پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

چاپ کتاب در وضعیت فعلی کشور تنها عشق می‌خواهد
شهرام ناظری در مراسم رونمایی از کتاب «شعر یا موسیقی» گفت: در محیطی که عملکرد رسانه‌ها خصوصا صداوسیما باعث افت سلیقه و تفکر هنری مردم شده کتاب چاپ کردن عشق می‌خواهد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

به نقل از  روابط عمومی بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران، آئین رونمایی از کتاب «شعر یا موسیقی»  (تننای شعر سپید) نوشته مهدی آذرسینا با حضور جمعی از اصحاب فرهنگ و هنر سه شنبه پنجم اردیبهشت ماه در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد .

 در این برنامه که شخصیت‌هایی همچون شهرام ناظری، سهیل محمودی، علی اکبر شکارچی، محمد سلمانی، حسین آهی، غلامرضا طریقی و… حضور داشتند هومان اسعدی دبیر چهار دوره جشنواره موسیقی جوان به عنوان اولین سخنران در سخنانی با اشاره به ویژگیهای اخلاقی مهدی آذرسینا اظهار داشت: چیزی که بیش از همه نظر من را به خود جلب می کند ریشه مستحکمی است که میان اندیشه‌ها و دانش ایشان در زمینه موسیقی کلاسیک ایرانی وجود دارد. با این وجود آذرسینا همیشه به دنبال سخن تازه است. از سویی دیگر آذر سینا  ذوق ادبی وشاعرانهای دارند که همیشه از آن بهره بردهاند.

وی در ادامه اظهارات خود با اشاره به این مطلب که رابطه بین زبان و موسیقی همیشه یکی از مهمترین مباحث بوده است و مسلما آرا و دیدگاههای بسیاری در این باره وجود دارد، ادامه داد:  از ثبت و انتشار کتاب شعر یا موسیقی بسیار خرسندم. مسائل جامعه شناختی و تاریخی در این کتاب مطرح شده که در نوع خودش جالب توجه است. از این رو این کتاب نه تنها برای دانشجویان موسیقی بلکه برای همه علاقمندان به موسیقی وادبیات می تواند جالب باشد.

سهیل محمودی نویسنده و شاعر نیز در سخنانی ابراز داشت: به نظر من خداوند به آذرسینا لطف داشته است چرا که سه ویژگی را به او عطا کرده است که در هر کسی نیست اول اینکه ایشان از موهبت خلاقیت هنری برخوردارند، دوم اینکه صاحب تالیفات بسیاری در زمینه موسیقی تاکنون بودهاند و در نهایت اینکه شاگردان بسیاری خوبی در این زمینه  تربیت کردهاند.

وی در ادامه افزود: کتاب شعر یا موسیقی (تننای شعر سپید) کتاب  بسیار خوبی است اما ای کاش در آرایش کتاب و کتاب آرایی ذوق بیشتری به خرج داده میشد. پیشنهادم این است که با توجه به حجم کتاب،   در چاپهای بعدی به چهار یا پنج  جلد جیبی تبدیل شود تا بهره برداری از آن آسانتر باشد.

علی‌اکبر شکارچی نوازنده کمانچه ایرانی و آهنگساز نیز در سخنانی با اعلام این مطلب که یکی از برکات چنین  برنامههایی حضور بزرگان و شنیدن اندیشهها و گفتاری است که در جاهای دیگر نمیشنویم،  گفت: مهدی آذرسینا در طول فعایتهای هنریش خستگی ناپذیر و پیوسته کار کرده است. من از او سپاسگذارم که در زمینه موسیقی فعالیتهای بسیار خوبی از خود به جای گذاشته است. کتاب شعر یا موسیقی با محوریت شعر و موسیقی و در سر فصلهای مشخص، همه چیز را مورد تحلیل و نقد قرار داده است و باید در زمان مناسبی راجع به همه مباحث کتاب  صحبت شود.

شهرام ناظری نیز به عنوان آخرین سخنران با حضور در جایگاه با ذکر خاطراتی از چگونگی فعالیتهایش در اوایل انقلاب اظهار داشت: من در جمعهای مربوط به موسیقی مدتهاست  شرکت نمیکنم چرا که از سویی  وضعیت نابسامان موسیقیدانان و از سویی دیگر  روند حرکتی این سالها بر اصول و خط مشی مشخصی برای  فرهنگ و موسیقی نبوده است.   این  مسئله  دوستان هنرمند را از هم دور کرده است.   زمانی بود که همه چیز عشق بود و ما در آن محیطها بزرگ شدیم حال به خاطر کمبودهایی که برای موسیقی به وجود آوردهاند نفرت پدید آمده است. از این رو هر گاه من برای بزرگداشت اساتید  در برنامه ای حضور پیدا می‌کردم  وقتی بر میگشتم حالم خوب نبود چرا که موج خوبی دریافت نمیکردم.  عدم توجه مراکز فرهنگی به هنر باعث مشکلاتی است که نهایتا باعث میشود حس و حال هنرمند تنزل پیدا کند. هنر از چاشنی عشق و دانش میآید وقتی عشق نیست کار کردن سخت است .

وی در ادامه افزود: خیلی خوشحالم که میبینم علاقمندان به موسیقی و ادبیات برای حضور در این برنامه  امروز آمدهاند. سابقه رفاقت من بآ اقای آذرسینا به پانزده سال قبل بر میگردد. به خاطر انتشار چنین کتابی باید به ایشان تبریک بگوئیم. انجام چنین کارهای برجستهای در محیطی که عملکرد رسانه‌ها خصوصا صداوسیما باعث افت سلیقه و تفکر هنری مردم شده است قابل ستایش است. به نظرم  در چنین شرایطی کتاب چاپ کردن عشق میخواهد.

ناظری در ادامه صحبت‌هایش با  اعلام  این مطلب که برای شرکت در چنین جلساتی هر کاری از دستش بر می آید انجام میدهد ادامه داد: متاسفانه ما مثل غربیها برنامه ریزی شده  کار نکردهایم و فعالیت‌های هنری ما به صورت مدون انجام نشده است اگر هم کاری در این زمینه‌ها انجام شده است  کسی با ذوق خودش این کار را انجام داده است از این رو ما در زمینه تئوری و پژوهشی موسیقی وبحث های همچون تلفیق شعر و موسیقی  دچار آشفتگی هستیم و باید با وجود استاتید خوبی که در این زمینه  حاضر هستند بر روی این مسائل کار شود. چرا که ما در این  زمینه  بسیار فقیر هستیم.

شهرام ناظری در پایان صحبت هایش  از مدیر عامل بنیاد افرینش های هنری نیاوران به خاطر همکاری در برگزاری چنین جلساتی تشکر کرد .

در ادامه این برنامه و با حضور مهدی آذر سینا، علی اکبر شکارچی، شهرام ناظری و سید عباس سجادی مدیر عامل بنیاد آفرینش های هنری نیاوران از کتاب ” شعر یا موسیقی ” (تننای شعر سپید) رونمایی شد.

همچنین کلیپ هایی از فعالیت های مهدی آذر سینا و صحبت هایش در خصوص شعر و موسیقی در خلال صحبت های سخنرانان برنامه پخش شد و مورد استقبال حاضرین در سالن قرار گرفت

یادآوری می‌شود کتاب شعر یا موسیقی (تننای شعر سپید) در نه فصل و  توسط انتشارات سروش منتشر شده است. درون مایۀ واژه های کتاب در جستجوی موهبت فهم وزن در شعر و موسیقی است. همچنین این کتاب  در مقابلۀ چگونگی چینش هجاها در شعر و کلام و برشهای زمانی نغمه‌ها در موسیقی است.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.