پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

نوریان در نشست فعالان عرصه علم و فناوری کشور:
تولید ثروت از علم و ایجاد کارآفرینی رویکرد جدید دانشگاه آزاد است
سرپرست دانشگاه آزاد گفت: رویکردهای جدید مدیریتی دانشگاه بدنبال تولید ثروت از علم، ایجاد کارآفرینی و توانمندسازی منابع انسانی با استفاده از همه ظرفیت کشور است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

نشست فعالان عرصه علم و فناوری کشور با حضور سرلشکر پاسدار محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح نوریان سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی، فتوحی رئیس دانشگاه صنعتی شریف، روسای چندین مرکز تحقیقاتی کشور و برخی شخصیت‌های لشکری، کشوری در سالن همایش‌های بین المللی دانشگاه شهیدبهشتی برگزار شد.

* فعالان و جهادگران عرصه علم و فناوری کشور با یک رویکرد جهادی به دنبال تحقق مطالبات علمی کشور هستند

نوریان همچنین با ابراز خرسندی از حضور در جمع فعالان و جهادگران عرصه علم و فناوری کشور گفت: این عزیزان با یک روحیه بالا و رویکرد جهادی به دنبال تحقق مطالبات علمی کشور – تبدیل علم به ثروت – که همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری است، هستند.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه مطمئناً فعالان و جهادگران عرصه علم و فناوری کشور به دنبال کارهای معمول علمی، پژوهشی و فناوری نیستند، اظهار داشت: این گروه با یک روحیه جهادی به دنبال توسعه تکنولوژی، علم و دانشی هستند که بتواند برای جمهوری اسلامی ایران برتری علمی در جهان ایجاد کند و این فعالیت با اموری که به طور معمول در دانشگاه ها و مراکز علمی کشور صورت می گیرد، متفاوت است. امروز این جوانان به دنبال تحقق آرمان های انقلاب اسلامی هستند.

* دانشگاه آزاد اسلامی بزرگترین نهاد علمی کشور پس از انقلاب اسلامی است

وی در ادامه گفت دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بزرگترین نهاد علمی کشور پس از انقلاب اسلامی تلاش داشته به مطالبات و نیازهای جامعه پاسخ دهد.

نوریان با تاکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بزرگترین نهاد علمی، باید بتواند جایگاه و خاصیت خود را که قدرت ساز است، پیدا کند، گفت: در حال حاضر در دنیا دانشگاه هایی مانند استنفورد و MIT وجود دارند که از نظر گردش مالی و سایر مشخصه های علمی و اقتصادی قدرت های نهم و دهم اقتصادی دنیا هستند.

وی با ارائه آمار مقایسه‌ای بین دانشگاه MIT و دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: دانشگاه MIT دارای حدود ۱۶هزار دانشجو و ۳هزار و ۷۰۰ استاد است. این در حالی است که دانشگاه آزاد اسلامی با یک میلیون و ۶۰۰هزار دانشجو و بیش از ۷۰هزار عضو هیات علمی فعالیت می‌کند. امکانات، آزمایشگاه‌ها، کارگاه‌ها و فضای آموزشی و ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی نیز بین ۲۰ تا ۱۰۰ برابر بیشتر از دانشگاه MIT است. لذا دانشگاه آزاد اسلامی از بعد کمی و سخت افزاری و نرم افزاری در گذشته بسیار خوب عمل کرده و تلاش مدیریت جدید موفقیت بیشتر در بعد کیفی است.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه این دانشگاه دارای یک ثروت مادی، معنوی و نیروی انسانی عظیم اعم از استاد و دانشجو است، گفت: ما باید بتوانیم جایگاه خود را در منطقه، جهان و کشور آنطور که شایسته دانشگاه آزاد اسلامی است، عرضه کنیم و این دانشگاه را با رویکردهای جدید و با کمک سایر بخش‌های کشور به جایگاه واقعی آن برسانیم.

* رویکردهای جدید مدیریتی دانشگاه به دنبال تولید ثروت از علم، ایجاد کارآفرینی و توانمندسازی مدیران است

نوریان با تاکید بر وجود امکانات نرم افزاری و سخت افزاری مطلوب در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: رویکردهای جدید دانشگاه بدنبال تولید ثروت از علم، ایجاد کارآفرینی و توانمندسازی است و سعی دارد با شناسایی وضعیت منطقه‌ای، خلاقیت‌ها و پتانسیل‌های بومی، آنها را رشد داده و زمینه ساز پیشرفت این عناصر باشد تا دانشگاه آزاد اسلامی بتواند به سمت دانشگاه‌های نسل سوم و نسل چهارم در دنیا حرکت کند.

* حفظ جایگاه و منزلت پژوهشگران و جذب نخبگان از اولویت‌های مدیریت جدید دانشگاه آزاد اسلامی است

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه امروز ما در این دانشگاه به دنبال توسعه مرزهای دانش هستیم، گفت: حفظ جایگاه و منزلت پژوهشگران و جذب نخبگان از اولویت های مدیریت جدید دانشگاه آزاد اسلامی است.

وی با تاکید بر لزوم ایجاد یک شبکه علمی بین پژوهشگران و فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی و در مرحله بعدی بین کلیه فرهیختگان در کشور گفت: وجود این شبکه که بتواند بین تمامی پژوهشگران ارتباط برقرار کند، کاملاً ضروری است و ایجاد آن در دستورکار دانشگاه قرار دارد.

گسترش قطب‌های علمی و ایجاد و توسعه گروه‌های تحقیقاتی و ماموریت‌گرا در دستور کار دانشگاه قرار دارد

نوریان با اشاره به سایر رویکردهای دانشگاه آزاد اسلامی گفت: گسترش قطب‌های علمی، پارک‌های علم و فناوری، مراکز رشد، ایجاد و توسعه هسته‌های فناور و گروه‌های تحقیقاتی و ماموریت‌گرا و ارتباط تنگاتنگ تعاملی با صنایع مهم و استراتژیک کشور از دیگر رویکردهای اساسی دانشگاه آزاد اسلامی در دوره جدید مدیریتی است.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه با ارائه آماری از محصولات دانش بنیان، شرکت های فن‌آور و مراکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در حال حاضر حدود ۱۱۱۰ محصول دانش بنیان در دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد که نیمی از آن تجاری سازی شده و نیم دیگر آن در آستانه انعقاد قرارداد با هدف تجاری سازی است. خوشبختانه در حال حاضر ۱۰۹ مرکز رشد و ۱۲۰ هسته فن‌آور و شرکت دانش بنیان در دانشگاه آزاد اسلامی فعالیت می کنند. ۱۸ طرح شفا (شهرک های فناوری آزاد) نیز در واحدهای سراسر کشور کار آغاز را آغاز کرده و به زودی این تعداد به ۳۱ شهرک فناوری در استان ها خواهد رسید.

وی افزود: البته تمام این دستاوردها با زحماتی است که بطور پیوسته ادامه داشته و شاید بهت است عنوان کنیم که حاصل تلاش های مدیران قبلی دانشگاه است و ما در این دوره به دنبال توسعه و پیشرفت تمامی این عرصه ها در دانشگاه آزاد اسلامی هستیم.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه خطاب به جهادگران عرصه علم و فناوری کشور و با اشاره به حدیثی از حضرت علی (ع) مبنی بر اینکه خدا رحمت کند کسی را که بداند از کجا آمده و در کجا قرار دارد و به کجا خواهد رفت ،گفت: سخنان معصومین در همه احوال دارای معنی و چراغی فرا راه آینده است ما باید بر این اساس بتوانیم با شناسایی فناوری های جدید در جهان، ‌ایران را به سمت فناوری های پیشرفته دنیا سوق دهیم.

وی با بیان اینکه امروز در دنیا ۱۲۰ فناوری جدید شناسایی شده است، گفت: معمولاً کشورهای پیشرفته دنیا برای شناسایی موضوعات و مشاغل جدید تعدادی از اینها را در کارگروه هایی شناسایی می کنند و آینده خود را براساس شناخت فناوری ها و بکارگیری آنها در زندگی جامعه شان می سازند. ما نیز باید در کشور این کار را انجام دهیم. شناخت فناوری های مورد نیاز جامعه ما از اولویت هاست.

نوریان با اشاره به نمونه‌ای از فناوری‌های روز دنیا گفت: فعالان عرصه علم و فناوری کشور امروز باید در خصوص ماشین‌های هوشمند و بدون راننده که ربات ها بر روی آن کار می کنند، توجه لازم را داشته باشند. در حال حاضر دیگر محدودیت ظرفیت نگهداری داده و اطلاعات بی معنی است و فضای بینهایت دیجیتالی برای همه به کار گرفته می شود که باید در این زمینه مطالعات اساسی انجام شود.

* دانشجویان و پژوهشگران کشور باید با شناخت فناوری‌های موجود در دنیا آنها را در راستای توسعه کشور بکار گیرند

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی افزود: امروز فناوری ساخت ربات‌هایی با سرویس‌های جدید و وظایف هدایت‌شونده در دنیا وجود دارد که دانشجویان و پژوهشگران ما نیز باید بتوانند با شناخت این فناوری، آن را در کشور به کار گیرند. سلول‌های بنیادی، محصولات ژنتیکی، نانوموادها ، داروهای ویژه از جمله این فناوری هاست.

نوریان اظهار داشت: پیشرفت‌های فناوری مخابراتی و ایجاد یک شبکه و فضای جدید مخابراتی (تارنمای اشیا و اینترنت اشیا) که کاملاً متفاوت با گذشته است، ماشین‌های هدایت‌شونده با استفاده از اینترنت، پرینترهای سه‌بعدی، موبایل های نسل جدید، انقلاب در جمع آوری و مدیریت داده‌ها، شیشه‌های عینک هوشمند، بایوپرینترهای پزشکی و… تنها گوشه ای از فناوری های موجود در دنیاست که جهان را تحت تاثیر خود قرار داده و فعالان علم و فناوری ما نیز باید در این راستا و بکارگیری این فناوری ها در کشور فعالیت کنند.

وی با تاکید بر لزوم توجه روسای دانشگاه‌ها به علوم و فناوری های روز دنیا گفت: روسای دانشگاه ها باید بدانند که امروز انقلاب دیجیتالی در حوزه آموزش اتفاق افتاده است. به این معنی که ممکن است یک کلاس با ۷۰ زبان و لهجه محلی دنیا تشکیل شده و در آن واحد ۲ میلیون نفر به طور مجازی در این کلاس حضور داشته باشند. دانشگاه‌ها – که قاعده آن این است که باید ۲۰ سال از جامعه جلوتر باشند – باید با شناسایی این تکنولوژی ها و طراحی برنامه ریزی‌های لازم، در این راستا فعالیت کنند.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه فعالان عرصه علم و فناوری باید به سمت علوم، فناوری‌ها و دانش‌هایی بروند که برای نظام جمهوری اسلامی برتری ایجاد می کند، گفت: نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران امروز به عنوان مدینه فاضله در جهان اسلام فعالیت می‌کند و خوشبختانه توانسته جزیره ای امن در منطقه پرآشوب ایجاد کند.

* آمادگی مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی در مشارکت برای شناسایی فناوری‌های موجود در جهان و بکارگیری آن در کشور

نوریان در ادامه با اعلام آمادگی مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی در مشارکت برای شناسایی فناوری های موجود در جهان و بکارگیری آن در کشور، گفت: ما آمادگی داریم تابا ایجاد تیم های مخصوص تحقیقاتی، با سایر دانشگاه‌ها و نهادهای کشور و همچنین با کمک نیروهایی که ساخته و پرداخته تفکر اسلامی ما هستند، بتوانیم در این زمینه فعالیت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی همچنین در راستای توسعه مراکز تحقیقاتی و علمی، راه اندازی شهر علمی مگاترونیک و تکنولوژی اطلاعات ITM ایران را در دستورکار خود قرار داده است که کارهای اولیه آن صورت گرفته و در آینده نزدیکی به بهره برداری خواهد رسید.

نوریان در پایان ابراز امیدواری کرد که با کمک و یاری خداوند و همت اساتید و پژوهشگران بتوانیم در زمینه علم و فناوری کشور تکلیف شرعی خود را که مطالبه مقام معظم رهبری، مردم و ایثارگران جامعه نیز است را به انجام رساند.

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.