پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

روزی که سرآلکس کبیر ۷۵ ساله شد +عکس
مربی معروف فوتبال اسکاتلند که امروز ۷۵ ساله می‌شود، کسی است که از منچستریونایتد، تیمی پرقدرت ساخت، ۳۸ مقام قهرمانی به شیاطین سرخ هدیه کرد، ستارگان زیادی را پرورش داد و به آنها تفهیم کرد هیچکس بزرگتر از تیم نیست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

امروز ۳۱ دسامبر یعنی آخرین روز از سال ۲۰۱۶ مصادف است با تولد ۷۵ سالگی مردی به نام سرآلکس فرگوسن، مربی پرآوازه فوتبال اسکاتلند و باشگاه منچستریونایتد که هیچگاه به خاطر کارهای بزرگ و افتخارآفرینی‌‌هایش، فراموش نخواهد شد.

مربی که حدود ۲۷ سال سکان هدایت شیاطین سرخ اولدترافوردی را با اقتدار و صلابت در اختیار داشت، امروز گام در ۷۵ سالگی‌اش خواهد گذاشت.

در این مجال و به بهانه تولدش، به روایت تصویر، گوشه‌های از دوران فعالیتش را ورق می‌زنیم:

 روزی که سرآلکس کبیر 75 ساله شد +عکس
۱-سرآلکس فرگوسن که امروز ۷۵ سالگی را در جمع اعضای خانواده‌اش، دوستان و آشنایان جشن می‌گیرد، سال‌ها با قدرت سکان هدایت منچستریونایتد را در اختیار داشت. او در همه سا‌ل‌های حضورش در اولدترافورد، از منچستر تیمی، پرافتخار و درجه یک ساخت و خود به اسطوره‌ای فراموش‌نشدنی بدل شد.
 روزی که سرآلکس کبیر 75 ساله شد +عکس
۲-در دوران جوانی سرآلکس، در ۶ تیم مختلف بازی کرد و ۱۷۰ گل به ثمررساند.او در تیم‌های مختلفی نیز مربیگری کرد.از جمله آبردین که در سال ۱۹۸۳ در فینال جام جامداران ۲ بر یک رئال مادرید را مغلوب کرد و فاتح شد.
 روزی که سرآلکس کبیر 75 ساله شد +عکس
۳-بعد از مرگ جک استاین، اسطوره مربیگری اسکاتلند در سال ۱۹۸۵، سرمربیگری تیم ملی کشورش برعهده او گذاشته شد و در جام جهانی ۱۹۸۶ او هدایت تیم اسکاتلند را در  اختیار داشت. البته بعد از حذف از مرحله گروهی، فرگی از مقامش کناره‌گیری کرد.
 روزی که سرآلکس کبیر 75 ساله شد +عکس
۴- بعد از جام جهانی مکزیک، شیاطین سرخ اولدترافورد او را فراخواندند. وی جانشین رون آتکینسون شد.

فرگی در ششم نوامبر سال ۱۹۸۶ در مقام جدید اعلام حضور کرد. هیچکس آن موقع نمی‌دانست که وی تقریبا ۲۷ سال سکان سرخ‌پوشان را در اختیار بگیرد و با آن صاحب ۳۸ جام شود.

 روزی که سرآلکس کبیر 75 ساله شد +عکس
۵-منچستر که در دوران حضور اتکینسون به تیم ضعیف مبدل شده بود، تحت مربیگری فرگی روز به روز وضعیت مطلوبی قرارگرفت. نخستین جامی که این مربی اسکاتلندی گرفت، در سال ۱۹۹۰ در فینال جام حذفی انگلیس(اف.ای کاپ) بود که با غلبه بر کریستال‌پالاس حاصل شد.
 روزی که سرآلکس کبیر 75 ساله شد +عکس
۶- فرگوسن در تمام دوران حضورش در منچستریونایتد، شاگردان بزرگی داشت. او در تاریخ ۲۷ نوامبر سال ۱۹۹۲ اریک کانتونا را به خدمت گرفت و که به قول خودش «تکه گمشده پازل» یونایتد‌ها بود.
 روزی که سرآلکس کبیر 75 ساله شد +عکس
۷- در ژوئن سال ۱۹۹۹، ملکه انگلیس از فرگوسن تقدیر کرد و به خاطر سال‌ها خدماتش به فوتبال انگلیس به وی لقب شوالیه داد.سرآلکس نیز با لباس سنتی اسکاتلندی‌ها در این مراسم حضور یافت.
 روزی که سرآلکس کبیر 75 ساله شد +عکس
۸- یکی از شاگردان بزرگ او در منچستر، دیوید بکام بود. بازیکنی که از آکادمی یونایتد‌ها شروع کرد و با تشخیص فرگی، به ستاره‌ای بزرگ نزد شیاطین سرخ تبدیل شد. اما همین بازیکن بزرگ وقتی در رختکن، پا را از حد خود فراتر گذاشت، با لنگه کفش پرت شده از سوی فرگوسن مواجه شد تا بعد از مصدومیت بفهمد در تیم اولدترافوردی، در حد و اندازه‌‌های خود باید رفتار کند و هیچگاه بزرگتر از تیم نیست.
 روزی که سرآلکس کبیر 75 ساله شد +عکس
۹-داوران فوتبال همواره یکی از دغدغه‌های سرآلکس در دوران مربیگری‌اش بود. او بارها در کنار زمین با داوران، چالش داشت و انتقاداتی هم علیه این گروه، مطرح می‌کرد که گاه به محرومیتش منجر می‌شد.
 روزی که سرآلکس کبیر 75 ساله شد +عکس
۱۰- در تاریخ ۵ نوادمبر سال ۲۰۱۱ یعنی بیست و پنج‌سالگی حضور فرگوسن در یونایتد، اولدترافوردی‌ها به وی هدیه دادند و جایگاه شمالی ورزشگاه را به نام  او ثبت کردند.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.