پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

گفت‌وگو اختصاصی با پدیده انتخابات آمل:
امکانات و خدمات شهری در تمام مناطق آمل باید عادلانه تقسیم شود
مهندس قاسم رسولی گفت:نظارت و پایش اجرای برنامه‌های مصوب و جلوگیری از انحراف و هدف‌ها و همچنین انتخاب شهردار لایق، متخصص و مجرب و حمایت از وی جهت اجرای اهداف و برنامه‌ها از کارکرد عمده شورای شهراست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

باتوجه به اینکه در ایام تبلیغات انتخاباتی هستیم و انتخاب فرد اصلح از دیدگاه مقام معظم رهبری دارای اهمیت فراوانی است چراکه در مقاطع مختلف بر این امر تاکید کردند و فرمودند مردم باید تلاش خود را بکنند، باید زحمت بکشند و دنبال اصلح بگردند، برآن شدیم تا یکی از کاندیدای اصلح انتخابات شورای اسلامی شهر آمل را به شهروندان آملی معرفی کنیم.

مهندس قاسم رسولی مقدم کاندیدای پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر آمل متولد سال ۱۳۶۳ و دارای مدرک کارشناسی ارشد مهندسی عمران، عضو نظام مهندسی استان مازندران و کانون مهندسین شهرستان آمل و مدرس دانشگاه‌های مازندران است.

رسولی مقدم با شعار “تعهد و تخصص” و “اندیشه جوان برای شهر کهن” پا به میدان رقابت انتخاباتی گذاشت و کد انتخاباتی وی “۲۴۱” است.

مهندس قاسم رسولی مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار سفیر هراز به سوابق اجرایی و رزومه کاری خود اشاره کرد و گفت: عضو انجمن مهندسی سازه‌های دریایی ایران، محقق و پژوهشگر در زمینه سازه‌های دریایی و ساماندهی رودخانه و هوش مصنوعی و صاحب چهار مقاله بین المللی در این زمینه هستم.

وی که عضو پردیس فن‌آوری دفاعی شهید فهمیده استان مازندران است به دیگر مسئولیت‌های خود اشاره کرد و افزود: مسئولیت فنی و کنترل کیفیت ساخت سازه مجموعه‌های صنعتی و ورزشی از سال ۸۶ تا ۸۹ را برعهده داشتم و از سال ۹۰ تا ۹۱ مدیر فنی و مهندسی مجموعه عظیم تولیدی زربال بودم.

کاندیدای پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر آمل که عضو هیئت مدیره شرکت آزمایشگاهی بتن و خاک پردیسان طرح از سال ۹۵ است در ادامه تصریح کرد: از سال ۹۲ تا ۹۵ ناظر عالی مقیم و نماینده مشاور طراح بنیاد تعاون استان مازندران در شهرستان‌های آمل، محمود آباد و نوشهر بودم.

رسولی مقدم که از سال ۸۹ تا کنون مدیرعامل شرکت سرای طرح باستان شمال است در رشته ورزشی تکوانده فعالیت گسترده‌ای دارد، وی عضو هیئت رئیسه هیت تکواندو شهرستان آمل و داردی دان پنج، مربی و داور رسمی فدراسیون تکواندو ایران است.

وی به دلیل محبوبیت در عرصه ورزشی، پهلوانان و قهرمانانی همچون جهان پهلوان قاسم رضایی دارنده مدال طلای المپیک، محمد خاکسار قهرمان تکواندو آسیا، استاد علی دهقان قهرمان ووشوی جهان، پهلوان علی ارسلان قهرمان کشتی فرنگی آسیا و جهان و جمعی از ورزشکاران شهرستان آمل حمایت خود را نسبت به مهندس قاسم رسولی مقدم اعلام کردند.

این جوان موفق آملی که در زمینه فرهنگی نیز خوش درخشیده است حمایت شخصیت‌‌های شاخصی همچون حجت‌الاسلام کمیل نظافتی را نیز به همراه دارد.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی برای تهیه طرح جامع ترافیکی شهر آمل، معضل امروز شهرها را ترافیک عنوان کرد و گفت: یکی از مسائل مهمی که شهرنشینان امروزی با آن مواجه هستند بحث ترافیک شهری است که هر ساله با توجه به افزایش تعداد خودروها به حجم و ابعاد آن افزوده  و به نظر میرسد راه حل مشخصی از سوی مسئولان امر برای آن در نظر گرفته نمی‌شود.

کاندیدای پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر آمل وضعیت نابسامان ترافیک را سبب صرف وقت و هزینه برای شهروندان دانست و تصریح کرد: علاوه براین موارد اثرات روحی و فکری نیز بر روی مردم دارد که نقش آن کمتر از دو مورد ذکر شده نیست.

رسولی مقدم رفتار ترافیکی شهروندان و فرهنگ رانندگی را نیز در ایجاد ترافیک تاثیر گذار بیان کرد و افزود: باید در این زمینه فرهنگ‌سازی شود.

وی با بیان اینکه در آمل نیز مسئله ترافیک در حال تبدیل شدن به یک معضل اساسی است، اظهرا کرد: این امر ناشی از موارد زیادی همچون، کم توجهی و کم کاری مسئولان و مدیران شهری در سال‌های گذشته، عدم آینده نگری لازم برای بهبود زیر ساخت‌های شهری و اصول مهندسی ترافیک، عقب ماندگی در اجرای طرح تفضیلی و تعریض خیابان‌های اصلی و روند کند اجرای شریان‌های اصلی شهرستان است.

کاندیدای پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر آمل ادامه داد: ناوگان حمل و نقل عمومی قدیمی و ضعیف، نبود جایگاه ویژه و در خور شان شهروندان برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی توسط حمل و نقل عمومی و عدم کارشناسی دقیق پروژه‌های ترافیکی اعم از دور برگردان‌های میادین و چهارراه‌ها، صدور پروانه‌های ساخت در محل‌هایی با پتانسیل بالای جذب سفرهای شهری و …. از جمله عوامل اصلی ایجاد ترافیک در شهرستان آمل است.

رسولی مقدم با عنوان اینکه برای حل معضلات ترافیکی شهر تحلیل و بررسی دقیق در نقاطی که گره‌های ترافیکی دارد، انجام نمی‌شود، تصریح کرد: اگر بررسی دقیقی بر روی کیفیت و کمیت سفرهای درون شهری شهروندان انجام دهیم به نتایج مهمی همچون عدم توزیع امکانات و خدمات شهری بهصورت عادلانه و کارشناسانه در شهر دست می‌یابیم که خود موجب ایجاد ترافیک می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در کشورهای توسعه یافته امکانات و نیازهای شهروندان در نقاط مختلف شهر ایجاد می‌شود، ادامه داد: این امکانات نظیر فروشگاه‌ها، مراکز اداری، درمانی، آموزشی و … است که باعث دسترسی بهتر شهروندان به امکانات و کم شدن سفرهای درون شهری می‌شود.

کاندیدای پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر آمل با بیان اینکه در شهر باید الگوی مشخصی برای برطرف کردن نیازهای گوناگون شهروندان تعریف و برنامه‌ریزی کرد، یادآور شد: تا بتوان با این الگو با کم کردن سفرهای درون شهری، باعث کاستن از بار ترافیکی و حفظ تعادل در ارائه خدمات و کم کردن تمرکزگرایی در نقاط مرکزی شهر شد.

رسولی مقدم توزیع عادلانه خدمات و امکانات شهری و عدم تمرکزگرایی مشاغل و مراکز خدماتی به ویژه در مرکز شهر را از دیگر برنامه‌های خود عنوان کرد و افزود: مدیران شهری بایذ با رویکرد توسعه زیر ساخت‌های ترافیکی و فرهنگ سازی گسترده درباره رفتارهای ترافیکی شهروندان، با برنامه ریزی نسبت به وزیع عادلانه خدمات و امکانات شهری اقدام کنند.

وی که توجه جدی برای تعریض خیابان‌های امام رضا(ع) و شیخ فضل الله نوری را در برنامه‌های خود دارد، ادامه داد: بهبود و تقویت سیستم ساخت و ساز و امکان سنجی بحث کاهش عوارض شهری و همچنین تلاش برای بازگشایی کامل کمربندی غربی شهر آمل و تلاش در جهت بهبود سیستم حمل و نقل عمومی و هم افزایی موثر مجموعه‌های ترابری شهر از دیگر برنامه‌های من برای حضور در شورای شهر است.

کاندیدای پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر آمل تلاش در جهت ایجاد درآمدهای پایدار برای شهرداری در جهت رونق بخشیدن به فضای عمران و آبادانی شهر را از برنامه‌های مهم دانست و تصریح کرد: تسهیل در بروکراسی اداری شهرداری و پیگیری امورات مردم و توجه به پتانسیل‌های گردشگری شهر به ویژه رودخانه هراز با ایجاد کارگروه تخصصی و توسعه اماکن گردشگری نیز در لیست برنامه‌های بنده برای شهر آمل است.

وی پیگیری جدی برای اجرایی شدن کارخانه زباله سوز و حل مسئله دپوی زباله در منطقه عمارت را برنامه‌های مهم خود بیان کرد و ادامه داد: توجه جدی به امر ورزش و زیرساخت‌های ورزشی در شهر و حمایت از قهرمانان رشته‌های مختلف ورزشی و همچنین توجه جدی به زیرساخت‌های اجتماعی و فرهنگی شهر و تنظیم طرح جامع فرهنگی شهرستان آمل نیز از اولویت‌های بنده در شورای شهر است.

معضل بیکاری مهندسان ساختمان و رانت عده‌ای خاص در انجام پروژه‌های شهری

مهندس آملی با عنوان اینکه اکنون که به احوالات فضای مهندسی، به ویژه عرصه مهندسی ساختمان در شهرمان بیشتر توجه می‌کنیم به مصائب و مشکلات زیادی برمی‌خوریم که گریبانگیر همگان شده، ادامه داد: همکاران بسیاری داریم که چند سالی است هیچ پروژه‌ای به آنها واگذار نشده و خیل عظیمی از آنها بیکار هستند. تکلیف آنها چه می‌شود؟! چرا مسئولان امر و مدیران شهری به دنبال راهی برای برون رفت از این مشکلات نیستند.

 

کاندیدای پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر آمل که رکود بازار مسکن در کشور و منطقه را نیز مزید بر علّت عنوان کرد، افزود: از طرف دیگر افرادی نیز هستند که اکثر پروژه‌های شهری را به واسطه رانت‌های موجود در مراکز ذیربط، از آن خود کرده و از منافع آن مستقیم و غیرمستقیم بهره‌مند می‌شوند.

 

رسولی مقدم این جریان سازمان‌دهی شده که قله‌های مهندسی شهر را فتح کردند به دنبال فتوحات دیگری در عرصه‌های سیاسی دانست و تصریح کرد: نبود نگاه اخلاق مدارانه ما را به سمت منفعت طلبی‌های روز افزون و بی‌پایان برده و با وجود این جریانات و تقویت آنها نمی‌توان به حل معضلات مردم و مهندسان در حوزه‌های ساخت و ساز شهری امیدوار بود.

 

 

جبران خلاهای موجود در جامعه مهندسی به دنبال برقراری عملی و عادلانه نظام خدمات مهندسی شهری

وی با اشاره به دستمزد ناچیز در قبال مسئولیت بالا، امضاء فروشی و تخفیفات فراوان به واسطه‌های منفعت طلب! و بی‌انگیزگی اقشار خدوم مهندسی، خاطرنشان کرد:این عوامل سبب شده مواردی چون، کیفیت پایین ساخت و سازها، ضعف در ایمنی کارگاه‌های ساختمانی، کم توجهی به امر نظارت و اجرای ضعیف پروژه‌های شهری نمود بیشتری پیدا کند و نتایج این عوامل در اثر حوادث غیرمترقبه‌ای مانند زلزله، سیل، طوفان و… می‌تواند فجایع جبران ناپذیری برای مردم به وجود آورد.

 

مهندس رسولی در ادامه یادآور شد: به نظر می‌رسد برای جبران خلاهای موجود در جامعه مهندسی، مسئولان بالادستی و تاثیرگذار باید به دنبال ترویج، رشد و توسعه عدالت اجتماعی در جامعه مهندسی و  برقراری عملی و عادلانه نظام خدمات مهندسی شهری باشند.

 

کاندیدای پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر آمل با بیان اینکه بیایید به چهره‌های مشهور سیاسی، هنرمند، پزشک و معلم و نظایر آنها که در دوران قبل رای آوردند و صندلی‌های تخصصی شورای شهر را بدون هیچ کارایی و اثربخشی اشغال کردند، دیگر رای ندهیم، عنوان کرد: این بار سعی کنیم آگاهانه و از روی خرد فردی و گروهی افراد متخصص و مجرب را روانه شورای شهر کنیم تا شاید شهرهای بی‌نظم و بی‌قواره کشور، سیاست‌گزاران و برنامه‌ریزان جدیدی را تجربه کند و از این وضعیت نامطلوب رها شود.

 

وی به سه کارکرد عمده شورای شهر که ابتدا سیاست‌گزاری و برنامه‌ریزی‌های کلان و میان مدت شهری برای نیل به شهر مطلوب است اشاره کرد و ادامه داد: نظارت و پایش اجرای برنامه‌های مصوب و جلوگیری از انحراف و هدف‌ها و همچنین انتخاب شهردار لایق، متخصص و مجرب و حمایت از وی جهت اجرای اهداف و برنامه‌ها از کارکرد عمده شورای شهراست.

 

مهندس قاسم رسولی مقدم در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم این بار با چشمان باز و با آگاهی، به سیاست پیشگان و افراد مشهور بدون تخصص نه بگوییم و افراد متخصص و درد آشنا را برای رسیدن به افق شهری مطلوب روانه شورای شهر کنیم.

منبع : سفیر هراز

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.