پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

اسراری از کاخ سفید که هرگز نمی دانستید
در سال 1791، اولین رئیس‌جمهور آمریکا محل ساخت و طرح نهایی کاخ سفید را تأیید کرد. در سیزده اکتبر 1792، ساختمان پی‌ریزی شد و تعدادی از فراماسون‌ها ساخت‌وساز را آغاز کردند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

در طول تاریخ، کاخ سفید نام‌های متفاوتی داشته است: “کاخ ریاست جمهوری” ، “عمارت اجرایی” و “خانه رئیس‌جمهور”. بااینکه ۲۲۰ سال از ساخت این عمارت می‌گذرد، اما هنوز هم یکی از فوق‌العاده‌ترین ساختمان‌های دنیا است. در اینجا چند نکته جالب درباره کاخ سفید گفته‌شده که حتماً غافلگیرتان می‌کند.

۱٫ “جورج واشنگتن” هرگز در کاخ سفید زندگی نکرد
در سال ۱۷۹۱، اولین رئیس‌جمهور آمریکا محل ساخت و طرح نهایی کاخ سفید را تأیید کرد. در سیزده اکتبر ۱۷۹۲، ساختمان پی‌ریزی شد و تعدادی از فراماسون‌ها ساخت‌وساز را آغاز کردند.
جورج واشنگتن که در سال ۱۷۹۷ دوران ریاست جمهوری‌اش به پایان رسید و در سال ۱۷۹۹ فوت کرد، هرگز فرصت زندگی در “کاخ ریاست جمهوری” را پیدا نکرد. در سال ۱۸۰۰، “جان آدامز” و همسرش به کاخ نیمه‌تمام نقل‌مکان کردند و اولین زوجی بودند که در این کاخ زندگی کردند.
اسرار کاخ سفید!
۲٫ بزرگ‌تر از آنچه فکر می‌کنید
بااینکه در مقایسه با کاخ‌های پهناور امروزی چندان برجسته به نظر نمی‌رسد، اما تا دوران پس از جنگ داخلی آمریکا، هنوز هم بزرگ‌ترین کاخ کشور بود. کاخ سفید ۱۳۲ اتاق، ۳۵ سرویس بهداشتی و ۶ طبقه دارد. همچنین ۴۱۲ درب، ۱۴۷ پنجره،۲۸ شومینه، ۸ راه‌پله و ۳ آسانسور دارد.
اسرار کاخ سفید!
۳٫ توسط سربازان انگلیس به آتش کشیده شد
در طول جنگ سال ۱۸۱۲، سربازان بریتانیایی به کاخ سفید حمله کردند (در سال ۱۸۱۴) و در اقدامی تلافی‌جویانه (سربازان آمریکایی ساختمان‌های شهر یورک در انگلستان را به آتش می‌کشیدند) آن را به آتش کشیدند.
این آتش فضای داخلی و سقف کاخ را نابود کرد. رئیس‌جمهور جیمز مدیسون دستور بازسازی فوری کاخ را صادر کرد و طراح اصلی “جیمز هوبان” را فراخواند. بازسازی در سال ۱۸۱۷ پایان یافت و رئیس‌جمهور جدید “جیمز مونرو” در آن ساکن شد.
اسرار کاخ سفید!
۴٫ تا سال ۱۹۰۱ نام رسمی نداشت
بااینکه از سال ۱۸۰۰ مکان رسمی اقامت روسای جمهور آمریکا بود، اما تا سال ۱۹۰۱ نام رسمی نداشت. در این سال رئیس‌جمهور “تئودور روزولت” نام کاخ سفید را به آن داد.
اسرار کاخ سفید!
۵٫ “سافراجت ها” برای دو سال متوالی در برابر دروازه‌های کاخ سفید اعتراض کردند
در تاریخ ۱۰ ژانویه ۱۹۱۷ و با ریاست جمهوری “وودرو ویلسون”، گروهی از زنان به نام “مأموران خاموش” اعتراض در برابر کاخ سفید را آغاز کردند. این گروه نماینده‌ای از “حزب ملی زنان” بودند و گفتند تا زمانی که به زنان حق رأی داده نشود، دست از اعتراض بر‌نمی‌دارند.
آن‌ها ۶ روز در هفته و به مدت دو سال و نیم در مقابل کاخ سفید تجمع می‌کردند. در این دوران بارها و بارها با آن‌ها بدرفتاری شد و حتی مورد ضرب و شتم قرار گرفتند، اما بازهم به اعتراض خود ادامه دادند. تا اینکه در ۴ ژوئن ۱۹۱۹ متمم ۱۹H تصویب شد و زنان حق رأی پیدا کردند.
اسرار کاخ سفید!
۶٫ شایعاتی وجود دارد که کاخ توسط ارواح تسخیرشده است
گفته می‌شود تعداد زیادی از رئیس‌جمهورها، بانوان اول، کارکنان و مهمانان در اتاق‌های کاخ روح دیده‌اند. روح “ابیگل آدامز” دیده‌شده که به سمت ضلع شرقی کاخ می‌رفته. بانوی اول “مری تاد لینکلن” به دوستانش گفته که “اندرو جکسون” را در حالتی عصبانی دیده که در سالن‌ها راه می‌رفته و ناسزا می‌گفته. البته مهم‌ترین شبح دیده‌شده “آبراهام لینکلن” است.
بانوان اول کولیج، جانسون و روزولت اعلام کردند شبح او را دیده‌اند. حتی گزارش‌شده نخست‌وزیر بریتانیا وینستون چرچیل نیز در دوران اقامت در کاخ سفید در طول جنگ جهانی دوم، شبح لینکلن را دیده است.
اسرار کاخ سفید!
۷٫ خرس، توله ببر و دیگر حیوانات وحشی در کاخ سفید
البته بسیاری از روسای جمهور آمریکا حیوانات خانگی معمولی و رایج مانند سگ و گربه داشتند، اما تعدادی هم از حیوانات مزرعه پسند یا عجیب‌وغریب نگهداری می‌کردند. جان اف کندی حیواناتی مانند پرندگان، همستر، خرگوش، سگ، گربه و اسب را وارد کاخ سفید کرد.
توماس جفرسون دو توله خرس و مارتین ون بورن دو توله ببر داشت که از طرف سلطانِ عمان به او هدیه داده شده بود. کنگره رئیس‌جمهور را وادار کرد آن‌ها را به باغ‌وحش بفرستد. ویلیام هنری هریسون بز نر و یک گاو ماده داشت. جیمز بوکانان یک جفت عقاب سرسفید داشت. گروور کلیولند علاوه بر توله‌سگ، اسب و ماهی، در محوطه کاخ سفید مرغ هم نگهداری می‌کرد.
اسرار کاخ سفید!
۸٫ برای رنگ‌آمیزی کاخ به چندین تن رنگ نیاز است.
درست همانند هر کاخ تاریخی دیگری، کاخ سفید نیز به تعمیر و نگهداری مداوم نیاز دارد. اما برخلاف بسیاری از دیگر کاخ‌ها، برای رنگ‌آمیزی کاخ سفید به ۵۷۰ گالن (حدود ۳ تن) رنگ نیاز است.
اسرار کاخ سفید!
۹٫ مرکز فرماندهی مخفی زیرِ ضلع غربی؟
در سال ۲۰۱۰، کارگران ساختمانی مشغول به کندن حفره‌ای بزرگ مقابل ضلع غربی کاخ شدند. این پروژه کاملاً محرمانه بود و در اطراف آن حصارهای بلند و سبزرنگ کشیده بودند. دو سال بعد، حصارها برداشته شد و حفره درست مثل روز اول سنگفرش شده بود.
گفته‌شده بود این پروژه برای تعمیر و به‌روزرسانی تأسیسات آب و برق در ضلع غربی بوده است. اما تردد کامیون‌های متعدد سوءظن بسیاری از شهروندان کنجکاو و تئوری پردازان توطئه را برانگیخت: آیا مرکز فرماندهی مخفی که طرحش اولین بار ۵۰ سال پیش پیشنهاد شد، بالاخره اجرایی شده است؟
اسرار کاخ سفید!
۱۰٫ لج و لج بازی
بااینکه معمولاً انتقال قدرت میان رئیس‌جمهور فعلی و منتخب مصالحت آمیز صورت می‌گیرد، اما موارد مخالفی نیز وجود داشته. درحالی‌که برخی رئیس‌جمهورها از صحبت با رئیس‌جمهور منتخب خودداری کرده‌اند (سال ۱۹۳۲، انتقال قدرت از هوور به‌روزولت)، برخی دولت‌ها نیز به شوخی‌های بی‌ضرر متوسل شده‌اند. قبل از وارد شدن دولت جورج دبلیو بوش به کاخ سفید در سال ۲۰۰۱، کارکنان کلینتون حدود ۲۰ هزار دلار به کاخ سفید آسیب زدند.
آن‌ها حرف “W” را از نزدیک به ۶۰ کیبورد کامپیوتر در کاخ جدا کردند و به دیوارها چسباندند. همچنین کارکنان کاخ دستگیره‌ی درب‌ها را جدا کردند، در کشوی میزها ماده‌ای چسبناک و لزج ریختند، و حدود ۱۰۰ خط تلفن را بر روی یک شماره تنظیم کردند تا همگی باهم زنگ بخورند.
اسرار کاخ سفید!
۱۱٫ بیش از ۳ هزار نفر کارمند تمام وقت
زمانی که رئیس‌جمهوری کاخ سفید را ترک می‌کند، کارکنانش نیز از آنجا می‌روند. رئیس‌جمهور جدید باید تقریباً ۳۳۰۰ شغل تمام‌وقت را پر کند که اصلاً کار راحتی نیست. تعداد افرادی که پاره‌وقت برای کاخ کار می‌کنند یا افرادی که توسط واحد اجرایی استخدام شده‌اند بسیار بیشتر از این تعداد می‌شود.
در دفتر ریاست جمهوری ۵۰۰ نفر، در دفتر معاون رئیس‌جمهور حداقل ۱۰۰ نفر، دفتر نظامی حدود ۱۳۰۰ نفر و دفتر مدیریت و بودجه نزدیک به ۵۰۰ نفر کار می‌کنند. همچنین بیش از ۵۰۰ مأمور سرویس مخفی و حدود ۲۰۰ کارمند در امور حفاظت از رئیس‌جمهور مشغول به کار هستند.
اسرار کاخ سفید!
۱۲٫ سنگ بنای اصلی ناپدیدشده است
یکی از جالب‌ترین اسرار در کاخ سفید، ناپدید شدن سنگ بنای اصلی است. تنها بیست‌وچهار ساعت پس از نصب آن در سال ۱۷۹۲، سنگ بنا به همراه لوح برنجی‌اش ناپدید شد. از آن زمان تاکنون کسی آن را ندیده است. فراماسون‌ها برداشتن سنگ را تکذیب کردند و رئیس‌جمهورهای زیادی ازجمله روزولت و ترومن تلاش کردند آن را بیابند؛ اما هیچ‌ یک موفق نشدند.
اسرار کاخ سفید!

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.