پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران – ساری خبر داد :
منطقه بلیران آمل پایلوت پروژه مدیریت جنگل های هیرکانی
دکتر ستار بابایی گفت : جنگلهای هیرکانی خزری از جمله جنگلهای کهنسال پهن برگ شامل اراضی پست و کوهستانی است که جوامع بی همتا و متنوع از گونه های گیاهی بومی و در معرض تهدید را در خود جای داده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

دکتر ستار بابایی افزود : در دهه های اخیر توسعه سریع عمرانی و تهدیداتی مانند چرای بی رویه ، برداشت غیرقانونی از منابع جنگلی ، ساخت و ساز ، تصرف غیرقانونی زمین ها ، توسعه ناپایدار گردشگری و توسعه بی رویه کشاورزی ، فشار زیادی را بر این اکوسیستم ارزشمند وارد نموده است.

وی یادآور شد : در این راستا دولت جمهوری اسلامی و برنامه توسعه ملل متحد با حمایت تسهیلات محیط زیست جهانی ، اجرای یک پروژه مشترک ۵ ساله چارچوب های مدیریت مشارکتی و چندمنظوره را با هدف حفظ تنوع زیستی در جنگلهای هیرکانی اجرا خواهد نمود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران – ساری اضافه نمود : پروژه مدیریت چند منظوره جنگلهای هیرکانی در وسعتی بالغ بر ۱۲۰ هزارهکتار در قالب چهار حوزه پایلوت در سه استان مازندران ، گیلان و گلستان به آزمون گذاشته می شود که از این میزان ۳۰ هزار هکتار به اجرای طرح های جنگلداری اجتماع محور اختصاص یافته است.

دکتر بابایی با بیان اینکه چهار حوزه منتخب بعنوان پایلوت برای پروژه مدیریت چندمنظوره جنگل های هیرکانی درنظر گرفته شده است افزود : در حوزه منابع طبیعی منطقه ساری ، منطقه ” بلیران ” در جنوب شهرستان آمل بعنوان میانه جنگل های هیرکانی به وسعت ۲۰ هزار و ۶۰۵ هکتار انتخاب گردید.

وی ادامه داد : این منطقه زیستگاه گونه های ارزشمند گیاهی مانند شمشاد ، آزاد ، ملج ، گیلاس وحشی و بارانک می باشد و جمعیت این حوزه بیش از ۱۳ هزار نفر در قالب ۲۴۰۲ خانوار و ۹ روستا می باشد.

دکتر بابایی در پایان عوامل تهدیدکننده چشم انداز جنگلی و تنوع زیستی این منطقه را سرشاخه زنی ، قطع درختان ، چرای دام ، وجود دامسرا بصورت پاکنده ، شکار بی رویه و حضور متراکم گردشگر در حاشیه روستاها عنوان نمود.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.