پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

به قلم سید علیرضا بهبهانی;
سلفی داریم تا سلفی!
موضوع سلفی گرفتن نمایندگان مجلس با خانم موگرینی این روزها انقدر داغ شده که سخنان رییس جمهور که در خصوص اهمیت صلح بود کلا از خاطر همه رفته و کسی توجه چندانی به آن نکرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

موضوع سلفی گرفتن نمایندگان مجلس با خانم موگرینی این روزها انقدر داغ شده که سخنان رییس جمهور که در خصوص اهمیت صلح بود کلا از خاطر همه رفته و کسی توجه چندانی به آن نکرد، کاری به موضوع مادر مذاکرات و غیره نداریم و میخواهیم به مساله سلفی گرفتن بپردازیم.
در آداب و نکات مربوط به تشریفات دیپلماتیک آداب متفاوت درباب های مختلفی وجود دارد که رعایت آنها در برخی پست ها واجب است، حتی برخی افراد عادی و مدیران ،غالبا آنها را در رفتارهای خود رعایت میکنند، چه برسد به پست هایی که نماد یک کشور،نهاد ،مردم یا گروه خاصی خواهند بود. برخی از این آداب منحصر آن طیف خاص بوده و برخی در سراسر دنیا عمومیت دارند. سلفی گرفتن از آن دست آدابی است که نمیشود بعنوان آداب یک طیف خاص در نظر گرفت.
در برخی پست ها و جایگاه های اجتماعی و سیاسی، ارزش لباس و نمادی که به فرد داده میشود یک شانیت متفاوتی به وی می دهد، همانطور که همه در جریان هستند، ما شان وکالت داریم، شان لباس روحانیت، شان دیپلماتیک،شان لباس نظامی و …! به نظرم شان نماینده مجلس هم داریم! شان نماینده مجلس فقط در این نیست که محافظانشان ایشان را از مردم جداکنند، شان ایشان صرفا این نیست که با ماشین های متفاوت و چراغ ال ای دی از مسیرهای ویژه تردد کنند و …..، علاوه بر تمام این شئون که برای هر مقام سیاسی به جهت حفظ امنیت و جایگاهشان، لازم میدانیم، این شان را هم خواستاریم تا شان ملت جمهوری اسلامی ایران را پایین نیاورند.در حمله تروریستی به داعش یکی سلفی گرفت و خندید و اعلام حیات کرد و امروز هم دیدیم نمایندگانی که با رای ما برای حفظ عزت و جایگاه مردم ایران، بعنوان نماد مردم هر استان و شهر در خانه ملت حضور یافته اند، با نماینده اتحادیه اروپا چگونه خواستند سلفی بگیرند! دوستان بزرگوار من ، نمایندگان عزیز و محترم، شما از فیلترهای مختلفی عبور کرده اید و سخت به جایگاه رسیده اید، یعنی یک شخصیت کامل و پخته دارید، این را مورد توجه قرار دهید، خانم موگرینی نماینده مردم اتحادیه اروپا است و شما نماینده مردم جمهوری اسلامی ایران، یا خودتان را پایین تر از او فرض کرده اید، یا مردمتان را از مردم اتحادیه اروپا؟
به نظر من سلفی گرفتن هیچ ایرادی ندارد! عکس گرفتن هیچ ایرادی ندارد! اما همین سلفی گرفتن هم آدابی دارد که یک فرد پخته با جایگاه بالای اجتماعی همچون شما می بایست رعایت نماید.
اگر میخواهید عکس یادگاری بگیرید،میتوانید از شخص مورد نظر درخواست کنید بیاستد و فرد دیگری از شما عکس بگیرد،که صرفا این روش صحیح است و حتی آداب خاص خود را دارد و اگر میخواهید اوج صمیمیت را نشان دهید و سلفی بگیرید(البته با فردی که حتی نام شما را نمیداند، تظاهر به صمیمیت به نظر خوب نیست)، میتوانید از وی درخواست کنید که امکان دارد با هم سلفی بگیریم؟
اگر شما را بنا به دلایلی با فاصله از ایشان قرارداده اند یعنی قرار نیست شما او را صدا بزنید: (( هی، هی، موگیرینی، موگیرینی با توام، اینور و نگاه کن؟ …..، بگو سیببببب و …) این را در پیکنیک با آقازاده های ژن خوبتان انجام دهید لطفا، تا بیشتر خوش بگذرد! شما امروز نماینده ما هستید و حق ندارید با رفتارهای نسنجیده تان شان مردم ایران را زیر سوال ببرید!
واقعا سلفی گرفتن برای ثبت در خاطرات و یا حتی، استفاده از آن عکس برای حضور در دوره های بعدی مجلس در انتخابات ایرادی ندارد، که پندی بعد فرزندانتان در شبکه های اجتماعی داستان شیر و شاه را برای ما تعریف کنند، اما لطفا روی میزی که متعلق به من و سایر مردم ایران است، خودتان را پرت نکنید، قرار است به زودی جای شما جوانان قدیمی به جوانانی برسد که با تلاش ژن خود را درمان کرده اند، جوانانی که خیلی آداب و شئون سیاسی را بیشتر می دانند و جالب اینجاست، به آنها میگویید بی تجربه!
در همین روزهای آینده همین شماها که با بی تجربگی سیاسی تان آبروی یک ملت را ریختید، احتمالا برای جوان بودن ، مهندس جهرمی، بعنوان وزیر پیشنهادی کابینه ی جدید ، کلی اما و اگر بیاورید! خام بودن در چنین مسندهایی به تاریخ تولد نیست،امیدوارم خودتان متوجه اشتباهتان بشوید! ما به شما رای داده ایم و کنارتان هم هستیم، همین تذکر ها را هم میدهیم و امیدواریم نقد ما را بپذیرید.
واقعا اشتباه کردید، سلفی گرفتن داریم، تا سلفی گرفتن! لحظه ای که آن تصاویر مشمئز کننده را دیدم، واقعا عزت ملی ام زیر سوال رفت، خواهش میکنم کمی سنجیده تر رفتار کنید!

نقدی هم بر نهادهای نظارتی دارم، همانطور که خیلی از صاحب تجربه ها را رد صلاحیت کردید تا دست لیست ها بسته شود و با دستان بسته با تیم دسته دوم خود و صرفا چند لژیونر پیروز شوند، امروز خواهشمندم به خاطر عزت ایران اسلامی، یا از اختیارات خود استفاده کنید و صلب صلاحیت چند نماینده محترم در عکس را صادر نمایید و یا قوانینی وضع کنید(البته شفاف و شمرده شده)، که من بعد اگر کسی از این کارها کرد صلاحیت ادامه حضور در مجلس را نداشته باشد و کمتر آبروی این مملکت بریزد، صرفا که نباید یک نماینده مجلس در مجالس لهو و لعب بازداشت شود، به نظرم در چنین مجالسی اگر کسی ندید،صرفا خودش و خدایش حاکم است، اما اینجا در وسط صحن مجلس، (جایی که نتنها رسانه های ما دیدند،بلکه خارجی ها هم خندیند)،به خودشان صدمه نزدند، بلکه به عزت ملی مردم ایران آسیب رساندند، فلذا هر نهاد و مرجع رسیدگی به این مساله می بایست قویا اشد تنبیه را برای این اشتباه در نظر بگیرد. شنیده ایم که نماز یومیه بر مردم عادی واجب است، اما بر معصومین،ائمه اطهار و حتی برخی مراجع نماز شب نیز واجب میشود! شاید سلفی گرفتن، سیگار کشیدن در ملاء عام و ….. برای مردم عادی موردی نداشته باشد، اما برای برخی می بایست یک جرم تلقی شود.
مجلسی های عزیز لطفا قانونی در این خصوص هم در کنار امکاناتی که برای خود در نظر میگیرید،تصویب نمایید.
البته روی صحبتم با تعداد قلیلی از نمایندگان بود، خیلی از عزیزان نور چشم ما و مایه ی افتخارمان در مجلس شورای اسلامی هستند.
به امید ایرانی سرفراز
سید علیرضا بهبهانی

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.