پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

پیشگیری از معلولیت، مهمترین هدف سازمان بهریستی
رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: سازمان بهزیستی کشور با همکاری دانشگاهای علوم پزشکی و دفاتر رسمی ازدواج، مشاوره و آزمایشات ژنتیک را برای افراد نیازمند الزام کرده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

دکتر انوشیروان محسنی بندپی، رئیس سازمان بهزیستی کشور در گفت و گو با برنامه «کارنامه» شبکه رادیویی سلامت با تاکید بر ارجحیت پیشگیری بر درمان، افزود: مهم ترین استراتژی سازمان بهزیستی کشور، پیشگیری از بروز آسیب های اجتماعی و معلولیت هاست که در راستای بیشگیری از معلولیت ها غربالگری شنوایی سنجی را از ۵۴ درصدی که در سال ۹۲ تحویل گرفتیم به بالغ بر ۷۵ درصد درسال ۹۴ رساندیم و تعهد کردیم که در سال ۹۵ به بالای ۹۰ درصد برسانیم.
وی افزود: مهمترین کار سازمان بهزیستی کشور در دو سال اخیر، پیشگیری از معلول زایی است که به دلیل اختلالات ژنتیکی و اختلالات متابولیکی رخ می دهد.
وی با بیان اینکه سالانه ۲۵ تا۳۰ هزار کودک معلول متولد می شوند، گفت: در این زمینه ما ورود علمی داشتیم؛ ۲۴ مرکز مشاوره ژنتیک و آزمایش ژنتیک را با خودمان همکار کردیم و مداخلات خوبی را در این زمینه داشتیم. برای اینکه آن شواهد و مستندات کافی را که قانونی داشته باشیم و این را اجبار کنیم در سه استان کشور شامل کرمان، یزد و مازندران پایلوت کردیم.
رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه افزود: مشاوره های ژنتیک و آزمایشات ژنتیک را برای افراد نیازمند الزام کردیم. دراین زمینه دانشگاهای علوم پزشکی استانها و دفاتر رسمی ازدواج همکار بهزیستی شدند و بهزیستی محوریت کار بود؛ که در این دو سال ۱۳۰۰ سقط قانونی داشتیم تا از معلول زایی در آحاد جامعه پیشگیری کنیم.
وی اعتیاد و طلاق را دو آسیبی دانست که بیشتر از بقیه خودش را نشان می دهند و گفت: در بحث اعتیاد تمام تلاشمان را در تقویت محافظ و کاهش عوامل خطر گذاشتیم. ۹۷٫۵ درصد آحاد جامعه که الان پاک هستند و معضل اعتیاد راندارند نسبت به پیشگیر ی و نسبت به صیانت از ابتلا به این معضل اقدام کردیم که آگاهی آنها را نسبت به این پدیده مخرب افزایش دهیم و خانواده ها را نسبت به این مسئله آگاه کردیم.
محسنی بندپی با بیان اینکه روی ۲٫۵ درصدی که مشکل دارند، مداخلات علمی و تخصصی داشتیم؛ ادامه داد: رویکرد سازمان بهزیستی، تقویت مراکز اجتماع محوری است و حلقه ای که به این امر کمک می کند، توانمند سازی افراد دچار معضل نسبت به اشتغال، مسکن و حرفه آموزی آنهاست که در استراتژی و دستور کار سازمان بهزیستی است.
رئیس سازمان بهزیستی کشور در پایان با بیان اینکه طبق بند ج تبصره ۱۶ که منابع تسهیلات اشتغال زایی در اختیار ماست، افزود: منابع تسهیلات اشتغال زایی و مسکن در اختیار ماست. ما ۵ درصد این ها را به بهبودیافتگان این امر قرار دادیم تا به چرخه خانمان سوز اعتیاد دوباره برنگردند.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.