پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

نرخ بیکاری کاهش پیدا نکرده است
معاون طرح‌های آماری مرکز آمار با بیان اینکه بر اساس سرشماری نفوس و مسکن نزدیک به 2 میلیون 600 هزار واحد مسکونی خالی و 2 میلیون اقامتگاه‌ دوم در کشور وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

علیرضا زاهدیان پیش از ظهر امروز در همایش بزرگداشت روز ملی آمار و برنامه‌ریزی که در سالن پیامبر اعظم استانداری کردستان برگزار شد، اظهار کرد: نظام سنتی آمارگیری که در آن هماهنگی وجود ندارد و منابع را هدر می‌دهد که برای گذشته بود امروز در دنیا دیگر پاسخگو نیست.

وی با بیان اینکه نیاز امروز رسیدن به یک نظام مدرن در بحث آمارگیری است، گفت: نظام آماری یکپارچه که تولید، پردازش و اطلاعات‌رسانی به صورت یکپارچه انجام شود.

معاون طرح‌های آماری مرکز آمار خاطرنشان کرد: آنچه به عنوان اصول بنیادین نظام‌های آماری مورد تاکید قرار گرفته بحث ارتباط و بی‌طرفی در تولید آمار، دسترسی عادلانه، رعایت اخلاق و موازین حرفه‌ای، پیشگیری از استفاده نادرست و غیره است.

زاهدیان با بیان اینکه ما باید به یک قانون نظام آماری در کشور برسیم، گفت: در بسیاری از کشورها هنوز با روش‌های سنتی آمارگیری انجام می‌شود.

*رشد مهاجرت بین استانی در کشور

وی به برخی نتایج بدست آمده در آمارگیری نفوس و مسکن سال ۹۵ گریزی زد و اظهار کرد: مهم‌ترین نتایجی که می‌توان از نتایج سرشماری گرفت افزایش مهاجرت بین استانی به ویژه مهاجرت به کلان شهرها بود که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

معاون طرح‌های آماری مرکز آمار با تاکید براینکه نرخ ازدواج در کشور افزایش پیدا کرده ولی سن ازدواج بالا رفته است، گفت: ازدواج در کشور ما انجام می‌شود و مثل کشورهای اروپایی از مد نیافته و جوانان دنبال تشکیل خانواده هستند.

زاهدیان گفت: در مورد نرخ بیکاری در کشور تعداد بیکاران کاهش چندانی پیدا نکرده ولی تعداد افرادی که صاحب شغل شده‌اند آمار مطلوب است.

وی با بیان اینکه در زمینه نرخ باسوادی، نرخ رشد خوبی داشته‌ایم، گفت: اقداماتی که در بحث ریشه‌کنی بی‌سوادی انجام گرفته قابل توجه بوده است.

معاون طرح‌های آماری مرکز آمار در مورد سرشماری مسکن نیز اظهار کرد: بر اساس سرشماری نفوس و مسکن حدود ۲ میلیون ۶۰۰ هزار واحد مسکونی خالی در کشور وجود دارد که باید تمهیدات لازم در مورد آنها اندیشیده شود.

زاهدیان همچنین از وجود ۲ میلیون اقامتگاه‌ دوم در کشور خبر داد و گفت: به لحاظ رشد جمعیت روند سریعی که به لحاظ کاهش جمعیت با آن مواجه بودیم بر اساس سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ روند کاهشی به خود گرفته و وضعیت کمی مطلوب‌تر شده است.

*افزایش ۹۵۰ هزار نفری جمعیت در کشور

وی اضافه کرد: سالیانه حدود ۹۳۰ هزار نفر به جمعیت کشور اضافه می‌شد که بر اساس سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ این آمار به ۹۵۰ هزار نفر افزایش یافته است.

معاون طرح‌های آماری مرکز آمار با بیان اینکه نرخ رشد جمعیت در کشور از ۱٫۲۹ به ۱٫۲۴ درصد رسید، اظهار داشت: در حال حاضر با وجود کاهش نرخ جمعیتی که در کشور وجود دارد روند سرعتی آن کاهش پیدا کرده و شرایط مطلوبتی را داریم.

زاهدیان نرخ بیکاری در سال ۹۵ را ۱۲٫۶ درصد عنوان کرد و گفت: این نرخ در آخرین آمارگیری نیروی کار به ۱۱٫۵ درصد رسیده است.

وی در پاسخ به این سوال که نرخ بیکاری در کدام استان کشور بیشتر است، گفت: اسامی سه استان که بیشترین آمار بیکاری در کشور را دارند را در خاطر ندارم.

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.