پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد
فعالیت ۲۵ هزار پایگاه تابستانی در سال‌جاری/ استفاده ۵ میلیون دانش‌آموز از برنامه‌های اوقات فراغت
معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش از فعالیت 25 هزار پایگاه تابستانی در سال‌جاری خبر داد و گفت: 5 میلیون دانش‌آموز از برنامه‌های اوقات فراغت استفاده خواهند کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

مهدی فیض معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش امروز در نشست خبری که پیرامون فعالیت‌های تابستانی و اوقات فراغت دانش‌آموزان در ساختمان مرکزی وزارت آموزش و پرورش برگزار شد، اظهار داشت: مبنای فعالیت‌های تابستانی این است که مدرسه تعطیل می‌شود اما تعلیم و تربیت تعطیل نخواهد شد.

وی افزود: شعار فعالیت‌های تابستانی دانش‌آموزان، «هر دانش‌آموز یک مهارت» است و سعی می‌کنیم فضا را مهیا کنیم تا دانش‌آموزان یک مهارت کسب کنند.

فیض با بیان اینکه باید به فلسفه اوقات فراغت دانش‌آموزان در تابستان توجه کنیم، گفت: در تابستان نباید به آمادگی دروسی همچون علوم و ریاضی توجه شود و خلاف فلسفه اوقات فراغت است.

وی به پایگاه‌های تابستانی اشاره کرد و ادامه داد: سال گذشته ٢٢ هزار و ۵٠٠  پایگاه داشتیم که امسال با افزایش ٢٠ درصدی به ٢۵ هزار پایگاه تابستانی می‌رسد.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش افزود: تعداد دانش آموزانی که جذب پایگاه‌های تابستانی در سال گذشته شدند ۴ میلیون و ٢٠٠ هزار نفر بود اما امسال برای ۵ میلیون دانش‌آموز هدف گذاری شده است.

وی اظهار داشت: اردوها با ۵ محور اعتقادی ـ معرفتی، علمی، فرهنگی، مهارت‌آموزی و کارآفرینی و تربیت بدنی و سلامت برگزار خواهد شد که ۱۸ ساعت محتوای آموزشی در شش هفته در پایگاه‌های تابستانی ارائه می‌شود.

وی در خصوص هزینه و شهریه برنامه‌های اوقات فراغت دانش‌آموزان در تابستان خاطرنشان کرد: دوره‌های تابستانی در کل خودگردان است، اما بودجه مختصری برای حمایت از این دوره‌ها درنظر گرفته‌ایم، اما هر پایگاه تابستانی خودش این مدل را طراحی می‌کند که برخی دوره‌ها رایگان و برخی دوره‌ها شهریه مصوب در آموزش و پرورش شهرستان خواهد داشت.

فیض با اشاره به مشارکت تشکل‌های دانش‌آموزی در فعالیت‌های تابستانی گفت: در سازمان دانش‌آموزی برای ۱۵ هزار نفر عضو (پیش‌فر) ۲ اردوی مستقل خواهیم داشت که مجموعاً ۱۰ اردوی تشکیلاتی با ۱۵ هزار دانش‌آموز خواهد شد که هر اردو ۵ روز به طول خواهد انجامید.

وی افزود: ۶۰ هزار نفر ساعت آموزش اختصاصی با موضوع آشنایی کارآفرینی و رویکرد اقتصاد مقاومتی در فعالیت‌های تابستانه در نظر گرفته شده است.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه یک اردوی ۴ هزار نفری برای مناطق محروم استان کرمان خواهیم داشت، گفت: این اردو با رویکرد کارآفرینی و اقتصاد مقاومتی خواهد بود و در سه سطح ۷۰ ساعتی برای دانش‌آموزان آموزش خواهیم داشت.

وی با اشاره به ۵ تشکل دانش‌آموزی که برای تابستان دانش‌آموزان برنامه دارند، عنوان کرد: «بسیج دانش‌آموزی» اردوهای یاوران ولایت، سازندگی و طرح پویندگان را با حضور ۲۵۰ هزار دانش‌آموز دنبال خواهد کرد؛ «اتحادیه انجمن های اسلامی دانش‌آموزان» اردوی تشکیلاتی طلایه‌داران فردا، تربیت جهادی، چند قدم تا آسمان و انصارالمهدی(عج) را در تابستان اجرا خواهد کرد.

فیض افزود: «سازمان جوانان هلال احمر» اردوی دوستی ویژه کانون‌ها، اردوی شکرانه ویژه مناطق محروم، المپیاد آمادگی و مسابقات گفت‌وگوی بشردوستی، طرح شوق رویش و استفاده از فنون ریاضیات در سوانح را با حضور ۲۰ هزار دانش‌آموز برگزار می‌کند.

وی تصریح کرد: البته ۵ میلیون نفر عضو هم به طور کلی در اردوهای فرهنگی ـ هنری تابستانی شرکت خواهند داشت.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش گفت: «سازمان آموزش و پرورش استثنایی» مسابقات قرآن، عترت و نماز استثنایی‌ها را با مشارکت ۴ هزار دانش‌آموز برگزار خواهد کرد؛ «کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان» جشنواره بازی‌های بومی محلی، ۴۴ عنوان فعالیت ادبی و هنری و مذهبی، جشنواره دست‌سازه دانش‌آموزان و اردوهای درون و برون‌استانی را درنظر گرفته است.

وی ادامه داد: «معاونت تربیت بدنی و سلامت» تشکیل ۱۵ هزار پایگاه ورزشی در سالن و پایگاه‌های ورزشی،‌مسابقات رشته‌های مختلف با هدف استعدادیابی که با شرکت ۱۸ هزار دانش‌آموز خواهد بود و اردوهای برون‌مرزی نیز از برنامه‌های این معاونت است.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.