پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

حماس: اسرائیل در آینده منطقه جایی ندارد/ سفر به ایران عالی بود/ رهبر ایران موضعی راهبردی دارد
مسئول روابط بین‌الملل حماس اعلام کرد رژیم صهیونیستی در آینده خاورمیانه جایی ندارد و متحدان با این رژیم باید بدانند که متحمل خسارت سختی خواهند شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

«اسامه حمدان» مسئول روابط بین‌المللی حماس که برای شرکت در جشن‌های سالروز پیروزی انقلاب اسلامی به تهران آمده است با «گروه بین‌الملل فارس» گفت‌وگو کرد.

او در این گفت‌وگو با بیان اینکه حماس از راهکار سیاسی در سوریه حمایت می‌کند و هرگونه پیش‌شرط برخی کشورها از جمله عربستان را برای حمایت از حماس، رد می‌کند، تصریح کرد که کسانی که متحد رژیم صهیونیستی می‌شوند باید بدانند که متحمل خسارتی سخت خواهند شد.

مصاحبه این مقام عالی‌رتبه حماس با فارس را می‌خوانید.

فارس: روابط حماس با سوریه چگونه است؟

حمدان: جنبش حماس معتقد است که آنچه در سوریه می‌گذرد راه‌حلی سیاسی دارد، این راه‌حل به دست مردم سوریه است، ما امیدواریم که این وضعیت در سوریه حل شود و این کشور به کشوری آرام، باثبات و دموکراتیک قبل بازگردد؛ سوریه کشوری است که از مقاومت در لبنان و فلسطین حمایت می‌کند و همواره در مقابل توطئه صهیونیستی در منطقه می‌ایستد.

این عضو حماس افزود: (بر خلاف تبلیغات و گفته‌های برخی‌ها) ما هیچ زمانی سقوط «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه را پیش‌بینی نکرده‌ایم، برخی‌ها بودند که می‌گفتند این موضوع حتمی است و فقط مساله زمان مطرح است اما ما معتقد بودیم که مساله در این مسیر نیست به همین دلیل گفتیم که راه‌حل سوریه سیاسی است، هیچ بحرانی میان ما و سوری‌ها وجود ندارد، ما هیچ جنگی با کسی نداریم بلکه به همه گفتیم که مداخله آمریکایی در منطقه جز به صلاح رژیم اسرائیل نیست همانگونه که می‌دانیم برخی طرف‌ها به دنبال تخریب روابط میان ما (محور مقاومت) هستند.

وی در خصوص روابط حماس با دیگران افزود: حماس امروز به وظایفش در قبال محور مقاومت عمل می‌کند، این جنبش با دیگران تعاملات و روابط دارد اما مهم این است که مساله فلسطین، مساله‌ای مرکزی است و ما باید به تلاش‌های خود برای دستاوردهای بیشتر ادامه دهیم.

روابط با ایران حتی برای یک لحظه نیز قطع نشده؛ مطمئنا سرزنش‌هایی متوجه حماس است اما ما ضرب‌المثلی داریم که می‌گوید «مقدار سرزنش به اندازه محبتی است که سرزنش‌کننده دارد» و این موضوع جایگاه حماس را نزد جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهد.

فارس: آیا حماس به سوریه باز می‌گردد؟

حمدان: روابط ما همیشه بر اساس و پایه حمایت طرف مقابل از فلسطین و ملت آن بوده است و ما با هر طرفی که اینگونه بوده روابط داشته‌ایم.

فارس: شما گفته‌اید هیچ شرطی را از هیچ طرفی نمی‌پذیرید حتی اگر عربستان باشد؟

حمدان: هیچ کسی هیچ شرطی برای ما نگذاشته است، همه می‌دانند ما شروط را نمی‌پذیریم و این رسم‌الخط حماس از آغاز کار سیاسی‌اش است؛ ما اعتقاد داریم که مساله فلسطین، مساله امت اسلامی است واجازه نمی دهیم که برخی این مساله را به یک موضوع برای اختلافات تبدیل کنند، این مساله (فلسطین) باید مورد حمایت همه‌جانبه قرار گیرد ، فرصت برای رقابت در حمایت از فلسطین فراهم است ، همه باید از فلسطین حمایت کنند نه اینکه کسی بگوید به شما کمک می‌کنیم مشروط به اینکه کمک‌های برادران ایرانی یا هر جای دیگر را قبول نکنید.

فارس: اسرائیل از ترکیه درخواست کرده رهبران حماس را از این کشور اخراج کند، موضع شما چیست؟

حمدان: اینکه اسرائیل اینچنین درخواستی کند ممکن است ما با صدای بلند اعلام می‌کنیم که این (اسرائیل) دشمنی اشغالگر است که به مبارزه علیه آن ادامه خواهیم داد علیرغم تمام تلاش‌هایش برای محاصره مقاومت.

قبول هر پیشنهاد اسرائیلی به ضرر پذیرنده آن خواهد بود و بالعکس قبول نکردن این پیشنهادها به نفع آن طرف خواهد بود، اسرائیل، رژیمی است که برایش در منطقه، آینده‌ای وجود ندارد ، این رژیم از بین خواهد رفت، به کسانی که به دنبال هم‌پیمان شدن با این رژیم هستند می‌گوییم که اتحاد با اسرائیل خسارت‌های بزرگ و سنگینی خواهد داشت.

فارس: آخرین خبرها از موضوع تسلیح کرانه باختری چیست؟

حمدان: مطرح کردن موضوع تسلیح کرانه باختری همزمان با مذاکرات هسته‌ای (از جانب رهبر ایران) پیام‌های واضحی داشت؛ شکی نیست که موضع «سید القائد علی خامنه‌ای» رهبر ایران موضعی راهبردی است و معنای آن این است که علی‌رغم متعدد بودن جبهه‌ها، جبهه مقابله با دشمن اسرائیلی نمی‌تواند تعطیل شود، ما کاملا مطمئن هستیم که مقاومت قادر به تحقق اهدافش در کرانه باختری از جمله تسلیح آن است.

حمدان افزود: البته این موضوعی است که نمی‌توان الان درباره آن سخن گفت. درباره این جزئیات عملکرد مقاومت نمی‌توان فعلا صحبت کرد ، این انقلابی است که برای مقابله با رژیم اشغالگر به آن وعده می‌دهیم.

فارس: سفر شما به تهران چطور بود؟

حمدان: سفرمان خیلی خوب بود، بلکه عالی بود. درباره مسائل فلسطین، تحولات غزه، انتفاضه در کرانه باختری، صحبت کردیم. برادرانمان در ایران کاملا حمایت کردند. همچنین شاهد مواضعی در حمایت کامل از انتفاضه در کرانه باختری بودیم. این حمایت‌ها حلقه‌ای از زنجیره‌ای است که حداقل ۲۵ سال قدمت دارد.

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.