پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

نامزد اسکار درگذشت+عکس
«داگلاس اسلوکام»، فیلمبردار نامزد اسکار سه فیلم اول مجموعه «ایندیانا جونز» در سن 103 سالگی در گذشت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

این فیلمبردار انگلیسی که بیشتر برای به تصویر کشیدن سه فیلم نخست مجموعه «ایندیانا جونز» در دهه ۱۹۸۰ و همچنین تمامی کمدی کلاسیک‌های استودیو «ایلینگ» چون «قلب‌ مهربان» و «تاج کوچک» به شهرت رسید، در مجموع فیلمبرداری ۸۰ فیلم را در طول دوران حرفه‌ای خود برعهده داشت.

«اسلوکام» طی دوران طولانی فعالیت سینمایی خود سه بار برای فیلم‌های «سفرهای من ومه‌ام»(۱۹۷۳)، «جولیا»(۱۹۷۸) و همچنین فیلم «مهاجمان صندوق گمشده»(۱۹۸۲) نامزد کسب جایزه اسکار در شاخه بهترین فیلمبرداری شد و از دیگر فیلم‌های مهم او می‌توان به «مسیح سوپراستار»(۱۹۷۳)، «گتسبی بزرگ»(۱۹۷۴) و«رولربال»(۱۹۷۵)اشاره کرد

نامزد اسکار

«داگلاس اسلوکام» متولد لندن و بزرگ شده در فرانسه بود که در سال ۱۹۳۳ به انگلیس بازگشت و در سال ۱۹۳۹، نبردهای آغازین جنگ جهانی دوم در لهستان و آمستردام را فیلمبرداری کرد که این تصاویر در مستندی ساخته «هربرت کلاین» مورد استفاده قرار گرفتند.

«اسلوکام» اولین فیلم بلند سینمایی خود را در سال ۱۹۴۲ با عنوان «محاصره بزرگ» فیلمبرداری کرد و آخرین‌بار در سال ۱۹۸۹ فیلم «مهاجمان صندوق گمشده» از مجموعه «ایندیانا جونز» را فیلمبرداری برد.

وی سه‌بار نیز برای فیلم‌های «پیش خدمت»، «گتسبی بزرگ و «جولیا» برنده جایزه بفتا شد و در سال ۱۹۹۵ جایزه دستاورد سینمایی انجمن تصویربرداران انگلیسی را دریافت کرد.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.