پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

حامد شهبازی
هفتم اسفند؛ عرصه احترام جهان به مشارکت پرشور ملت همیشه در صحنه
مردم غیور و فهیم ایران بار دیگر با مشارکت گسترده در انتخابات نقش بی‌بدیل خود را در حمایت از نظام و مصونیت کشور به جهانیان نشان خواهند داد و مسئولیت کسانی که وارد مجلس یا خبرگان می‌شوند برای تحقق خواسته‌ها و خدمت به این مردم همیشه در صحنه بیش از پیش سنگین خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

در تعریف مرد‌م‌سالاری گفته‌اند که مبتنی بر این امر است که تمامی مردم یک کشور دارای حقوق مشابه هستند و کشورشان توسط مردم اداره می شود. از این جهت انتخابات به ویژه انتخابات مجلس(و در تعبیر غربی آن پارلمان) اهمیتی دوچندان می‌یابد چرا که در طول انتخابات، مردم این فرصت را به دست خواهند آورد که انتخاب کنند از میان نامزدها به چه کسانی علاقمند هستند که از سوی آنها نماینده تامین حقوقشان در مجلس شوند. افرادی که انتخاب می‌شوند از این فرصت مغتنم برخوردارند که از حقوق مردم حوزه‌های انتخابیه خود دفاع کرده و در عین حال در مسائل ملی نیز همراه دولمتردان در اداره بهینه کشور اقدام نمایند.

در واقع بدون برگزاری انتخابات و مشارکت قابل توجه مردم در انتخاب افراد اصلح و واجد شرایط، دمکراسی بر اساس خواسته‌ها و نیازهای مردم نیست و از این رو انتخابات در کشوری که ارزشهای مردم‌سالارانه در آن جایگاه والایی دارد، از اهمیت بسیاری برخوردار است و این امر به ویژه در جمهوری اسلامی ایران که بر مردم و رای مردم استوار است و ارزشهای دینی در کنار ارزشهای مرد‌مسالارانه، دو رکن نظام مقدس جمهوری اسلامی هستند، نشان از جایگاه والای انتخابات در تحکیم نظام دارد به ویژه در دوره حساس کنونی که جمهوری‌اسلامی ایران بیش از پیش به مشارکت حداکثری مردم در دو انتخابات مهم مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان نیاز دارد و هر بار که مردم فهیم ایران با درک درست شرایط، حضور در انتخابات را به عرصه ای برای نمایش عزم ملی  و پشتیبانی از نظام و رهبری تبدیل‌ کرده‌اند، کشور را در برابر اقدامات دشمنان و طراحی‌های خصمانه برای شکاف انداختن بین ملت و کارگزاران نظام، بیمه کرده‌اند.

از این منظر انتخابات مجلس به عنوان عصاره فضایل ملت به عنوان رکن بی‌بدیل مردم‌سالاری در بهبود شرایط کشور غیرقابل انکار است چرا که زمینه مشارکت مردم در اداره حکومت از طریق نمایندگی و دولت مردم را فراهم می سازد؛ از این منظر که مردم(از طریق نمایندگان خود) بر مردم حکومت می کنند. به واسطه همین ماهیت نمایندگی است که مشارکت مردم در انتخابات به ورود افرادی کمک می کند که از منظر مردم بهتر از مابقی نامزدها می توانند در تحقق حقوق مردم اقدام کنند و در اینجاست که اهمیت شورای نگهبان برای گزینش افراد به منظور انتخاب نامزدهای اصلح برای ورود به مجلس بیش از پیش مشخص می‌شود.

برخلاف برخی ادعاها تحریک آمیز نسبت به عملکرد شورای نگهبان اما با بررسی روند انتخابات در دیگر کشورها به ویژه کشورهای غربی که رسانه های آنها سیاه‌نمایی و جوسازی بسیاری را درباره انتخابات ایران در دستور کار قرار داده‌اند و تا روز برگزاری انتخابات در ۷ اسفند بر سیاه‌نمایی‌های رسانه‌های غربی و عربی برای دلسرد کردن مردم به منظور عدم مشارکت در انتخابات افزوده خواهد شد، می‌توان به این واقعیت دست یافت که همین کشورها نیز مکانیزمهایی برای گزینش نامزدها به منظور ورود افراد اصلح در چرخه انتخابات و انتخاب مردم از میان فهرستهای نامزدها در اختیار دارند.

 گرچه ساختار انتخاباتی در جمهوری اسلامی ایران با کشورهای غربی به ویژه در قبال جایگاه احزاب تفاوتهایی با یکدیگر دارند، اما تمامی کشورها در برگزاری انتخابات خود، فیلترهایی برای متمایز کردن افراد واجد صلاحیت حضور در انتخابات دارند و از این منظر، شورای نگهبان به عنوان نهادی که بر اساس قانون اساسی، تکالیفی را برعهده دارد شاخصها و معیارهایی را برای گزینش افراد در اختیار دارد و موظف است که بر اساس این معیارها اقدام به گزینش کند چرا که افرادی می‌بایست وارد مجلسین شورای اسلامی و خبرگان شوند که به معنای واقعی ضمن التزام عملی به قانون اساسی و شرع اسلام، دارای صلاحیت‌های لازم به منظور اداره کشور باشند. هیچ کشوری در دنیا نیست که بدون احراز صلاحیت‌ها برای نامزدهای انتخابات در هر سطحی بپذیرد که افرادی وارد نهادهای تصمیم‌گیری شوند که ممکن است در تصمیم‌ها و اقداماتی نقش داشته باشند که کشور را با تهدیدات و خطراتی روبرو کند.

در کشورهای غربی که داعیه دمکراسی و لیبرالیسم و توجه به ارزشهای فردی و اجتماعی دارند، مکانیزمهای متعددی برای گزینش نمایندگان و رهبران آتی کشورها وجود دارد. آمریکا که از سیستم دومرحله‌ای برای گزینش نامزدها برخوردار است و کشورهای اروپایی نیز با وجود نظام‌های پارلمانی، مکانیزمهای حزبی چندلایه‌ای را برای وارد کردن افراد اصلح به نهادهای تصمیم‌گیری را به کار می گیرند.

انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان در هفتم اسفند با حضور و مشارکت گسترده مردم معنادار می شود و ملت فهیم و غیور ایران بارها و به دفعات در انتخابات گذشته نشان داده اند که همواره پشتیبان نظام بوده و ندای رهبری عظیم‌الشان که کشتی انقلاب را در طوفانها و تلاطم‌ها هدایت کرده ، لبیک گفته و با حضور در صندوقهای رای مشارکتی بی‌نظیر را در انتخابات آتی رقم خواهند زد. سوای دعواهای سیاسی که ممکن است بین گروه ها در قبال آرایش و دسته‌بندی‌ها در مجلس در جریان باشد، واقعیتی غیرقابل کتمان وجود دارد و آن اینکه این مردم هستند که با مشارکت و حضور خود انقلاب و نظام را بیمه می کنند و افرادی که به واسطه اعتماد مردم وارد مجلس می شوند، مسئولیتی بس خطیر و دشوار برای صیانت از آرای مردم و تحقق خواسته‌های آنها برخوردارند. نامزدهایی که وارد مجلس شورای اسلامی یا مجلس خبرگان می شوند، گرچه ماموریتها و وظایف متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند، اما در قبال مردم پاسخگو هستند. نگاهی به ادوار گذشته انتخابات نشان داده که اعتماد مردم به نمایندگان و کارگزاران ماندگار نیست و ملت به تداوم حضور افرادی در مراجع تصمیم‌گیر رای می‌دهند که مبتنی بر قانون و به‌دور از سیاست بازی‌ها و توجه به منافع تشکیلاتی و گروهی، از فرصت به دست آمده برای خدمت به ملت و نظام بهترین بهره را برده و هیچ امری شریف‌تر و والاتر از خدمت به مردم شریف و غیور ایران نیست.

صرفنظر ازهیاهوهای سیاسی که در چند هفته‌ اخیر منتهی به انتخابات از سوی برخی افراد و گروه‌ها که از انتخابات و مشارکت مردم به دنبال دستاوردهای خاصی هستند، مشاهده می شود، اهمیت مشارکت مردم نه در راستای اهداف حزبی و تشکیلاتی و اختلاف نظر مرسوم بین اصلاح طلب و اصولگرا بلکه برای ارسال پیام به جهانیان از این جنبه ضروری است که ملت ایران به دور از سیاست‌بازی‌ها و منافع حزبی و تشکیلاتی، همواره یار و یاور نظام بوده و در مصائب و سختی‌ها از حمایت از نظام و رهبری دست برنداشتند و همین ایستادگی افتخارآفرین ملت طی بیش از سه‌دهه‌ای که از پیروزی انقلاب می‌گذرد است که تمامی محاسبات و طراحی‌ها و توطئه‌های دشمنان را نقش بر آب کرده که بر این باور بودند با انواع فشار و تحریمها می‌توانند مردم را نسبت به نظام رویگردان و دلسرد کنند اما برخلاف تصورات دشمنان و برخی عوامل فریب خورده در داخل که با مواضع و اقدامات خود-چه سهوی و چه عمدی- آب بر آسیاب دشمنان می‌ریزند، ملت باشعور ایران در سربزنگاه‌ها با مشارکت حداکثری و گسترده خود، تمامی توطئه‌های دشمنان را نقش بر آب کردند.

در عین حال آنهایی که به واسطه توافق برجام برای خود سهمی در انتخابات قائلند و خود را محق می دانند که مجلس شورای اسلامی  و مجلس خبرگان را در اختیار خود داشته باشند چرا که مردم باید به خاطر دستیابی به توافق شاکر آنها باشند!، باید بدانند که این ایستادگی و مقاومت مردم در برابر زیاده‌خواهی‌ها و تحریمها و فشارهای دشمنان بود که باعث عقب‌نشینی آنها شد. اگر ملت در پیروی از منویات رهبری عالم و مجاهد خود، ذره‌ای عقب‌نشینی می‌کرد نه تنها از برجام خبری نبود بلکه به جسارت و گستاخی خصم افزوده می شد. مردم غیور و فهیم ایران بار دیگر با مشارکت بی‌سابقه و گسترده خود در انتخابات نقش بی‌بدیل خود را در حمایت و مصونیت نظام و کشور به جهانیان نشان خواهند داد و وظیفه و مسئولیت کسانی که وارد مجلس یا خبرگان می ‌شوند برای تحقق خواسته‌ها و خدمت به این مردم همیشه در صحنه بیش از پیش سنگین خواهد بود. آنهایی که خدمت به ملت را در دستور کار دارند با استقبال ملت نیز روبرو خواهند شد.

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.