پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

وقوع زلزله ۳٫۵ ریشتری در گلستان
مدیر کل مدیریت بحران استان گلستان گفت: راس ساعت 21:21 امشب، زلزله ای در مقیاس 3.5 ریشتر در شهر «فاضل آباد» گرگان به وقوع پیوست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

صادق علی مقدم در گفت‎و‎گوی اختصاصی با خبرنگار فارس در گرگان اظهار کرد: این زمین لرزه در عمق ۱۰ کیلومتری زمین و در طول جغرافیایی ۵۴٫۶۲۲  و عرض جغرافیایی ۳۶٫۸۵۴ روی داده است.

وی با تاکید بر آمادگی مدیریت بحران استان و شهرستان‎های تابعه برای مواجهه با حوادث احتمالی تصریح کرد: با اطلاع از این زلزله با فرمانداری شهرستان  گرگان تماس برقرار شد، که تاکنون گزارشی از خسارات احتمالی به این اداره کل منعکس نشده است.

 مقدم  یادآور شد: چندی پیش نیز زلزله‎‎ای در مراوه‎تپه به وقوع پیوسته بود که خسارتی در پی نداشت.

وی با اشاره به قرار گرفتن گلستان بر روی گسل زلزله افزود: سوابق تاریخی زلزله در استان نشان می‎دهد: این منطقه جزء مناطق مستعد برای وقوع زلزله‎های شدید بوده و وقوع این پدیده طبیعی در استان حتمی و اجتناب ناپذیر است؛ اما زمان آن مشخص نیست.

دبیرشورای هماهنگی مدیریت بحران استان گلستان تصریح کرد: این تهدید دائمی وظیفه ما را در پرداختن به موضوع پیشگیری برای کاهش اثرات این پدیده طبیعی دوچندان می‎سازد.

 مقدم با اشاره به اهمیت مقاوم‎سازی بناهای احداثی به ویژه  اماکن مسکونی اضافه کرد: در استان گام‎های مناسبی از سوی دستگاه‎های اجرایی متولی در حوزه مقاوم‎سازی به وی‍ژه ساخت‎وسازهای روستایی انجام گرفته اما همچنان موضوع بافت‎های فرسوده از دغدغه‎هایی است که شهرهای بزرگ استان با آن روبه رو هستند و نیازمند کار بیشتری در این عرصه هستیم.

وی یادآور شد: مواجهه با موضوع زلزله در گلستان نیازمند برنامه‎های پیشگیری مبتنی بر آموزش است  که باید بیش از پیش مورد توجه مسئولان استان به ویژه در مدارس قرار گیرد.

مقدم با بیان اینکه زلزله و سیل  تنها دغدغه‎های استان در زمینه بلایای طبیعی نیستند، یادآور شد: بیشترین نگرانی شهر بزرگی همچون گرگان، وجود  بافت‎های قدیمی است که میزان خسارات احتمالی را دوچندان می سازد.

وی اذعان داشت: وقوع حدود ۹۰۰ لغزش و زمین لرزه در استان طی سال‎های اخیر  اهمیت موضوع توجه به پدیده زلزله را مضاعف می‎کند و مطمئنا بی‎توجهی به ساخت و ساز اصولی و  آموزش پاشنه آشیلی است که باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.