پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

مکمل‌های ورزشی تنها با تجویز پزشک و از مراکز معتبر تهیه شوند
یک داروساز با بیان اینکه اکثر مکمل‌های جمع‌آوری‌ شده از باشگاه‌های ورزشی، دارای مواد دارویی، هورمونی و کورتونی است که می‌تواند آسیب‌زا باشد، گفت: مکمل‌ها باید از مراکز ذی‌صلاح تهیه و در کنار مربی از متخصص تغذیه هم کمک گرفته شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

نوشین محمد حسینی داروساز، در خصوص طبقه‌بندی مکمل‌ها در گروه داروها افزود: مکمل‌ها از آنجا که به‌شدت بر جذب داروها و سوخت و ساز داروها تاثیر می‌گذارند و می‌توانند با داروها ترکیبی تشکیل دهند که مدنظر پزشکی نباشد، اهمیت دارند و نباید خود‌سرانه مصرف شوند، زیرا مصرف خود‌سرانه آنها انواع مسمومیت و حتی بیماری را می‌تواند ایجاد کند.

وی با بیان اینکه افرادی که سبزیجات نمی‌خورند و غذاهای دریایی به اندازه کافی مصرف نمی‌کنند، لازم است از مکمل امگا ۳ استفاده کنند، اما میزان آن باید توسط پزشک تعیین شود، ادامه داد: مکمل امگا ۳ بیشتر از محصولات دریایی بخصوص از ماهی تهیه می‌شود؛ ماهی جیوه دارد و اگر مکمل امگا ۳ جیوه‌اش تصفیه نشود، آسیب جدی به بدن فرد وارد می‌شود، اما برای طولانی‌مدت، افراد باید از امگا ۳ فاقد جیوه استفاده کنند.

محمدحسینی با اشاره به نیاز خانم‌ها به مکمل روی تاکید کرد: روی نوعی فلز است که اگر تجمع آن در بدن اتفاق بیفتد، حتی در سطح پوست مشاهده می‌شود. بنابراین هر خانمی نیاز به مصرف روزانه روی ندارد و فقط باید توسط پزشک در یک دوره خاص تجویز شود. مصرف خود‌سرانه روی ممنوع است.

وی با بیان اینکه افراد سالمند به مکمل ویتامین B12 نیاز دارند، گفت: معده این افراد قادر به جذب ویتامین B12 نیست، هم‌چنین مصرف مکمل با تجویز پزشک باید صورت گیرد.

این داروساز با توجه به اینکه کمبود ویتامین D3 در کشور ما وجود دارد، مصرف این مکمل را لازم دانست و افزود: مصرف خودسرانه آن توصیه نمی‌شود. بهتر است میزان ویتامین D3 هر فرد مشخص شود و اگر میزان آن در خون کم است، درمان با ویتامین D3 تجویز شود.

وی در خصوص بهترین موقع خوردن کلسیم D3 ادامه داد: هنگام صبح چون همراه صبحانه لبنیات مصرف می‌کنیم. مصرف قرص کلسیم بهتر است همراه غذای گوشتی و سبزیجات نباشد تا جذب آن بهتر انجام شود.

محمدحسینی در خصوص عوارض مصرف مکمل پروتئینی(گلوتامین) تصریح کرد: این مکمل بر کبد و میزان مصرف دارو تاثیر دارد؛ کبد آسیب می‌بیند چون وظیفه دفع دارو را عهده‌دار است. باید مراقب باشیم و از محل‌های نامناسب مکمل‌ها را تهیه نکنیم چون ممکن است غیر از پروتئین مواد دیگری هم داشته باشد .

وی ادامه داد: بسیاری از مکمل‌های جمع‌آوری شده از باشگاه‌های ورزشی، حاوی مواد دارویی، هورمونی و کورتونی بوده که می‌تواند بشدت آسیب‌زا باشد. مکمل‌ها باید از مراکز ذی‌صلاح تهیه شود و در کنار مربی از متخصص تغذیه هم کمک گرفته‌شود.

این داروساز در گفتگویی در پایان به ورزشکارانی که قصد مصرف مکمل‌ها را دارند، توصیه و خاطرنشان کرد: برخی مکمل‌ها موجب از دست رفتن کلیه‌ها می‌شوند و ممکن است عقیمی  یا مشکلات حرکتی ایجاد کنند؛ بنابراین مکمل‌ها را خودسرانه مصرف نکنید و از مراکز فروش معتبر تهیه کنید.

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.