پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

اختصاصی مازندرانه/
نقش روزه در پیشگیری از جرم
دوري از گناه توسط روزه، پرهيزگاري در اثر روزه نيرومندترين وسيله اي است كه انسان را از زشتي ها باز مي دارد، روزه روح انسان را تلطيف و اراده انسان را، قوي و غرايز او را تعديل مي كند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

قرآن کریم در اهمیت روزه در سوره بقره می فرماید: “یا ایها الذین آمنوا کتب علیکم الصیام کما کتب علی الذین من قبلکم لعلکم تتقون” ای کسانی که ایمان آورده اید، روزه بر شما نوشته شد همانگونه که بر کسانی که قبل از شما بودند نوشته شد، تا پرهیزگار شوید.

دوری از گناه توسط روزه، پرهیزگاری در اثر روزه نیرومندترین وسیله ای است که انسان را از زشتی ها باز می دارد، روزه روح انسان را تلطیف و اراده انسان را، قوی و غرایز او را تعدیل می کند.

روزه دار باید در حال روزه با وجود گرسنگی و تشنگی از غذا و آب و همچنین لذت جنسی چشم بپوشد و عملاَ ثابت کند که می تواند زمام نفس سرکش را به دست گیرد و بر هوس ها و شهوات خود مسلط گردد؛ در حقیقت بزرگترین اثر روزه همین اثر روحانی و معنوی آن است.

پیامبر گرامی اسلام(ص) می فرماید: هر بنده ای که ماه رمضان را درک کند و آن ماه را روزه بگیرد، مردم از شرش در امان باشند و چشمش را از نامحرم بپوشاند و از محرمات الهی دوری نماید خداوند بهشت را بر او واجب می گرداند.

اهمیت روزه در حفظ و مصونیت انسان از لغزش و گناه به قدری است که علی(ع) به روزه داران بشارت می دهد که در ماه روزه نفس هایت تسبیح، خوابت عبادت، طاعتت مورد قبول، گناهانت آمرزیده شده، صدایت شنیده شده، مناجاتت درآن ماه مورد مهربانی و دلسوزی واقع می شود.

روزه صرف نظر از زیبایی های دیگرش یک زور آزمایی و خود شناسی است، شخص روزه دار وقتی می تواند در مدت معینی از همه نیازهای بدن دست بکشد وگرسنگی و تشنگی را تحمل کند می داند دست کشیدن از محرمات برای او میسر است لذا درهای تقوی در برابر لذایذ دنیوی به روی او باز می گردد واین راه فاصله گرفتن از گناه و بزه می باشد.

پژوهش های به عمل آمده از سوی متولیان نظم و امنیت نیز حاکی از آن است که جرم و جنایت در ماه مبارک رمضان به شدت کاهش می یابد و در فضای معنوی و روزه داری به حرمت ماه رمضان حتی مجرمین و بزهکاران هم از افعال مجرمانه خودداری می نمایند.

سرهنگ دکتر علیرضا باقری- معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان مازندران

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.