالا بردن همان وزنه طلای خود را در دوضرب و مجموع قطعی کند. حالا نوبت به شاهکار اصلی سهراب در خاک آمریکا رسیده بود. او می خواست با ۲۳۳ کیلوگرم به رکورد ۱۷ ساله وزنه بردار لهستانی حمله کند. این رکورد سال ۲۰۰۰ توسط این وزنه بردار لهستانی با ۲۳۲ کیلوگرم ثبت شده بود.

سهراب که در تمرینات حتی ۲۴۰ کیلوگرم را هم بالای سر برده بود، در نبرد با ۲۳۳ کیلوگرم موفق عمل کرد تا نامش در تاریخ وزنه برداری جهان جاودانه شود. شاهکار مرادی در همان حرکت دوم تکمیل شد تا بهداد سلیمی اولین نفری باشد که روی تخته می رود و به او تبریک می گوید. البته وزنه بردار ایرانی با مجموع ۴۱۷ کیلوگرم رکورد مجموع جهان که دردست خودش بود را هم ۴ کیلوگرم افزایش داد.

مرادی ۲۹ ساله یک سال بعد از افتخارآفرینی در المپیک به اولین طلای جهانی خود رسید. او تازه راه افتاده و می تواند کارهای بزرگتری هم انجام دهد.

بدین ترتیب ۲ وزنه بردار دسته ۹۴ کیلوگرم ایران در مجموع ۳ طلا و ۲ برنز کسب کردند تا تیم ملی ایران به ادامه راه امیدوارتر باشد.

 

 

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.