پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

توربین بادی – آبی
آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چگونه می توان در مناطقی که حتی یک نسیم هم نمی وزد، از طریق توربین های بادی انرژی تولید کرد؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

وبلاگ مهندسی برق نوشت/

با اینکه نیروگاه‌های بادی از نظر سرمایه لازم و میزان تولید الکتریسیته کاملا اقتصادی هستند، اما مهمترین معضل این نیروگاه‌ها تولید ناپایدار برق در زمان کاهش باد یا وضعیت سکون آب‌وهوا است.
محققان شرکت آلمانی Max Bögl با انجام مطالعات گسترده و تامین سرمایه لازم از طرف شرکت به دنبال تولید نیروگاه بادی با قابلیت تولید پایدار برق حتی در شرایط آب‌وهوایی بدون باد هستند.
این شرکت قصد دارد تا بلندترین توربین بادی جهان با ارتفاع ۱۷۸ متر با قابلیت پمپاژ ۶۰۰۰ مترمکعب آب را تولید کند. در این طرح در مجموع از ۳۴ هزار متر مکعب آب برای تولید الکتریسته با روش تلمبه-ذخیره‌ای استفاده می‌شود.
بهترین محل برای ساخت نیروگاه بادی-آبی در دامنه کوه یا بر روی تپه است. در این روش از نیروی مازاد شبکه برای پمپاژ آب از پایین تپه به مخازن بالای تپه استفاده می‌شود، سپس در مواقع کم‌باری شبکه، ناشی از سرعت پایین باد و یا حتی عدم وزش باد از اختلاف سطح آب دو مخزن برای تولید برق به روش هیدروالکتریک استفاده می‌شود.
اولین نیروگاه بادی-آبی جهان قادر است تا ۱۳٫۶ مگاوات برق از باد و ۱۶ مگاوات برق از نیروگاه هیدروالکتریک تولید کند.
طرح پایلوت این نیروگاه با چهار توربین بادی تا سال ۲۰۱۷ میلادی آماده بهره‌برداری می‌شود.
با راه‌اندازی این نیروگاه و پروژه‌های مشابه آن، کشور آلمان در سال ۲۰۳۰ به چشم‌انداز تولید ۴۵ درصدی برق از منابع تجدیدپذیر دست می‌یابد.

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.