پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

گزارشی از نشست خبری هشتمین کنگره بین المللی سلامت؛ گلایه مردم از عدم حضور مسئولان / مدیرانی که جهادی عمل نمی کنند/ سازمان مدیریت بحران کشور، زیر مجموعه یک وزارت سیاسی!
دبیر علمی کنگره بین المللی سلامت در حوادث و بلایا با گلایه از عملکرد نامناسب سازمان مدیریت بحران که در زیرمجموعه وزارت کشور غوطه ور در سیاست شده است، نسبت به سیل های عظیم در آینده در کشور هشدار داد و گفت: زلزله ها دیگر نجیب شدند و آنچنان ترسی ندارند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

حمیدرضا خانکه در نشست خبری هشتمین کنگره بین المللی سلامت در حوادث و بلایا با مطرح کردن این معضل که چرا مردم از خطر شناخت مناسبی ندارند، به آمار بالای سیل اخیر گریزی زد و اظهار داشت: چرا در سیل اخیر بیش از ۴۰ کشته و مفقودی رخ می دهد درحالیکه در طوفانهای بسیار بزرگ در آمریکا در نهایت یک نفر فوت می کند و آن هم به دلیل ترس و سکته از حادثه است.

دبیر علمی کنگره بین‌المللی سلامت در حوادث و بلایا با انتقاد از وضعیت سازمان مدیریت بحران کشور که نباید در زیر مجموعه وزارت کشور باشد، عنوان کرد: وزارت کشور یک وزارتخانه سیاسی است و باید سازمان مدیریت بحران در حد و اندازه معاون ریاست جمهوری قرار گیرد و پیشنهاد این است که سازمان مدیریت بحران در زیر مجموعه بسیج تعریف شود.

خانکه ادامه داد: مسئولان امر نیز باید برای خطر و بحران‌های کشور در سیاستگذاری‌های خود از جمله در توسعه شهرها علم بحران را در اولویت قرار دهند به طور مثال هم اکنون تهران بر روی خطر است.

دبیر علمی کنگره بین المللی سلامت در حوادث و بلایا با تشریح حوادث غیرمترقبه در سالهای آینده عنوان کرد: دیگر نباید از زلزله ترسید زیرا زلزله بسیار نجیب شده است و باید از حوادث بر اثر تغییرات جوی آب و هوایی ترسید زیرا در سالهای آینده شاهد سیل های عظیم و وقوع گرد و غبارهای بزرگ در ۲۵ استان کشور خواهیم بود.

خانکه در توضیحات بیشتر نسبت به هشدار درباره سیل‌های عظیم ادامه داد: مردم تا چندین سال به خشکسالی عادت داشتند، و فکر نمی‌کردند که رودخانه‌ها باعث چنین سیلی شوند و از طرفی باید مسئولان نیز باید به وظایف نظارتی خود بیشتر و بهتر عمل کنند که چرا در بستر رودخانه‌ها و دریاها و جنگل‌های اینهمه تجاوز حریم می‌شود، در حالیکه هم اکنون در دنیا پنجمین علت مرگ بر اثر حوادث تغییرات جوی گزارش شده است.

وی با اشاره به فرمایش رهبر معظم انقلاب درباره حساسیت‌های ایشان درباره حفظ حریم جنگل‌ها و محیط زیست عنوان کرد: متاسفانه امروز در کشور عدم رعایت حریم جنگل‌ها به یک گرفتاری تبدیل شده است.

دبیر علمی کنگره بین المللی سلامت در حوادث و بلایا با تاکید مجدد بر اینکه امروز در کشور یکی از بزرگترین مشکلات حوزه بحران‌های غیرمترقبه کشور عملکرد سازمان مدیریت بحران است، تصریح کرد: مدیریت بحران کشور باید شناخت خطر در بحرانها و حوادث کشور را از مهدکودک‌ها شروع کند زیرا تغییر رفتار در بزرگسالان کار آسانی نیست.

خانکه با اشاره به اینکه مردم هر چقدر احساس خطر نکنند برای حوادث نیز آمادگی خود را بالا نمی‌برند، گفت: بنابراین روحانیون نیز باید در این مقوله براساس روایات درباره عذاب و بلا ورود کنند و در مساجد مردم را از نظر آگاهی و شناخت خطر بالا ببرند.

دبیر علمی کنگره بین المللی سلامت در حوادث و بلایا با بیان اینکه ایران در علم بحران از کشورهای دیگر عقب‌مانده‌تر نیست، عنوان کرد: ولی در زمینه استانداردها علی‌الخصوص در حوزه بحران باید اصلاحات وسیعی صورت پذیرد.

خانکه در ادامه با انتقاد از نوع اخبارهای که در حادثه پلاسکو از طریق رسانه ها مخابره شد، گفت: حادثه پلاسکو براساس علم بحران در حد یک حادثه محلی بود ولی به دلیل نوع پوشش بسیار هیجانی این حادثه، به بحرانی ملی تبدیل شد و آبروی ایران در دنیا تحت‌الشعاع قرار گرفت، بطوریکه برخی کشورها به ایران پیشنهاد کمک کردند، درحالیکه نباید در حادثه پلاسکو به آن صورت اخبار در رسانه های نوشتاری و تصویری مخابره می شد و این نشان می دهد که در رسانه ها نیز باید خبرنگاران با دانش اخبار مدیریت بحران در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری تحصیل کنند، زیرا نباید اخبار یک حادثه ملی زندگی مردم کشور را فلج کند و بیشتر وقت مسئولان برای چنین حوادثی صرف شود.

مدیران بحران کنونی جهادی عمل نمی‌کنند/گلایه مردم از عدم حضور مسئولان

محمد رئیس زاده همچنین در نشست خبری هشتمین کنگره بین المللی سلامت در حوادث و بلایا با گلایه از عدم حضور پُررنگ مسئولان در حوادث غیرمترقبه کشور اظهار داشت: در ادوار گذشته به محض وقوع بحران‌های چون زلزله و سیل شاهد حضور سریع مسئولان در سر صحنه حوادث بودیم ولی هم اکنون اینگونه نیست.

وی در ارزیابی میزان تلفات در حوادث غیرمترقبه کشور در شرایط مدیریتی کنونی توضیح داد: البته در این مقوله نمی‌توان میزان تلفات را به حضور مسئولان در سر صحنه حوادث ارتباط داد، زیرا حوادث و بحرانی‌های چون سیل‌های اخیر شدت آن بسیار متفاوت با دوران گذشته بوده است، ولی یکی از دلایل نارضایتی مردم حادثه‌دیده به عدم حضور به موقع مسئولان مرتبط بحران در حوادث کشور بر می‌گردد.

رئیس‌زاده با اشاره به اینکه وقتی مسئولان بحران در مناطق حادثه دیده حضور به موقع بیابند، به نوعی تسلی خاطر آسیب دیدگان خواهد شد، بیان داشت: البته این انتظار نیست که حتما مدیران ارشد نظام در سر صحنه حضور یابند زیرا از نظر علم بحران نیز چنین مقوله‌ای در هر زمانی صحیح نیست ولی مطالبه این است که مسئولان و مدیران بحران کشور به مانند ادوار گذشته در زمان حوادث چابک‌تر در سر صحنه‌های حوادث حضور یابند زیرا امروز دیگر شاهد حضور جهادی مدیران بحران در سر صحنه و بحران ها به مانند گذشته نیستیم که نمونه بارز آن را در زلزله تبریز در سالهای گذشته داشتیم که رهبری نیز از امدادگران قدردانی کرده بودند.

رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور با انتقاد از کشته شدن بیش از ۴۰ نفر در سیل استانهای شمال غربی گفت: متاسفانه هنوز مردم و دانش آموزان یاد نگرفتند در زمان خطر چه کنند و به نوعی آموزش شناخت در خطر را نمی‌داننند، بنابراین فوت ۴۸ نفر در یک سیل بسیار تاسف‌بار است و باید شناخت خطر در بلایا در بین مردم افزایش یابد و نباید تب و تاب سیاست و انتخابات اتفاقات سیل اخیر را کم‌رنگ کند.

رئیس زاده با مطرح اینکه چرا مردم آگاهی ندارند وقتی دو روز بارندگی می‌آید نباید در آن مسیر حرکت و رانندگی کنند، عنوان کرد: در هشتمین کنگره بین المللی سلامت در حوادث و بلایا که با شعار شناخت خطر از دو تا ۴ اردیبهشت در همایش‌های رازی تهران برگزار می شود از پر محصول ترین کنگره‌های بوده که از سال ۸۲ تاکنون برگزار شده است و  نتایج آن برای سیاستگذاران برای نهادینه کردن علم بحران مورد توجه قرار گرفت، بطوریکه در نهایت سازمان مدیریت بحران با پیشنهاد این کنگره و با پیگیری بسیج پزشکی تشکیل شد.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.