پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

خدمات بانکی ایمن با موبایل
تمامی تهدیدات اصلی گوشی‌های هوشمند می‌تواند شبیه به رایانه‌ باشد و لینک‌های مخرب موجود در جستجوهای شما و سایر موارد می‌توانند منجر به تلاش‌های فیشینگ و مخرب دیگر در جهت سرقت اطلاعات شما شوند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

بیشتر کاربران گوشی‌های هوشمند، این فناوری جدید را در حفظ اطلاعات شخصی قابل‌ اطمینان می‌دانند.

اما برخی دیگر از کاربران گوشی‌های هوشمند از این وسیله برای انجام تراکنش‌های بانکی استفاده نمی‌کنند و تأکید دارند که نمی‌دانند این دستگاه‌ها به‌ اندازه کافی امن باشند.

در بانکداری همراه، شما می‌توانید گردش حساب بانکی، انتقال وجه، پرداخت قبوض و سایر فرآیندهای بانکی را به پشتوانه گوشی هوشمند خود در هر جایی که باشید به ‌راحتی انجام دهید.

بانکداری همراه از دو طریق اجرا می شود، روش اول از طریق مرورگر موجود در گوشی هوشمند است که مشابه بانکداری الکترونیک در رایانه‌های شخصی است.

از این رو تمامی تهدیدات اصلی گوشی‌های هوشمند می‌تواند شبیه به رایانه‌ باشد و لینک‌های مخرب موجود در جستجوهای شما، دانلودهایی که انجام می‌دهید و سایر موارد می‌توانند منجر به تلاش‌های فیشینگ و مخرب دیگر در جهت سرقت اطلاعات شما شوند.

روش دیگر از طریق پیامک متنی یا همان sms می باشد. برخی از بانک‌ها از پیامک‌های متنی به‌ عنوان ابتدایی‌ترین نوع از بانکداری همراه بهره می‌برند.

شما به بانک مورد نظر خود یک پیام متنی ارسال می‌کنید و فوراً پیامکی از بانک دریافت کرده که حاوی اطلاعات اولیه از حساب بانکی، گردش‌های حساب و پرداخت‌ها خواهد بود از این رو هوشیار باشید که بیشتر بدافزارهای رایج دنیا برای حمله و دستیابی به اطلاعات بانکی در گوشی های هوشمند نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

اگر بانک عامل شما برنامه کاربردی همراه بانک خود را ارائه کرده بهتر است آن را بر روی گوشی هوشمند خود نصب‌ کنید و از دسترسی به ‌حساب بانکی خود از طریق مرورگر گوشی هوشمند جداً خودداری کنید.

اگر این بانک ها تنها خدمات خود را از طریق وب ارائه می‌کنند، از دسترسی به‌ حساب بانکی خود از طریق مرورگر گوشی، آن‌ هم بدون داشتن یک ضدویروس بروز و قدرتمند بر روی آن جداً خودداری کنید.

از شبکه ‌های بی‌سیم در مراکز عمومی برای انجام تراکنش ‌های بانکی خودداری کنید و ارتباط بلوتوث را هنگامی که از آن استفاده نمی کنید، خاموش کنید.

در غیر این صورت با این کار شما راه را برای شنود و نفوذ افراد مهاجم نسبت به دریافت اطلاعات تراکنش بانکی یا نصب برنامه‌های جاسوسی و دیگر بدافزارها بر روی گوشی هوشمند خود باز کرده اید.

در خصوص بروز نگه داشتن سیستم‌عامل و برنامه ‌های کاربردی موجود در گوشی هوشمند، برنامه های کاربردی و به ویژه مرورگر اینترنت خود را بروز نگه دارید، زیرا بیشتر بدافزارها از حفره‌های امنیتی نسخه‌های تاریخ گذشته برای نفوذ استفاده می‌کنند.

از یک ضدویروس مناسب در گوشی هوشمند خود استفاده کنید، چون هیچگاه نمی‌دانید چه زمانی نیاز به انتقال ضروری پول دارید و در این زمان از کدام‌ یک از روش‌های بانکداری همراه استفاده خواهید کرد. از این رو ضدویروس‌های موبایل و ابزارهای ضد فیشینگ از شما را در برابر بسیاری از تهدیدات سایبری محافظت می کند.

تهیه کننده: وحید فرجی ملکشاه کارشناس پلیس فتای مازندران

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.