پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

حقوق کارگران چقدر باید افزایش پیدا کند؟
هر ساله یکی از مهمترین اقدامات شورای عالی کار تعیین حقوق دو سوم کل شاغلان کشور می‌شود که در نهایت با بررسی توسط این شورا در ماه‌های پایانی سال تعیین و تصویب می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

هر ساله یکی از مهمترین اقدامات شورای عالی کار تعیین حقوق دو سوم کل شاغلان کشور می شود که در نهایت با بررسی توسط این شورا در ماههای پایانی سال تعیین و تصویب می شود.

افزایش حقوق کارگری قبل از بررسی توسط شورای عالی کار توسط گروه‌های کارگری و کارفرمایی مورد بررسی قرار می‌گیرد تا حداقل دستمزد کارگری تصویب شد.

بر طبق ماده ۴۱ قانون کار حداقل مزد کارگران را با توجه به نرخ تورمی که توسط بانک مرکزی اعلام می‌شود تعیین می‌کنند درحالی که باید مشخصات کار و ویژگی کارهای محول شده نیز مورد توجه قرار گیرد.

البته سال گذشته با توجه به سیاست‌های ضدتورمی که باعث کاهش نرخ تورم شده بود به دلیل عدم هماهنگی این نرخ با معیشت کارگران، این نرخ مورد توجه قرار نگرفت؛ این نکته نیز باید امسال مورد توجه قرار بگیرد که هزینه خانوارها امسال یک میلیون تومان افزایش یافته است و به رقم۳میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده است.

با توجه به این رقم باید اذعان کرد حقوق ۷۰۰ هزارتومانی کارگران نه تنها دردی را دوا نمی‌کند بلکه باعث چند شغله شدن این قشر زحمتکش می‌شود؛ چرا که این میزان دستمزد به هیچ وجهی تأمین‌کننده نیازهای اساسی خانوارهای کارگری نیست.

افزایش حقوق کارمندان دولت سال گذشته ۱۴ درصد بود که با توجه به نرخ تورم تعیین شده بود و افزایش حقوق کارگری ۱۷ درصد شد. یعنی امسال با تعیین ۱۲ درصدی حقوق کارمندان می‌توان افزایش ۱۵ درصدی را برای این قشر پیش‌بینی کرد.

جدول تغییرات دستمزد سال‌های گذشته کارگران

سال دستمزد(تومان) افزایش حقوق(درصد)
۱۳۸۰ ۵۶۷۹۰ ۲۴
۱۳۸۱ ۶۹۸۴۶ ۲۳
۱۳۸۲ ۸۵۳۳۸ ۲۳
۱۳۸۳   ۱۰۶۶۰۲ ۲۳
۱۳۸۴ ۱۲۲۵۹۲ ۱۴
۱۳۸۵ ۱۵۰۰۰۰ ۱۸
۱۳۸۶ ۱۸۳۰۰۰ ۲۲
۱۳۸۷ ۲۱۹۶۰۰ ۱۷
۱۳۸۸ ۲۶۳۵۲۰ ۱۷
۱۳۸۹ ۳۰۳۰۰۰ ۱۳
۱۳۹۰ ۳۳۰۳۰۰ ۹
۱۳۹۱ ۳۸۹۷۰۰ ۱۸
۱۳۹۲ ۴۸۷۱۲۵ ۲۵
۱۳۹۳ ۶۰۸۹۰۶ ۲۵
۱۳۹۴ ۷۱۲۴۲۵ ۱۷
۱۳۹۵ ؟ ؟

این نکته قابل ذکر است اگر حداقل دستمزد بین ۱۳تا ۱۵ درصد تعیین شود حداقل حقوق سال آینده کارگران بین ۸۰۵ تا ۸۱۹ هزار تومان خواهد شد.

نادر قاضی‌پور عضو فراکسیون کارگری مجلس با اشاره به حداقل دستمزدی که جوابگوی خانوارها باشد، اظهار داشت: هر خانوار ۴نفره در یک ماه باید بر اساس حداقل‌ترین‌ها از ۱۸ قلم مواد غذایی استفاده کند.

وی ادامه داد: طبق اخرین اعلام بانک مرکزی که سال گدشته اعلام شد هزینه هر خانواده ۴ نفره با در نظر گرفتن استفاده این ۱۸ قلم ماهانه چیزی حدود ۲ میلیون و پانصد هزار تومان، ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان طبق اعلام وزارت آمار و ۱ میلیونو ۶۹۳ هزار تومان طبق بررسی بود که توسط تیمی از ما تشکیل شده بود.

این نماینده مجلس در ادامه گفت: طبق آخرین اعلام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در سال گذشته هزینه هر خانوار ۴ نفره با توجه به ۱۸ قلم مواد غذایی در حدود ۲٫۵ میلیون تومان است.

قاضی پور با توجه به حداقل دستمزد کارگری در سال ۹۴ گفت: حداق دستمزدی که امسال تعیین شد حتی یک میلیون تومان هزینه کارگرها هم نمی شود.

عضو فراکسیون کارگری مجلس افزود: امسال همین حقوق اندک را هم می خواستند کاهش دهند که ما در مجلس به شدت مخالفت کردیم چرا که افرادی که برای ما در این زمینه ها تصمیم گیری می‌کنند هیچکدام حتی یک شب با شکم گرسنه سر به بالین نگذاشتند و از کاخ‌های شیشه‌ای برای ما تصمیم می‌گیرند.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.