پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

تاکنون هیچ قراردادی بر اساس IPC بسته نشده است
خادمی در خصوص وضعیت مدل جدید قراردادهای نفتی با توجه به تمدید تحریم های آمریکا، گفت: هنوز با گذشت چندین ماه از هیاهوها درباره مدل جدید قراردادهای نفتی (IPC) تاکنون هیچ قراردادی بر اساس این مدل منعقد نشده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

هدایت الله خادمی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در خصوص وضعیت مدل جدید قراردادهای نفتی با توجه به تمدید تحریم های آمریکا، گفت: هنوز با گذشت چندین ماه از هیاهوها درباره مدل جدید قراردادهای نفتی (IPC) تاکنون هیچ قراردادی بر اساس این مدل منعقد نشده است و تنها چند تفاهم نامه کاری با برخی از شرکتهای داخلی و خارجی امضاء شده است که قالب آنها نیز IPC نبوده است.

وی با بیان اینکه حوزه صنعت نفت هیچگاه نباید معطل طرف های خارجی بماند، عنوان کرد: در بحث استخراج نفت و تولید نفت در کشور هیچگاه معطل خارجی ها و تحریم ها نبوده ایم و اینها نباید در روند تولید نفت و استحصال نفت در کشور تاثیر گذار باشد، برای عدم تاثیر گذاری تحریم را در حوزه نفتی کشور باید متکی به توان داخلی باشیم تا با این کار بتوانیم تحریم ها را دور بزنیم.

عضو کمیسیون انرژی مجلس در ادامه افزود: هنوز وضعیت مدل جدید قراردادهای نفتی در کشور مشخص نشده است و هیچ یک از شرکتهای نفتی داخلی بالاخص مناطق نفت خیز جنوب IPC را به هیچ عنوان نپذیرفتند و بر اساس این مدل از قراردادهای نفتی حاضر به عقد قرارداد نیستند.

خادمی با بیان اینکه IPC چندین سال اقتصاد کشور را به عقب انداخت: بیان داشت: IPC اقتصاد کشور را چندین سال معطل خود کرد و در نهایت تاکنون نیز منجر به نتیجه خاصی نشده است، بنابراین در حال حاضر نباید کشور را معطل خارجی ها نکه داریم و قرارداد های نفتی را برای آنها جذاب کنیم تا پای امضای قرارداد بیایند؛ باید از توان و ظرفیت موجود در داخل در خوزه نفتی استفاده کنیم.

وی در ادامه با اشاره به مشکلات موجود در قراردادهای جدید نفتی اظهارداشت: با توجه به ایرادات و اشکالات اساسی که در مدل جدید قراردادهای نفتی وجود داشت تا کنون هیچ قراردادی بر اساس آن امضا نشده است و حتی شرکتهای داخلی نیز تن به عقد چنین قراردادهایی نداده اند.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.