پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

معاون وزیر بهداشت در نشست مشترک با معاون دادستانی کل کشور اعلام کرد; افزایش ۴۰ درصدی مصرف دخانیات در کشور/ افزایش بیماری‌های مزمن تنفسی نوزادان متولد شده از مادران قلیانی/ مصرف سالانه ۵۵ میلیارد نخ سیگار در کشور
معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از افزایش گرایش به مصرف قلیان و کاهش سن مصرف به ویژه در میان دختران و زنان خبر داد و گفت: با مصرف افزایشی قلیان در جامعه و در میان زنان و دختران شاهد افزایش بیماری‌های مزمن تنفسی و کاهش وزن نوزادان مادران قلیانی هستیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

به نقل از روابط عمومی دادستانی کل کشور، علیرضا رییسی معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جلسه مشترک با حضور معاون دادستان کل کشور و نمایندگان وزارتخانه‌ها و سازمان‌های متولی اجرای قانون مرتبط با منع فروش و عرضه دخانیات در اماکن عمومی با ارائه گزارشی آماری از آخرین وضعیت مصرف سیگار و قلیان در کشور و هشدار نسبت به افزایش گرایش به مصرف قلیان و سیگار گفت: با افزایش‌های خیلی بدی در زمینه گرایش به استفاده از قلیان و دخانیات مواجه هستیم و روند رو به رشد بیماری های تنفسی و کاهش وزن نوزادان متولد شده از مادران مصرف کننده دخانیات را شاهدیم.

رییسی گفت: طبق بررسی‌های به عمل آمده در فاصله سال‌های ۸۵ تا ۹۰ شاهد افزایش ۴۰ درصدی مصرف دخانیات به ویژه قلیان بوده‌ایم که در این میان مصرف قلیان در بین دختران جوان و حتی نوجوان از ۹دهم درصد به بیش از ۲ درصد رسیده است.

وی با بیان اینکه مصرف هر قلیان معادل کشیدن ۱۰۰ نخ سیگار است، گفت: سرطان زا بودن تنباکوهای معطر شیمیایی کاملا اثبات شده است.

معاون وزیر بهداشت افزود: سالانه ۵۵ هزار مرگ در کشور بر اثر مصرف دخانیات اتفاق می‌افتد.

رییسی در ادامه به موضوع تولید سیگار در کشور اشاره کرد و با اعلام اینکه سالانه ۵۵ میلیارد نخ سیگار در کشور مصرف می‌شود، گفت: در حال حاضر ۹۸ مییلیارد نخ سیگار در کشور سالانه تولید می‌شود که اضافه مصرف آن صادر می‌شود و گویا مطابق برنامه‌ها قرار است به ۱۲۰ میلیارد نخ برسد که اصلا زیبنده نظام نیست.

معاون وزیر بهداشت تاکید کرد: زمان دسترسی به سیگار و خرید آن در حال حاضر کمتر از پنج دقیقه است که باید تدبیر بشود تا سیگار در معرض دید نباشد و به ویژه فروش سیگار به صورت نخی ممنوع شود.

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.