پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

مستند پیر غلام دومین گزینه انجمن فیلم بهار نارنج
دومین برنامه نمایش و بررسی مستندهای آیینی عاشورایی 5 هفته 5 فیلم انجمن فیلم بهار نارنج شهرداری ساری به بررسی مستند کوتاه پیر غلام اثر محمد حیدری خلیلی پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

دومین نشست ” ۵ هفته ۵ فیلم” انجمن بهارنارنج معاونت فرهنگی شهرداری ساری، که با حضور جمع کثیری از پیشکسوتان، هنرمندان و علاقمندان سینمای مستند در حوزه هنری استان برگزار شد به نمایش و بررسی مستند کوتاه “پیر غلام” اثر “محمد حیدری خلیلی” فیلمساز ساروی پرداخت.
گفتنی است در ابتدای این محفل، کارگردان پیر غلام، درباره چگونگی انتخاب سوژه و شرایط تولید فیلم مواردی را مطرح کرده و در ادامه “مهدی فتحی” -منتقد برنامه- به بررسی ساختار اثر پرداخت.
فتحی در ادامه بحث خود این مستند را تلاش و تجربه ای برای تولید یک مستند پرتره برشمرد و خاطر نشان کرد:
در این اثر فیلمساز تلاش میکند تا گوشه هایی از زندگی یک پیر غلام امام حسین (ع)را به تصویر بکشد اگرچه پازل های ثبت شده توسط وی، (گاها بخاطر تحت تاثیر قرار گرفتن از شخصیت واقعی سوژه) فیلم را از انسجام ساختاری اندکی دور کرد.

همچنین، از آنجاییکه یکی از بخشهای این برنامه معرفی کتاب می باشد، کارشناس مجری این نشست به معرفی کتاب ” فیلم مستند از ایده تا فیلمنامه” نوشته ی “آلن رزنتال” پرداخت و در باره بحثهای مطرح شده در فصلهای مختلف این کتاب مواردی را بیان کرد.
گفتنی است یکی از ویژه ترین بخشهای ” ۵ هفته ۵ فیلم” دوم، حضور ” مهدی زمانپور کیاسری” فیلمساز شناخته شده ملی- مازنی بوده که به دعوت انجمن بهارنارنج در این نشست حضور یافت.
وی که پیگیریهای مکرر اعضای انجمن بهارنارنج، جهت ایجاد جریان کارآمد و موثر در عرصه فیلم (مستند و داستانی) در شهر و استان را ستودنی دانست، خاطر نشان کرد:
با اینکه به شهرهای مختلفی از کشورمان،برای نمایش و نقد فیلم یا تجلیل از هنرمندان دعوت شده ام، اما کمتر اتفاق افتاده که حضور علاقمندان برای چنین نشستهایی، اینگونه پرشور و با مشارکت جمع همراه باشد.” مهدی زمانپور کیاسری” در ادامه ضمن تقدیر از سازنده مستند “پیر غلام” در اقدام به تولید این اثر، مواردی را درباره آن مطرح کرد و در ادامه به سوالات کارشناس برنامه و حاضرین در باره فیلم مستند پاسخ داد.
شایان ذکر آنکه در پایان دومین نشست ” ۵ هفته ۵ فیلم” انجمن بهارنارنج معاونت فرهنگی شهرداری ساری از سازنده فیلم پیر غلام، منتقد و مهمان ویژه برنامه قدردانی شد.
همچنین برنامه هفته سوم ” ۵ هفته ۵ فیلم” که با حمایت معاونت فرهنگی شهرداری ساری، شورای اسلامی ساری و همکاری حوزه هنری مازندران برگزار میشود، نمایش و بررسی فیلم مستند “چل، من، خدا” ساخته ی ” علی احمدی زرین کلایی” خواهد بود.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.